ME w futsalu: Polacy uratowali remis! Wielki mecz Michała Kałuży!

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Marcin Chyła / Reprezentacja Polski w futsalu
WP SportoweFakty / Marcin Chyła / Reprezentacja Polski w futsalu

W pierwszym meczu grupowym podczas mistrzostw Europy w futsalu reprezentacja Polski 1:1 zremisowała z Rosją. Rywale trafili w 36. minucie. Biało-Czerwoni wyrównali na dziesięć sekund przed końcową syreną.

Po siedemnastu latach reprezentacja Polski w futsalu ponownie zakwalifikowała się do mistrzostw Europy. Nasi reprezentanci na parkiet wyszli już w drugim meczu turnieju. Rywalem zespołu prowadzonego przez Błażeja Korczyńskiego byli dużo wyżej notowani Rosjanie.

Polacy w meczu skazywani byli na pożarcie. Tymczasem nasi reprezentanci w premierowej odsłonie napsuli sporo krwi rywalom. Po dość nerwowym początku Biało-Czerwoni zaczęli zagrażać przeciwnikom. W bramce Rosjan kilka razy umiejętnościami musiał popisywać się Georgi Zamtaradze. Jednak to stojący po drugiej stronie boiska między słupkami Michał Kałuża zatrzymywał rywali w wielu nieprawdopodobnych wręcz sytuacjach. Gdyby Polacy pod bramką Rosjan zachowali więcej zimnej krwi, wówczas to oni mogli na przerwę schodzić prowadząc.

Po zmianie stron rywale ruszyli do zdecydowanego ataku. W bramce cudów dokonywał Michał Kałuża. Polak bronił strzały z dystansu oraz w sytuacjach sam na sam. A gdy już nie miał nic do powiedzenia, wówczas mógł liczyć na pomoc kolegów z zespołu. Tak było np. w 31. minucie, kiedy piłkę sprzed linii wybił Mikołaj Zastawnik.

Kałuża w końcu skapitulował. W 36. minucie strzałem z dystansu pokonał go Ivan Cziszkała. Polacy musieli zaryzykować i mogło się to dla nich skończyć utratą kolejnych goli. M.in. w 37. minucie Esquerdinha trafił w poprzeczkę.

Wydawało się, że nasi reprezentanci nie będą w stanie odpowiedzieć Rosjanom. Polacy atakowali i na dziesięć sekund przed końcem doprowadzili do wyrównania. Do bramki trafił Michał Kubik.

Przed Biało-Czerwonymi jeszcze jedno spotkanie grupowe, w czwartek z Kazachstanem.

Rosja - Polska 1:1 (0:0) 1:0 - Cziszkała 36' 1:1 - Kubik 40'

Rosja: Gieorgij Zamtaradze, Dmitrij Putiłow - Eder Lima, Robinho, Danił Dawidow, Iwan Cziszkała oraz Dmitrij Łyskow, Romulo, Iwan Miłowanow, Siergiej Abramow, Artiom Nijazow, Siergiej Abramowicz, Andriej Afanasjew, Esquerdinha.

Polska: Michał Kałuża, Michał Widuch - Mikołaj Zastawnik, Tomasz Lutecki, Marcin Mikołajewicz, Artur Popławski oraz Michał Kubik, Przemysław Dewucki, Mateusz Cyman, Robert Gładczak, Maciej Mizgajski, Dominik Solecki, Sebastian Wojciechowski.

Żółte kartki: Gładczak, Kubik (Polska).

Sędziowie: Timo Onatsu (Finlandia), Cedric Pelissier (Francja).