MŚ w hokeju: Rosjanie wypunktowali Słowaków. Koreańczycy opuszczają elitę

Hokejowa reprezentacja Rosji pokonała Słowację 4:0 i zapewniła sobie awans do ćwierćfinału mistrzostw świata rozgrywanych w Danii. W elicie pozostanie Norwegia, które zwyciężyła w meczu o życie Koreę Południową 3:0.

Rafał Smoliński
Nikita Gusiew Getty Images / Ronald Martinez / Na zdjęciu: Nikita Gusiew
W Kopenhadze Rosjanie błyskawicznie wzięli się do pracy i od pierwszych minut szturmowali bramkę Marka Ciliaka. Na pierwszego gola trzeba było poczekać do 12. minuty, gdy Nikita Sosznikow tak zagrał z Maksimem Maminem, że ten drugi musiał tylko umieścić "gumę" w siatce. Na 2:0 podwyższył w 17. minucie Nikita Gusiew, trafiając idealnie tuż przy słupku.

Sborna w pełni kontrolowała wydarzenia na lodzie. Słowacy oddali 23 strzały na bramkę Igora Szestiorkina, ale ten nie skapitulował ani razu. Czas płynął, a rezultat długo nie ulegał zmianie. Hokeiści naszych południowych sąsiadów zaryzykowali jeszcze i w końcówce ściągnęli golkipera, jednak przyniosło to efekt odwrotny. Do pustej bramki skierowali krążek Maksim Szałunow i Ilja Michejew.

Zwycięstwo 4:0 oznacza, że do ćwierćfinału z grupy A awansowały już Szwecja, Rosja i Czechy. Dwie pierwsze ekipy spotkają się ze sobą we wtorkowy wieczór, a stawką meczu będzie pozycja lidera na zakończenie fazy grupowej w Kopenhadze. Z kolei Słowacja, gospodarz przyszłorocznych mistrzostw świata elity, może jeszcze awansować do ćwierćfinału, ale musi pokonać zdegradowanych już Białorusinów i liczyć na potknięcie Szwajcarów w starciu z Francuzami.

W poniedziałek rozstrzygnęło się, która drużyna obok Białorusi opuści elitę. W Herning Koreańczycy potrzebowali zwycięstwa w regulaminowym czasie gry, aby Norwegowie zostali zdegradowani do dywizji 1A. Azjaci zaczęli obiecująco, bowiem już w 1. minucie strzelili bramkę. Po analizie wideo nie została jednak ona uznana, ponieważ kapitan Park Woo-Sang przeszkadzał interweniującemu Larsowi Haugenowi.

Skandynawowie potrzebowali czasu, aby przejąć inicjatywę. Ich grę uspokoiła bramka zdobyła w 14. minucie przez Tobiasa Lindstroma. Potem Norwegowie skutecznie rozbijali ataki rywali, lecz długo nie byli w stanie podwyższyć rezultatu. Udało się to dopiero w trzeciej tercji, gdy Anders Bastiansen idealnie dograł do Thomasa Valkvae Olsena, a ten skorzystał na tym, że Matt Dalton nie zdołał się przemieścić wzdłuż linii bramkowej. Wynik meczu na 3:0 ustaliło potężne uderzenie spod niebieskiej linii Jonasa Holosa w 51. minucie.

W ostatnich sekundach Koreańczycy zagrali jeszcze bez bramkarza, lecz nie zdołali uzyskać honorowego trafienia. Norwegowie zwyciężyli pewnie i dzięki temu pozostaną w elicie. Azjaci w swoim pierwszym w historii występie na mistrzostwach świata nie wywalczyli żadnego punktu i doznali siedmiu porażek. W elicie strzelili tylko cztery bramki, a stracili aż 48. W przyszłym roku zagrają w dywizji 1A, w której będą rywalizować z Białorusinami, Kazachami, Słoweńcami, Węgrami i Litwinami.

Grupa A:

Rosja - Słowacja 4:0 (2:0, 0:0, 2:0) 1:0 - Mamin (Sosznikow) 12' 2:0 - Gusiew (Daciuk, Zajcew) 17' 3:0 - Szałunow (Sosznikow) 59' (do pustej bramki) 4:0 - Michejew (Barabanow, Szałunow) 60' (do pustej bramki)

Grupa B:

Norwegia - Korea Południowa 3:0 (1:0, 0:0, 2:0) 1:0 - Lindstrom (M. Olimb, Espeland) 14' (5 na 4) 2:0 - Olsen (Bastiansen, Espeland) 47' 3:0 - Holos (K.A. Olimb, Thoresen) 51' (5 na 4)

1 USA 6 4 2 0 0 37:10 16
2 Finlandia 6 4 0 1 1 32:9 13
3 Dania 6 3 1 0 2 13:16 11
4 Kanada 5 3 0 1 1 27:11 10
5 Łotwa 5 2 1 1 1 14:14 9
6 Niemcy 6 1 0 3 2 16:17 7
7 Norwegia 7 1 1 1 4 13:31 6
8 Korea Południowa 7 0 0 0 7 4:48 0