PHL: GKS Tychy finałowym rywalem JKH GKS Jastrzębie

GKS Tychy pokonał w piątek broniący tytułu mistrza Polski Ciarko PBS Bank KH Sanok 5:1 i awansował do finału Polskiej Ligi Hokeja, w którym zmierzy się z JKH GKS Jastrzębie.

Rafał Smoliński
Na trybunach Stadionu Zimowego zasiadł w piątek komplet widzów. Początek szóstego meczu półfinałowego PLH należał do gospodarzy, ale pierwszą bramkę zdobyli goście. W 8. minucie sanoczanie przeprowadzili składną akcję, którą strzałem zwieńczył Krzysztof Zapała. Zespół z Tych błyskawicznie rzucił się do odrabiania strat i w 14. minucie Patryk Kogut płaskim strzałem pokonał Bryana Pittona. Gospodarze mieli przewagę w pierwszej tercji, oddali ponad dwukrotnie więcej celnych strzałów (11-5), ale w tej części meczu goli już nie było.
Dla losów meczu kluczowy okazał się początek drugiej tercji. W 21. minucie na prowadzenie wyprowadził tyszan Josef Vitek, który skierował krążek do bramki po wcześniejszym strzale Maksima Kartoszkina. Dwie minuty później było już 3:1 dla gospodarzy, po tym jak znakomitym rajdem popisał się Kacper Guzik. Minęło zaledwie 28 sekund, a zespół gości dobił Vitek, który zdobył drugą bramkę w tym spotkaniu.

Po uzyskaniu prowadzenia 4:1 hokeiści GKS Tychy spuścili nieco z tonu i do głosu doszli sanoczanie. Goście oddali w tej części meczu więcej strzałów (12-9). Więcej pracy miał bramkarz gospodarzy, Štefan Žigárdy, który popisał się kilkoma świetnymi interwencjami. W końcówce drugiej tercji tyszanie złapali dwie kary, ale rywale nie byli w stanie wykorzystać podwójnej przewagi. Po dwóch tercjach GKS Tychy prowadził więc 4:1.

Trzecia tercja przebiegała po myśli gospodarzy, którzy bardzo mądrze grali w defensywie i starali się wypracowywać kolejne okazje do podwyższenia wyniku. Pitton obronił groźne strzały Marcina Kolusza i Guzika, ale w 57. minucie nie miał żadnych szans przy uderzeniu Kartoszkina. Podłamani obrońcy tytułu starali się jeszcze o honorowe trafienie, ale gospodarze na nic więcej im już nie pozwolili.

GKS Tychy pokonał Ciarko PBS Bank KH Sanok 5:1 i po raz dziewiąty w historii awansował do finału mistrzostw Polski. W meczu o złoto tyszanie zagrają z JKH GKS Jastrzębie. Pierwszy mecz rozegrany zostanie we wtorek w Jastrzębiu.

GKS Tychy - Ciarko PBS Bank KH Sanok 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)