50 zawodników Olimpiad Specjalnych z całej Polski, od 20 do 22 kwietnia w Bydgoszczy, rywalizowało o medale w gimnastyce sportowej.
- Na zawodach pokazaliśmy, dlaczego warto kibicować zawodnikom Olimpiad Specjalnych. Dla nich niepełnosprawność intelektualna nie jest ograniczeniem, a jedynie kolejną przeszkodą, którą trzeba pokonać w drodze do medalu - powiedziała Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska.
Zawody rozegrano w hali gimnastycznej CWZS Zawisza w Bydgoszczy.
Na zakończenie zawodów dokonano wyboru 14 zawodników, którzy stali się teraz oficjalnymi kandydatami do reprezentacji Olimpiad Specjalnych Polska na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w Abu Dhabi w marcu 2019 roku. W czternastce kandydatów do reprezentacji znaleźli się reprezentanci m.in. z kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego.
Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych to największa impreza sportowa Special Olympics, w której weźmie udział ponad 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów. Dla gimnastyków w polskiej reprezentacji przewidziano 2 miejsca – po jednym dla mężczyzny i kobiety.
Olimpiady Specjalne Polska są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie. Obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady są ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów.
W 2018 roku światowy ruch Olimpiad Specjalnych obchodzi 50-lecie swojego istnienia.
Kampania #GrajmyRazem jest finansowana ze środków Państwwego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki.
ZOBACZ WIDEO Sukces Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy