Turniej EIHC w Katowicach: Polacy z kompletem porażek. Perfekcyjni Kazachowie

Hokejowa reprezentacja Polski przegrała z Węgrami 2:3 i zajęła ostatnie miejsce w turnieju Euro Ice Hockey Challenge o Puchar Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Zmagania na lodowisku Jantor w Katowicach wygrali Kazachowie.

Rafał Smoliński
polscy hokeiści WP SportoweFakty / Agnieszka Skórowska / Na zdjęciu: polscy hokeiści
Trener Ted Nolan dał w niedzielę pograć innym zawodnikom, dlatego wolne dostali m.in. napastnicy Michael Cichy i Alex Szczechura oraz bramkarz Przemysław Odrobny. Mimo tego Biało-Czerwoni nie chcieli sytuacji, w której kończą turniej Euro Ice Hockey Challenge bez zdobyczy punktowej i ambitnie walczyli o zwycięstwo w spotkaniu z Węgrami.

Po bezbramkowej premierowej odsłonie wynik otworzył w 24. minucie Damian Kapica, który znalazł się pod węgierską bramką i otrzymał idealne podanie od Bartłomieja Pociechy. Polacy grali wówczas w przewadze 5 na 3. W 34. minucie wyrównał Matyas Odnoga, który ładnym technicznym strzałem pod poprzeczkę pokonał Ondreja Raszkę. Jednak już po chwili na 2:1 wyprowadził Polaków Tomasz Malasiński, który posłał precyzyjne uderzenie po lodzie.

Nasi reprezentanci prowadzili więc po dwóch tercjach, ale w ostatniej odsłonie dali się zaskoczyć. W 44. minucie krążek do polskiej bramki wpakował Istvan Sofron. Zwycięskiego gola dla Madziarów zdobył natomiast w 56. minucie Balint Magosi, który zmienił lot "gumy" po strzale Tamasa Pozsgaia. W końcówce Biało-Czerwoni zagrali jeszcze bez bramkarza, ale wyniku zmienić już się nie udało. Tym samym Polacy zakończyli zmagania w Katowicach z zerowym dorobkiem na koncie.

Po Puchar Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego sięgnęli Kazachowie, którzy w Katowicach wywalczyli komplet punktów. W niedzielnym meczu zwyciężyli skromnie Włochów 1:0, ale tylko dlatego, że hokeiści Italii ściągnęli na ostatnie sekundy bramkarza. Mieli jeszcze wówczas szansę na zwycięstwo w całym turnieju i postanowili zaryzykować. Nie opłaciło się, ponieważ krążek do pustej bramki skierował Nikita Michailis.

Wszyscy uczestnicy katowickiego turnieju o Puchar Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego spotkają się w mistrzostwach świata dywizji 1A, które w dniach 22-28 kwietnia 2018 roku odbędą się w Budapeszcie. W węgierskiej stolicy oprócz gospodarzy, Polaków, Kazachów i Włochów zagrają jeszcze Słoweńcy i Brytyjczycy.

Polska - Węgry 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)
1:0 - Kapica (Pociecha, Urbanowicz) 24' (5 na 3)
1:1 - Odnoga (Erdely) 34' (5 na 4)
2:1 - Malasiński (Wronka) 35'
2:2 - Sofron (Orban, Garat) 44'
2:3 - Magosi (Pozsgai) 56'