Szwajcaria lepsza od Kanady. Znamy pierwszych ćwierćfinalistów mistrzostw świata

W sobotę rozegrano kolejne sześć spotkań hokejowych mistrzostw świata elity. Wyłoniono pierwszych ćwierćfinalistów. W hitowym meczu Szwajcaria pokonała zespół Kanady.

Rafał Smoliński
hokeiści reprezentacji Szwajcarii PAP/EPA / TOMS KALNINS / Na zdjęciu: hokeiści reprezentacji Szwajcarii
Wydarzeniem soboty w Rydze było starcie dwóch niepokonanych zespołów. Świetnie dysponowana Szwajcaria wygrała z Kanadą 3:2, zapewniając sobie piąty komplet punktów. Pierwsza bramka padła dopiero w 30. minucie, a zdobył ją Tyler Toffoli. Potem nastąpiła kapitalna odpowiedź Helwetów. Nico Hischier, Dario Simion i 39-letni Andres Ambuhl wyprowadzili zespół na 3:1. Kontaktowego gola dla hokeistów z Kraju Klonowego Liścia uzyskał Michael Carcone i to było wszystko, co zdołali zrobić Kanadyjczycy.

Szwajcaria wygrała piąty mecz w tegorocznym czempionacie i z dorobkiem 15 punktów zajmuje pierwsze miejsce w tabeli Grupy B. Helweci mogą już także spokojnie myśleć o fazie pucharowej. W ćwierćfinale zagra również Kanada. Hokeiści z Kraju Klonowego Liścia zgromadzili 11 punktów i nie ma już takiej możliwości, by nie znaleźli się w gronie czterech najlepszych zespołów w swojej grupie.

Do ćwierćfinału zakwalifikowała się również reprezentacja Czech. Nasi południowi sąsiedzi wygrali w sobotę z Norwegami 2:0. Decydująca okazała się pierwsza tercja, w której o bramki zatroszczyli się niezawodny Dominik Kubalik oraz Jakub Flek. Czesi z dorobkiem 13 punktów zajmują drugą lokatę w Grupie B. Norwegowie zgromadzili ich jak na razie cztery i nie mogą być jeszcze pewni pozostania w światowej Elicie.

Cenne zwycięstwo w kontekście awansu do ćwierćfinału odnieśli Łotysze. Gospodarze turnieju w Grupie B rozgromili w sobotni wieczór Kazachów aż 7:0. To ważna wygrana, bowiem pozwoliła odskoczyć Łotwie od najgroźniejszej dla niej Słowacji na sześć punktów. Tylko te dwa zespoły liczą się w walce o czwarte miejsce, które daje promocję do fazy pucharowej. Łotysze mają wszystko w swoich rękach. Jeśli we wtorek zapunktują w spotkaniu ze Szwajcarami (nie przegrają w reg. czasie gry), to wystąpią w ćwierćfinale. W przypadku porażki przegonić ich będą mogli Słowacy. Reprezentanci naszych południowych sąsiadów muszą w tym celu pokonać za trzy punkty Słowenię i Norwegię. Przy równej liczbie 11 "oczek" będą klasyfikowani wyżej, bo wygrali bezpośredni mecz z gospodarzami

W Tampere pewne zwycięstwa odnieśli w sobotę faworyci, choć nie obyło się bez problemów. Aż do połowy trzeciej tercji oporu Duńczyków nie mogli złamać Amerykanie. Gdy w 50. minucie w końcu trafił Cutter Gauthier, worek z bramkami się rozwiązał. Alex Tuch podwyższył na 2:0, a rezultat spotkania na 3:0 ustalił strzałem do pustej bramki Rocco Grimaldi. Reprezentacja USA, podobnie jak Szwajcaria, ma na koncie komplet 15 punktów i jest pewna gry w ćwierćfinale. Sytuacja Duńczyków skomplikowała się. Mają oni jeszcze co prawda przewagę dwóch "oczek" nad Niemcami, ale to nasi zachodni sąsiedzi zagrają z niżej notowanymi przeciwnikami.

Trzy punkty na wagę awansu do fazy pucharowej zainkasowali w sobotę także gospodarze zmagań w Grupie A. Finowie wygrali z Austriakami 3:1. Wynik z pewnością mógł być bardziej okazały, bowiem Suomi oddali aż 39 celnych strzałów przy 18 ze strony rywali. Ostatecznie jednak gole dla nich uzyskali Kasperi Kapanen, Antti Suomela i Ahti Oksanen. Dla Austriaków, którzy mają jeszcze do rozegrania tylko mecz ostatniej szansy z Węgrami, trafił Dominic Zwerger.

W ćwierćfinale zagra także Szwecja. W sobotni wieczór Trzy Korony zwyciężyły Francję 4:0, zdobywając wszystkie bramki już w pierwszej tercji. Skandynawowie mają w dorobku 14 punktów i zajmują drugą lokatę w Grupie A. Pokonani przez nich Trójkolorowi wywalczyli jak na razie cztery punkty. Przed nimi tylko mecze z Amerykanami i Niemcami, zatem niełatwo będzie poprawić dorobek.

Po sobotnich meczach znamy już sześciu ćwierćfinalistów. To zespoły USA, Szwecji, Finlandii, Szwajcarii, Czech i Kanady. W Grupie A o ostatnie miejsce dające awans do fazy pucharowej walczą jeszcze Dania, Niemcy i Francja. Natomiast w Grupie B, jak już wyżej wspomniano, liczą się tylko Łotwa i Słowacja.