MŚ w hokeju: Czechy pierwszymi ćwierćfinalistami

Hokejowa reprezentacja Czech jako pierwsza wywalczyła awans do ćwierćfinału mistrzostw świata elity rozgrywanych na lodowiskach w Rosji.

Rafał Smoliński
AFP

Do zwycięstwa nad zespołem Kazachstanu poprowadził w piątek naszych południowych sąsiadów Tomas Plekanec, który zdobył dwie bramki. Do interesującej końcówki doprowadził Nigel Dawes, ale w 59. minucie Czesi ustalili wynik meczu. Do pustej bramki trafił wówczas Robert Kousal i mecz zakończył się wygraną faworytów 3:1. Czesi umocnili się na pierwszym miejscu w Grupie A i z dorobkiem 14 punktów zapewnili sobie już awans do ćwierćfinału.

W Moskwie rozegrano w piątek również drugi mecz, który trzymał w napięciu do samego końca. Walczący o utrzymanie Duńczycy i Łotysze remisowali po regulaminowym czasie gry 2:2, a w dogrywce żadnej z drużyn nie udało się przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść.

Ostatecznie po serii rzutów karnych dwa punkty zdobyła ekipa ze Skandynawii. Decydujący najazd kapitalnie wykonał Nicklas Jensen, który pięknym zwodem zmylił bramkarza rywali. Dania ma po tym meczu sześć punktów na koncie i jest niemal pewna utrzymania. Łotwa jako jedna z dwóch drużyn nie wygrała jeszcze w tegorocznych MŚ meczu, ale z trzema punktami zajmuje przedostatnie miejsce.

Drugim zespołem bez zwycięstwa są rywalizujące w Grupie B Węgry. Madziarzy doznali piątej z rzędu porażki, tym razem z ekipą USA. Amerykanie ustawili sobie grę w drugiej tercji, w której zdobyli trzy gole. Kolejne dwa trafienia uzyskali w finalnej odsłonie, a w 58. minucie honorową bramkę dla rywali strzelił Istvan Sofron. Najlepszy w drużynie USA był Nick Foligno, który uzyskał dwa gole oraz asystę. Jego ekipa triumfowała 5:1 i zrobiła ważny krok w kierunku awansu do ćwierćfinału.

Walkę o ćwierćfinał coraz bardziej sygnalizują Niemcy. Reprezentanci naszych zachodnich sąsiadów zainkasowali w piątek kolejne trzy punkty, pokonując Białoruś 5:2. Kluczowa dla losów tego spotkania okazała się pierwsza tercja, w której gospodarze przyszłorocznych MŚ trzykrotnie pokonali bramkarza rywali. Białorusini walczyli ambitnie o odrobienie strat, lecz w ostatniej odsłonie zabrakło im precyzji. W sobotę czeka ich ważny mecz z Węgrami i jeśli wygrają, to los Madziarów będzie już przesądzony.

Wyniki i tabele:

Grupa A:

Czechy - Kazachstan 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
1:0 - Plekanec (Pastrnak, Cervenka) 7'
2:0 - Plekanec (Pastrnak) 43'
2:1 - Dawes (Boyd, Triasunow) 56'
3:1 - Kousal (Birner, Repik) 59' (do pustej bramki)

Dania - Łotwa 3:2 po karnych (1:1, 1:1, 0:0, 0:0, 1:0)
1:0 - Jensen (Madsen, Green) 12' (5 na 4)
1:1 - Dzerins (Bukarts, Cibulskis) 18' (5 na 4)
1:2 - Daugavins (Bukarts, Dzerins) 22' (5 na 4)
2:2 - Poulsen (Boedker, Christensen) 29'

Rzuty karne: 0:0 - Dzerins 1:0 - Eller 1:1 - Indrasis 1:1 - Ehlers 1:1 - Daugavins 2:1 - Jensen

USA - Węgry 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)
1:0 - Foligno (Wideman, Hanifin) 25' (5 na 4)
2:0 - Hinostroza (Fasching) 25'
3:0 - Larkin (McCabe, Murphy) 35'
4:0 - Foligno 53'
5:0 - Murphy (Foligno, Maroon) 56'
5:1 - Sofron (Bartalis, Sarauer) 58' (5 na 4)

Niemcy - Białoruś 5:2 (3:0, 1:1, 1:1) 1:0 - Reimer (Müller) 5' 2:0 - Draisaitl (Noebels, Macek) 6' 3:0 - Schütz (Gogulla, Hager) 11' (5 na 4) 3:1 - Stiepanow (Kowal, Linglet) 29' (5 na 4) 4:1 - Macek (Reul, Noebels) 35' 4:2 - Staś (Lisawiec, Kowal) 50' 5:2 - Gogulla (Boyle) 60' (5 na 4) (do pustej bramki)

8 Węgry 5 0 0 0 5 5-25 0

Plan sobotniej serii gier hokejowych MŚ w Rosji (godziny według czasu polskiego):

Grupa A (Moskwa):
Norwegia - Szwecja (11:15), Rosja - Szwajcaria (15:15), Kazachstan - Łotwa (19:15)

Grupa B (Sankt Petersburg):
Francja - Finlandia (11:15), Węgry - Białoruś (15:15), Kanada - Słowacja (19:15)