Hitler i Putin to dla niego wzór. Zmierzch Berniego Ecclestone'a w Formule 1

Bernie Ecclestone rządzi Formułą 1 od wielu lat. Biorąc pod uwagę zaawansowany wiek Brytyjczyka i sprzedaż F1 spółce Liberty Media, powoli oglądamy zmierzch jego władzy.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Bernie Ecclestone AFP / Na zdjęciu: Bernie Ecclestone
Bernie Ecclestone urodził się 28 października 1930 roku w Ipswich. Od początku wszystko podporządkował motoryzacji. Nie ukończył szkoły, by zająć się jedną ze swoich pasji - motocyklami. Jego plany przerwał jednak wybuch II wojny światowej, dopiero po jej zakończeniu zaczął handlować częściami do motocykli. Później zajął się samochodami.

Ecclestone próbował swoich sił za kierownicą bolidów Formuły 3, ale jego kariera szybko dobiegła końca. Wystąpił w ledwie kilku wyścigach, kończąc karierę w związku z wypadkiem w 1951 roku. Po krótkiej przerwie wrócił jednak do tego świata. W roku 1957 został menedżerem Stuarta Lewisa-Evansa. Prowadził jego karierę aż do tragicznego wypadku w Grand Prix Maroka w sezonie 1958, w wyniku którego Evans zginął. Ecclestone przeżył śmierć swojego przyjaciela i ponownie opuścił świat motorsportu.

Przełomem w życiu Ecclestone'a okazało się założenie Formula One Constructors Association w latach 70. XX wieku. W stworzeniu FOCA pomagali mu Frank Williams, Colin Chapman, Teddy Mayer i Max Mosley. Wspólnie byli oni zdania, że większy wpływ na Formułę 1 powinny mieć zespoły, które w niej rywalizują. Formalnie Ecclestone został szefem FOCA w roku 1978. Udało mu się wynegocjować z FISA (poprzednik FIA) szereg ustaleń. Tym najważniejszym było przyznanie FOCA praw do transmisji telewizyjnych z F1. Pierwszy kontrakt w tej kwestii zakładał podział zysków - 47 proc. dla zespołów, 30 proc. dla FISA i 23% dla nowo założonej spółki FOPA. Dodatkowo FOPA wykładała środki na nagrody dla zawodników.

Informacje sportowe możecie śledzić również w aplikacji WP SportoweFakty na Androida (do pobrania w Google Play) oraz iOS (do pobrania w App Store). Komfort i oszczędność czasu!

To umocniło posadę Brytyjczyka, który wypromował Formułę 1 na cały świat. Zrobił z niej produkt handlowy, w którym zaistnieć chciały największe koncerny. Kolejnym przełomem w życiu Ecclestone'a okazało się wynegocjowane w 1997 roku porozumienie Concorde. Brytyjczyk, w zamian za coroczną zapłatę, utrzymał prawa telewizyjne do Formuły 1. Przy okazji na jaw wyszedł skandal polityczny z udziałem Ecclestone'a. Brytyjczyk przekazał milion funtów na rządzącą w Wielkiej Brytanii Partię Pracy. Wszystko po to, aby zmieniła ona podejście do sponsorowania motorsportu przez firmy z branży tytoniowej. Gdy afera wyszła na jaw, Partia Pracy zwróciła datek, jednak zgoda na sponsoring produktów tytoniowych pozostała w mocy.

Na kolejnej stronie przeczytasz o skandalach z udziałem Berniego Ecclestone'a.

Czy Bernie Ecclestone w roku 2017 przestanie rządzić Formułą 1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×