Dramatyczny mecz w Katowicach. Polki pozostają w grze

Hokejowa reprezentacja Polski kobiet wykonała kolejny krok w kierunku awansu na zaplecze światowej elity. W poniedziałek Biało-Czerwone odniosły trzecie zwycięstwo na lodowisku Jantor w Katowicach, pokonując po emocjonującym boju Koreanki 2:1.

Rafał Smoliński
Polki cieszą się z gola PAP / Zbigniew Meissner / Na zdjęciu: Polki cieszą się z gola
Spotkanie drużyn Polski i Korei Południowej zapowiadało się ciekawie, bo w przeszłości Azjatki sprawiały wielkie trudności naszym hokeistkom. W Katowicach faworytkami zdawały się być Biało-Czerwone, co było efektem słabszej postawy Koreanek w dwóch poprzednich kolejkach. Tymczasem w poniedziałek emocji nie zabrakło, a gospodynie drżały o zwycięstwo do ostatnich sekund.

Zaczęło się znakomicie. Wiktoria Sikorska otrzymała bardzo dobre podanie i już w 2. minucie pokonała Hyoseo Cheon. Polki dążyły do powiększenia prowadzenia, ale to rywalki doprowadziły do wyrównania. W 10. minucie Koreanki przeprowadziły świetną akcję, a ładnym uderzeniem popisała się Jongah Park. Pierwsza tercja zakończyła się remisem 1:1.

W drugiej odsłonie Polki atakowały, ale długo nie były w stanie zdobyć bramki. Z pomocą Biało-Czerwonym przyszły rywalki. Fatalny błąd w strefie neutralnej pozwolił przeprowadzić dwójkową akcję. Sylwia Łaskawska idealnie obsłużyła Karolinę Późniewską, która strzałem pod poprzeczkę pokonała bramkarkę.

Po dwóch częściach spotkania było 2:1 dla gospodyń, ale do rozstrzygnięcia meczu pozostawało jeszcze 20 minut. Trzecia tercja miała bardzo dramatyczny przebieg. Polki z wielkim poświęceniem utrzymywały prowadzenie. Kapitalnie broniła Martyna Sass, której pomagały zawodniczki z pola. W ostatnich minutach Koreanki zagrały bez bramkarki. Po nieprawidłowym zatrzymaniu krążka przez rywalkę Biało-Czerwone otrzymały rzut karny, którego jednak nie wykorzystała Późniewska.

Ostatecznie Polki wygrały 2:1. Radość po końcowej syrenie była ogromna. To trzecie zwycięstwo naszych hokeistek, które oznacza zarazem, że do ostatniej kolejki będą się one liczyć w walce o zwycięstwo w całym turnieju. Nasza reprezentacja zgromadziła już bowiem 9 punktów, tyle samo co faworyzowane Chinki.

Hokeistki z Państwa Środka pokazały w poniedziałek wielką moc, gromiąc Słowenki 14:2. Trzeba jednak pamiętać, że ogromnym wzmocnieniem dla Chinek są naturalizowane Amerykanki i Kanadyjki, które można było zobaczyć w akcji podczas tegorocznych zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Awans do dywizji 1A wywalczy triumfator katowickiego turnieju. Komplet punktów mają na koncie Polki oraz Chinki i to one powalczą ze sobą w czwartek o zwycięstwo w całych zawodach. Zanim jednak dojdzie do bezpośredniego spotkania, już we wtorek zostanie rozegrana czwarta seria gier. O godz. 13:00 Chinki spotkają się z Kazaszkami, potem zagrają Koreanki i Słowenki (godz. 16:30), a na koniec Polki i Włoszki (godz. 20:00). Wstęp na wszystkie mecze jest wolny.

Polska - Korea Południowa 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
1:0 - Sikorska (Onyschenko, Korkuz) 2'
1:1 - Park (Choi, Park) 10'
2:1 - Późniewska (Łaskawska) 36'

Skład reprezentacji Polski: Sass - Chrapek, Zielińska; Późniewska, Łaskawska, Czarnecka - Gogoc, Sfora; Tomczok, Talanda, Dziwok - Korkuz, Strzelecka; Onyschenko, Wieczorek, Sikorska - Wcisło, Wójcik; Łąpieś, Łapińska, Brzezińska. Trener: Zbigniew Wróbel.