MŚ w hokeju: trzecie zwycięstwo Łotwy. Norwegia rozgromiła Słowenię

Norwegia rozgromiła w Paryżu Słowenię 5:1 i zwiększyła swoje szanse na awans do ćwierćfinału hokejowych mistrzostw świata. W Kolonii trzecią wygraną w turnieju odniosła Łotwa, która z kompletem punktów przewodzi w Grupie A.

Rafał Smoliński
PAP/EPA / HERVE RANCHIN

Łotwa nie przestaje zadziwiać, ale te najtrudniejsze mecze dopiero przed nią. We wtorek hokeiści tego bałtyckiego kraju pokonali beniaminka elity, zespół Italii. Włosi rozpoczęli mecz od trafienia Marco Insama i stawili dzielny opór wyżej notowanym przeciwnikom. Trzy punkty dla Łotyszy uratował niezawodny Andris Dzerins, który zdobył decydującego gola na 2:1 w 59. minucie.

W Paryżu z drugiej wygranej w turnieju cieszyli się Norwegowie. Kwestię zwycięstwa nad Słoweńcami rozstrzygnęli hokeiści z pierwszej formacji. Już po premierowej odsłonie było 3:0 dla Skandynawów, którzy w kolejnych tercjach dołożyli jeszcze dwa trafienia. Honorowego gola dla Słoweńców strzelił Robert Sabolić, ale Rysie muszą się przygotować na trudną walkę o utrzymanie w elicie. Norwegia natomiast zwiększyła swoje szanse na awans do ćwierćfinału.

Do ćwierćfinału mistrzostw świata awansują po cztery najlepsze drużyny. Zespoły które zajmą ostatnie miejsca w grupach spadną do Dywizji 1A.

Grupa A:

Łotwa - Włochy 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
0:1 - Insam (Traversa) 4'
1:1 - Dzerins (Galvins, Daugavins) 13' (5 na 4)

Grupa B:

Norwegia - Słowenia 5:1 (3:0, 1:1, 1:0) 1:0 - M. Olimb (Thoresen, K. Olimb) 6' 2:0 - K. Olimb (Thoresen, Norstebo) 15' 3:0 - Forsberg 19' 4:0 - Reichenberg (Holos, Haugen) 39' (5 na 4) 4:1 - Sabolić (Podlipnik, Vidmar) 40' 5:1 - Thoresen (K. Olimb, Bonsaksen) 60'

1 Kanada 3 3 0 0 0 17:3 9
2 Norwegia 3 2 0 0 1 8:6 6
3 Szwajcaria 2 1 1 0 0 8:4 5
4 Czechy 3 1 1 0 1 11:8 5
5 Finlandia 3 1 0 1 1 7:11 4
6 Francja 2 1 0 0 1 7:4 3
7 Słowenia 3 0 0 1 2 7:17 1
8 Białoruś 3 0 0 0 3 3:15 0