MŚ w hokeju: Francja wymęczyła drugie zwycięstwo. Przełamanie Duńczyków

Niestawiani w roli faworyta Francuzi sprostali reprezentacji Szwajcarii ogrywając swojego trzeciego przeciwnika na MŚ 4:3 po serii rzutów karnych. W identyczny sposób pierwszą wygraną odnieśli walczący o pozostanie w elicie Duńczycy.

Rafał Lichowicz
PAP/EPA
Reprezentanci Francji po sensacyjnym ograniu Finów (5:1) marzyli o kolejnym komplecie punktów z niepokonaną dotychczas Szwajcarią. Helweci postawili jednak trudniejsze warunki.

Początek zwiastował niemal powtórkę ze starcia z Finami. Gospodarze mundialu prowadzi po pierwszej tercji 1:0 po golu Yohanna Auvitu. Analogicznie do tamtego meczu na początku kolejnej odsłony gry stracili bramkę przed upływem drugiej minuty. Do siatki na  1:1 trafił Vincent Praplan.

Atakujący EHC Kloten 150 sekund później miał już na koncie dublet, a zaskoczeni Francuzi przegrywali 1:2. W trzeciej tercji Tricolore szybki wyrównali stan meczu. Swojego czwartego gola na MŚ zdobył Stephane da Costa. Do końcowego gwizdka obie strony zadały po jeszcze jednym celnym ciosie.

W karnych zwycięstwo Francji zapewnił znów da Costa, który jako jedyny wygrał pojedynek z bramkarzem. Dzięki drugiemu zwycięstwu gospodarze MŚ awansowali na czwarte miejsce w tabeli grupy B i tracą punkt do Norwegów i Szwajcarów. W następnej serii rywalem Francji będzie niepokonana Kanada.

W spotkaniu zespołów drugiej połowy tabeli grupy A Dania odniosła ważne zwycięstwo nad reprezentacją Słowacji pokonując podopiecznych Zdeno Cigera 4:3. Hokeiści z kraju Hamleta prowadzili już 3:0 i byli blisko wypuszczenia zwycięstwa z rąk, gdy w trzeciej tercji Słowacy wyrównali po zdobyciu trzech goli w odstępie 10 minut.

W serii pojedynków z bramkarzem najlepszym instynktem snajperskim popisał się...najlepiej podający w meczu Morten Green. 36-latek, który miał na koncie dwie asysty, jako jedyny trafił do siatki dając Danii pierwsze zwycięstwo na tegorocznych MŚ.

Grupa A:

Słowacja - Dania 3:4 karn. (0:1, 0:2, 3:0, 0:0, 0:1 k.)
0:1 - Hardt (Storm, Green) 17' (5 na 4)
0:2 - Russell (Bau, Lauridsen) 25'
0:3 - Poulsen (Lauridsen, Green) 40'
1:3 - Gernat (Miklik, Hascak) 42'
2:3 - Bliznak (Hascak, Dravecky) 47'
3:3 - Miklik (Ceresnak, Dravecky) 52' (5 na 4)
w karnych: Ehlers (x), Hudacek (x), Christensen (x), Hascak (x), Green (0:1), Dravecky (x)

Grupa B:

Szwajcaria - Francja 3:4 karn. (0:1, 2:0, 1:2, 0:0, 0:1 k.)
0:1 - Auvitu (Perret) 3'
1:1 - Praplan (Hollenstein, Loeffel) 22'
1:2 - Praplan (Hollenstein, Haas) 24'
2:2 - da Costa (Auvitu) 44' (5 na 4)
3:2 - Ambuhl (Suter, Untersander) 54'
3:3 - Rech (Meunier) 56'
w karnych: Fleury (x), Brunner (x), da Costa (0:1), Praplan (x), Bellemare (x), Hollenstein (x)

1 Kanada 3 3 0 0 0 17:3 9
2 Szwajcaria 3 1 1 1 0 11:8 6
3 Norwegia 3 2 0 0 1 8:6 6
4 Francja 3 1 1 0 1 11:7 5
5 Czechy 3 1 1 0 1 11:8 5
6 Finlandia 3 1 0 1 1 7:11 4
7 Słowenia 3 0 0 1 2 7:17 1
8 Białoruś 3 0 0 0 3 3:15 0