GP Meksyku: Przebudzenie Ferrari. Sebastian Vettel z pole position!

Sebastian Vettel po przejechaniu perfekcyjnego okrążenia w Q3 pokonał najgroźniejszych rywali i zapewnił Ferrari pole positon w GP Meksyku. Dopiero z drugiego rzędu wyścig rozpocznie Lewis Hamilton.

Rafał Lichowicz
Sebastian Vettel Getty Images / Na zdjęciu: Sebastian Vettel
Po sesji Q1 z sobotnią czasówką pożegnali się kierowcy najsłabszych zespołów Saubera i Haas. Ich los musiał również podzielić Pierre Gasly. Bolid 21-latka uległ awarii podczas trzeciego treningu i mechanikom Toro Rosso nie udało się go doprowadzić do użytku w ciągu 2-godzinnej przerwy.

Najlepsze okrążenia w pierwszej części kwalifikacji wykręcili Lewis Hamilton i Valtteri Bottas. Za nimi z minimalną stratą znalazł się Max Verstappen. Respekt budził jednak piąty czas Fernando Alonso w McLarenie i szósty Sergio Pereza, który podczas domowego GP otrzymał dodatkowe poprawki do swojego samochodu.

W drugiej części kwalifikacji mieliśmy do czynienia z kapitalnym okrążeniem Maxa Verstappena, który pobił rekord meksykańskiego toru F1, wyprzedzając kolejnego rywala o ponad 0,3 sekundy. Holender w tamtym momencie stał się faworytem do wywalczenia pierwszego w karierze pole position.

Drugie miejsce zajął niespodziewanie Sebastian Vettel, który pojechał szybciej od obu Mercedesów, w tym trzeciego Lewisa Hamiltona. Jego zespołowy partner Kimi Raikkonen był piąty ze stratą ponad sekundy do lidera.

Z czasówką przed Q3 pożegnali się natomiast kierowcy Williamsa, którzy do końca nieudanie walczyli o poprawę swoich pozycji. Po awarii silnika odpadł również Brendon Hartley. Sesję odpuścili natomiast kierowcy McLarena, którzy przez otrzymane wcześniej kary są pewni startu w niedzielnym wyścigu z końca stawki.

W ostatniej sesji emocje sięgnęły zenitu. Doskonałe tempo z poprzedniej części kwalifikacji zachowali Verstappen i Vettel. Zawodnicy w tej samej kolejności ukończyli swoje pierwsze szybkie okrążenia. Nad Holendrem zawisło jednak widmo kary przez przyblokowanie Bottasa. Sprawa została jednak odłożona do zakończenia czasówki.

Słabo rozpoczął Lewis Hamilton. Kandydat do zgarnięcia tytułu mistrzowskiego w niedzielę, nie wytrzymał także presji w ostatnim przejeździe i po błędzie w trzecim sektorze nie poprawił swojego czasu, pozostając na trzeciej pozycji.

Błąd popełniony w tej samej sekcji, zaprzepaścił również ostatnie okrążenie Verstappena. Nerwowość rywali na swoją korzyść przekuł Sebastian Vettel. Kierowca Scuderia Ferrari pojechał kapitalne okrążenie i wyprzedził Verstappena o ledwie 0,086 sekundy!

To pierwsze pole position dla stajni z Maranello od sierpniowego GP Węgier i 50. w karierze Sebastiana Vettel. Kierowca podchodzący z Heppenheim pokonując Maxa Verstappena zapobiegł pobiciu przez Holendra należącego do siebie rekordu dla najmłodszego zdobywcy pole position w historii F1. Vettel wygrał pierwsze kwalifikacji podczas GP Włoch w 2008 roku w wieku 21 lat.