Pjongczang 2018. Faza grupowa w męskim hokeju zakończona. We wtorek dalsza walka o ćwierćfinały

W niedzielę zakończyła się faza grupowa hokejowego turnieju mężczyzn igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Cztery drużyny uzyskały bezpośredni awans do ćwierćfinału. Osiem rozegra we wtorek mecze barażowe.

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Finowie cieszą się z bramki Getty Images / Bruce Bennett / Na zdjęciu: Finowie cieszą się z bramki
Po zakończeniu fazy grupowej została stworzona zbiorcza tabela uwzględniająca wyniki uzyskane przez poszczególne zespoły. To zestawienie jest niezwykle pomocne przy ustalaniu drabinki rundy pucharowej oraz miejsc poszczególnych ekip na koniec turnieju. W Pjongczangu bowiem nie będą rozgrywane mecze o piątą, siódmą, dziewiątą czy jedenastą pozycję, a jedynie spotkania o złoty i brązowy medal.

Do stworzenia tabeli wykorzystano następujące kryteria: 1) miejsce zajęte w grupie; 2) liczba zdobytych punktów; 3) różnica bramek; 4) liczba strzelonych bramek; 5) miejsce w rankingu IIHF na koniec 2017 roku. Na tej podstawie do ćwierćfinału bezpośrednio zakwalifikowały się Szwecja, Czechy, drużyna Sportowców z Rosji oraz Kanada jako najlepsza ekipa spośród tych, którego zajęły w grupie drugą lokatę.

Tabela po fazie grupowej:

Miejsce Drużyna Miejsce w grupie Punkty Bramki
1 Szwecja 1 9 8:1
2 Czechy 1 8 9:4
3 Sportowcy z Rosji 1 6 14:5
4 Kanada 2 7 11:4
5 Finlandia 2 6 11:6
6 Słowenia 2 4 8:12
7 USA 3 4 4:8
8 Szwajcaria 3 3 10:9
9 Niemcy 3 2 4:7
10 Słowacja 4 4 6:7
11 Norwegia 4 1 2:11
12 Korea Południowa 4 0 1:14

We wtorek zostaną rozegrane mecze barażowe, których stawką będzie miejsce w ćwierćfinale. Do stworzenia par wykorzystano powyższą tabelę. W ten sposób zagrają ze sobą USA i Słowacja, Słowenia i Norwegia, Finlandia i Korea Południowa oraz Szwajcaria i Niemcy. Zwycięzcy awansują do 1/4 finału, zaś pokonani zajmą miejsca od 9 do 12. O kolejności zdecyduje pozycja w tabeli po fazie grupowej (zespół z najwyższą pozycją zajmie dziewiąte miejsce itd.).

Cztery najwyżej notowane drużyny po fazie grupowej będą "gospodarzami" spotkań ćwierćfinałowych. Rywalami Szwedów będą Szwajcarzy lub Niemcy, Czesi trafią na Amerykanów lub Słowaków, Rosjanie na Słoweńców lub Norwegów, zaś Kanadyjczycy na Finów lub Koreańczyków. Zwycięzcy awansują do półfinału, natomiast pokonani zajmą miejsca od 5 do 8. O kolejności zdecyduje pozycja w tabeli po fazie grupowej (zespół z najwyższą pozycją zajmie piąte miejsce itd.).

Jeśli przyjmiemy, że do półfinału awansują cztery najwyżej notowane zespoły w tabeli po fazie grupowej, to o miejsce w finale zagrają ze sobą Szwedzi i Kanadyjczycy oraz Rosjanie i Czesi. Interesujący wszystkich mecz Kanada - Sportowcy z Rosji może więc się odbyć dopiero w finale.

Mecze barażowe o ćwierćfinał (wtorek, 20 lutego):

USA - Słowacja, o godz. 4:10 w Gangneung Hockey Centre
Słowenia - Norwegia, o godz. 8:40 w Gangneung Hockey Centre
Finlandia - Korea Południowa, o godz. 13:10 w Gangneung Hockey Centre
Szwajcaria - Niemcy, o godz. 13:10 w Kwandong Hockey Centre

Mecze ćwierćfinałowe (środa, 21 lutego):

Czechy - USA lub Słowacja, o godz. 4:10 w Gangneung Hockey Centre
Sportowcy z Rosji - Słowenia lub Norwegia, o godz. 8:40 w Gangneung Hockey Centre
Kanada - Finlandia lub Korea Południowa, o godz. 13:10 w Gangneung Hockey Centre
Szwecja - Szwajcaria lub Niemcy, o godz. 13:10 w Kwandong Hockey Centre

ZOBACZ WIDEO: Tadeusz Mieczyński: Kamil Stoch to obok Adama Małysza jeden z największych skoczków wszech czasów
Czy Kanada i Sportowcy z Rosji spotkają się w finale?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×