W związku z powtarzającym się zjawiskiem niewłaściwego zachowania się publiczności na meczach ligowych, polegającym na wywieszaniu różnego rodzaju transparentów zawierających niecenzuralne zwroty, a także śpiewaniu i skandowaniu tekstów, w których zawarte są słowa powszechnie uważane za obraźliwe pod adresem sędziów, klubów czy też innych podmiotów, Zarząd Polskiego Związku Hokeja na Lodzie prosi władze wszystkich klubów o podjęcie walki z tymi patologicznymi zjawiskami. Szczególnego napiętnowania wymagają treści o charakterze rasistowskim i antysemickim.
Tego typu zdarzenia nie powinny mieć miejsca na lodowiskach, bowiem wypaczają charakter widowiska, prowadzą do niewłaściwych zachowań, podsycają agresję i antagonizmy między kibicami różnych klubów i w efekcie wymagają czasami interwencji sił porządkowych. W swojej istocie takie zachowania odpychają od naszej dyscypliny sportu prawdziwych sympatyków hokeja, ewentualnych sponsorów i stacje telewizyjne, a poszczególne kluby i sam Związek stają się przedmiotem zasłużonej krytyki ze strony mediów. Mecze hokejowe powinny być toczone w duchu fair-play i w przyjaznej atmosferze na trybunach.
W celu wyeliminowania niepożądanych zjawisk na lodowiskach, Zarząd Związku zwraca się do klubów o podjęcie zdecydowanych działań polegających między innymi na: intensywnej akcji uświadamiającej kibiców, prowadzeniu szkoleń z przepisów hokejowych w klubach kibica, jak i przed rozpoczęciem spotkań i podczas przerw w meczach. Niezbędne jest także propagowanie kulturalnych form dopingu. Przed każdym meczem powinno dojść do spotkania delegata Związku (obserwatora zawodów) z przedstawicielem klubu odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i zachowanie widowni oraz spikerem zawodów w celu uzgodnienia konkretnych działań mających na celu wyeliminowanie negatywnych zachowań widzów lub ich ograniczenie w maksymalnym stopniu.
Niezbędnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo widzów i kulturę zachowania widowni jest wyposażenie obiektów w system kamer rejestrujących, obok samego przebiegu gry, także zachowanie publiczności, szczególnie w bardziej zagrożonych sektorach, wprowadzenie zasady braku możliwości swobodnego przemieszczania się z sektora do sektora, numerowanie miejsc na widowni ( i samych biletów.)
Ważnym elementem tych przedsięwzięć jest utemperowanie zachowań szkoleniowców w trakcie meczów, którzy często swoim zachowaniem popychają widzów do niewłaściwych reakcji. Odpowiednie organy Związku będą reagowały z całą mocą na tego typu zachowania osób funkcyjnych.
Celem niniejszego apelu jest podniesienie poziomu kultury zachowania publiczności na meczach, co w konsekwencji poprawi jej bezpieczeństwo i da widzom więcej przyjemności z oglądania widowisk hokejowych.
Zarząd PZHL