Puchar Świata: Kanada w półfinale po pokonaniu USA

W prestiżowym starciu grupy A Pucharu Świata Kanadyjczycy rozprawili się z Amerykanami wygrywając 4:2, czym zapewnili sobie miejsce w półfinale imprezy. Blisko awansu po pokonaniu Finlandii są również Szwedzi.

Rafał Lichowicz
AFP

Ledwie dwóch meczów potrzebowali Kanadyjczycy, aby zapewnić sobie awans do rozgrywanego w Toronto turnieju o Puchar Świata w hokeju na lodzie. W hitowo zapowiadającym się meczu przeciwko USA o wygranej przesądziły cztery gole strzelone z rzędu na przestrzeni drugiej i trzeciej tercji.

Dwa z czterech trafień zapisał na swoim koncie Matt Duchene. Obok atakującego Colorado Avalanche świetną partię rozgrywał także bramkarz Kanady Carey Price, który obronił 32 strzały Amerykanów.

Wygrana Kanada przesądziła o losach grupy A z której awans wywalczył również zespół Europy. Oba zespoły w środę zagrają o pierwsze miejsce w grupie. Z turniejem żegnają się Czechy i USA.

Dwa zwycięstwa nie dały z kolei awansu reprezentacji Szwecji. Zespół "Trzech Koron" we wtorek ograł Finlandię 2:0 i po wcześniejszym pokonaniu Rosji (2:1) został liderem grupy B.

W starciu zespołów z północnej Europy wynik ważył się do ostatnich minut. Gola na 2:0 Szwedzi zdobyli na trzy sekundy przed końcem gry. Wcześniej kilka razy z opresji ratował ich świetnie broniący Henrik Lundqvist.

W ostatniej kolejce fazy grupowej Szwedzi podejmą zespół Ameryki Północnej, a Finowie zmierzą się z Rosją. W teorii każdy z zespołów zachował jeszcze szanse na awans.

Grupa B:

Finlandia - Szwecja 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
0:1 - Anton Stralman (Sedin, Sedin) 30'
0:2 - Loui Eriksson 60' (do pustej)

miejsce drużyna zwycięstwa zwycięstwa po dogr./kar. porażki po dogr./kar. porażki punkty bramki
1 Szwecja 2 0 0 0 4 4:1
2 Ameryka Północna U23 1 0 0 1 2 7:5
3 Rosja 1 0 0 1 2 5:5
4 Finlandia 0 0 0 2 0 1:6