Polacy bez sposobu na Kazachów. Druga porażka w turnieju EIHC w Katowicach

Reprezentacja Polski uległa Kazachstanowi 1:4 w meczu turnieju Euro Ice Hockey Challenge o Puchar Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego rozgrywanego na lodowisku Jantor w Katowicach. W drugim sobotnim spotkaniu Węgry zwyciężyły Włochy 4:1.

Rafał Smoliński
Przemysław Odrobny WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Przemysław Odrobny
Kazachowie przylecieli do Polski bez naturalizowanych Kanadyjczyków, którzy tworzą ofensywną formację w Barysie Astana. Mimo tego, nie stracili swoich walorów i od początku byli faworytami do zwycięstwa w katowickim turnieju. Polacy wyszli na lód bardziej skoncentrowani niż w piątkowym starciu z Włochami. Gra wyglądała lepiej, choć Biało-Czerwoni nie uniknęli poważnych błędów.

Dobrze interweniujący w pierwszych fragmentach spotkania Przemysław Odrobny zachował czyste konto przez nieco ponad osiem minut. Wówczas nasi reprezentanci stracili krążek w tercji neutralnej, a dwójkową akcję wykończył Jarosław Jewdokimow. Potem coraz śmielej atakowali Polacy, którzy mieli swoje szanse podczas gry w przewadze. Brakowało im jednak precyzji, dlatego urodzony w Szwecji Henrik Karlsson długo utrzymywał czyste konto.

Druga tercja była bardzo wyrównana, mimo tego Kazachowie podwyższyli na 2:0. W 35. minucie wygrali oni wznowienie w tercji Polaków, a Dmitrij Grienc dobił krążek pod parkanami Odrobnego. Trzeciego gola zdobył w 55. minucie Roman Starczenko, który przejął "gumę" po nieudanym wybiciu Michaela Cichego i precyzyjnym strzałem ulokował w okienku polskiej bramki.

Nasi hokeiści ambitnie walczyli o honorowe trafienie. Odrobny zjechał z lodu, aby można było wprowadzić dodatkowego napastnika na czas gry w przewadze. W 59. minucie ładnym strzałem popisał się Damian Tomasik, a lot krążka skutecznie zmienił Damian Kapica. Po wznowieniu Biało-Czerwoni zaryzykowali jeszcze raz, lecz tym razem Jewdokimow wyprowadził kontrę, którą zwieńczył golem na 4:1 w ostatniej sekundzie meczu.

W niedzielę Biało-Czerwoni zmierzą się z Węgrami, natomiast Kazachowie z Włochami. Wszyscy uczestnicy katowickiego turnieju o Puchar Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego spotkają się w mistrzostwach świata dywizji 1A, które w dniach 22-28 kwietnia 2018 roku odbędą się w Budapeszcie.

Polska - Kazachstan 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
0:1 - Jewdokimow (Michajlis) 9'
0:2 - Grienc (Makłukow) 35' (5 na 4)
0:3 - Starczenko 55'
1:3 - Kapica (Tomasik) 50' (6 na 4)
1:4 - Jewdokimow 60' (do pustej bramki)