Mógł zostać legendą Formuły 1. Tragiczna historia Gillesa Villeneuve'a

Spędził w Formule 1 nieco ponad cztery sezony, ale miał wszystko, by zostać jedną z legend tego sportu. Gilles Villeneuve, bo o nim mowa, zginął tragicznie w 1982 roku na belgijskim torze Zolder. Gdyby żył kończyłby właśnie 67 lat.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Getty Images
Gilles Villeneuve na początku swojej kariery startował w Formule Atlantic. To tam został dostrzeżony przez włodarzy McLarena, którzy zatrudnili go na sezon 1977. To właśnie wtedy zaczęła się jego kariera w Formule 1. Kanadyjczyk miał wtedy 27 lat.

Ledwie rok wystarczył, aby Villeneuve skupił na sobie uwagę Ferrari. Kanadyjskiego kierowcę w swoim zespole chciał sam Enzo Ferrari, któremu Villeneuve przypominał tragicznie zmarłego syna Dino. - Gdyby ktoś mi powiedział, że mam trzy życzenia, to pierwszym byłoby "chcę się ścigać", drugim "chcę się ścigać w F1", a trzecim "chcę się ścigać w F1 w barwach Ferrari" - miał mówić Kanadyjczyk po podpisaniu kontraktu z zespołem z Maranello.

Tyle, że pierwszy rok Villeneuve'a w barwach Ferrari nie był najlepszy. Agresywna jazda powodowała, że zbyt często rozbijał bolidy i w sezonie 1978 aż sześciokrotnie nie kończył rywalizacji. Przez to Kanadyjczyk trafił nawet na dywanik do Enzo Ferrariego, a część mediów na półwyspie Apenińskim chciała jego wyrzucenia z zespołu.

Trudy sezonu wynagrodził mu jednak domowy wyścig o Grand Prix Kanady, który rozegrano 8 października 1978 roku. Wtedy Villeneuve odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w królowej sportów motorowych. Jego triumf oglądało ponad siedemdziesiąt tysięcy kibiców. - Wygrać wyścig F1 to już coś. Jednak wygrać pierwsze Grand Prix i to od razu przed własną publicznością, to jest coś nie do pomyślenia. To jest mój najszczęśliwszy dzień w życiu - mówił po tym sukcesie.

ZOBACZ WIDEO Natalia Partyka: nie myślę o końcu kariery, mogę grać nawet przez 10 lat
Sukcesu Villeneuve'a nie byłoby, gdyby nie pech innego zawodnika - Jean-Pierre'a Jariera. Francuz jechał świetnym tempem, ale zaczął szwankować jego pojazd. Na 46. okrążeniu czasy Jariera były już wyraźnie słabsze, by na 49. "kółku" w jego bolidzie doszło do pęknięcia chłodnicy. Jego marzenia o wygranej w Kanadzie rozlały się na ziemię niczym płyn z jego pojazdu.

W zwycięstwie Villeneuve'a wszystko było niebywałe. Był pierwszym Kanadyjczykiem, który wygrywał wyścig F1, a gdy wjeżdżał na metę nad torem pojawiły się ciemne chmury, z których zaczął padać drobny śnieg. Jako drugi na linię mety wjechał Jody Scheckter, który od roku 1979 miał być partnerem Kanadyjczyka w Ferrari...

To właśnie Scheckter sprawił, że w swoim najlepszym sezonie Villeneuve nie sięgnął po mistrzostwo. W sezonie 1979 reprezentant RPA był lepszy od Kanadyjczyka o ledwie cztery punkty. Do swojego dorobku Villeneuve dorzucił za to kolejne trzy wygrane, choć tym razem nie udało się zatriumfować przed własną publicznością w Kanadzie. Rok później ponownie miał spore problemy w F1, bo Włosi przygotowali fatalny bolid, co przełożyło się na zaledwie dwunasty wynik w mistrzostwach.

Na kolejnej stronie przeczytasz o fatalnym wypadku Villeneuve'a w roku 1982 i roli jaką jego syn odegrał w karierze Roberta Kubicy.

Kto zostanie mistrzem świata F1 w sezonie 2017?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×