Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

To koniec z jazdą konną? Na igrzyskach ma się pojawić nowa dyscyplina

W pięcioboju nowoczesnym ma dojść do ważnej zmiany. Już za nieco ponad rok miejsce jazdy konnej ma zająć OCR (biegi przeszkodowe). Odbyły się już kolejne testy toru.

Mateusz Domański
Mateusz Domański
Paula Kulig Archiwum prywatne / Paula Kulig
Już od dłuższego czasu dyskutuje się o zastąpieniu jazdy konnej na igrzyskach olimpijskich. Międzynarodowy Komitet Olimpijski, będąc pod presją telewizji i obrońców praw zwierząt, musiał działać.

Nową konkurencję testowano podczas młodzieżowych mistrzostw świata w pięcioboju nowoczesnym w Drzonkowie (koło Zielonej Góry). W gronie testerek pojawiła się choćby gnieźnianka Paula Kulig, która ma za sobą m.in. występy w popularnym programie Ninja Warrior.

- Oba dni imprezy testowej składały się z pokazu i rozgrzewki prowadzonej przez polskich elitarnych zawodników przeszkodowych, po których nastąpił bezpłatny trening, a następnie zawody. Zostałam wybrana jako jedna z dwóch zawodniczek z Polski, co jest dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem, ponieważ rozwój zawodniczek w Polsce jest bardzo szybki - mówi nam Kulig (tutaj zobaczysz, jak wygląda tor)

Choćby ona dzieliła się swoją wiedzą z innymi osobami. - Mieliśmy tak naprawdę spojrzenie na to wszystko z różnych perspektyw. Jako testerzy toru - prezentowaliśmy przejścia. Jako trenerzy - prowadziliśmy rozgrzewkę oraz uczyliśmy technik pokonywania przeszkód, a na koniec sędziowaliśmy zawody wszystkich zawodników. To było świetne doświadczenie. Cieszę się, że mogłam wziąć udział jak i również tworzyć to historyczne wydarzenie - dodaje Paula Kulig.

Podczas wydarzenia w Drzonkowie wywalczyła srebrny medal. Nie ukrywa też, że zdobyła kolejne doświadczenie.

Póki co OCR (biegi przeszkodowe) nie został zatwierdzony przez MKOl. Wydaje się jednak, że jest to tylko formalność i już niebawem ta dyscyplina oficjalnie zostanie wprowadzona na igrzyska olimpijskie, w miejsce jazdy konnej w pięcioboju nowoczesnym.

Zobacz także:
Słowacja w szoku. To on siedział za kierownicą. Pięć osób nie żyje
Miała już dosyć reżimu treningowego. Najlepsza polska zawodniczka podjęła decyzję

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: "będę tęsknić". Kto tak powiedział do Federera?
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×