Polska powalczy o igrzyska. "Mamy bardzo duże szanse"

- Mogę ogłosić, że rozpoczynamy starania o organizację letnich igrzysk olimpijskich w Polsce w 2036 roku - oznajmił prezydent Andrzej Duda. To pierwszy taki przypadek w historii naszego kraju.


Mateusz Puka
Mateusz Puka
Andrzej Duda Getty Images / Andrzej Duda
W najbliższych dniach prezydent RP, Andrzej Duda ma wysłać list do prezydenta MKOl Thomasa Bacha, w którym poinformuje władze ruchu olimpijskiego o planach polskiego rządu.

- Obiecuję, że w najbliższych dwóch latach zrobię wszystko, by sprawić, że ta impreza zostanie przyznana właśnie nam. Wierzę, że tak się stanie - dodał prezydent Polski.

Nadzieję na przyznanie tej imprezy właśnie Polsce, przedstawiciele naszego rządu upatrują w niepisanej zasadzie MKOl, która wskazuje na to, że prawa do organizacji tej imprezy powinno dostawać kolejno przedstawiciele różnych kontynentów. W 2021 roku igrzyska odbyły się w Azji, w 2024 gospodarzem będzie Europa (Paryż), w 2028 roku Ameryka Północna (Los Angeles), a w 2032 Australia (Brisbane). Wiele więc wskazuje na to, że w 2036 roku szansę dostanie ponownie jedno z europejskich państw.

- Gdybyśmy nie mieli świadomości, że mamy naprawdę bardzo duże szanse, to w ogóle nie rozważalibyśmy wystawienia swojej kandydatury - przyznają w nieoficjalnych rozmowach nasi informatorzy z kręgów rządowych.

Wątpliwości mogą budzić gigantyczne koszty organizacji imprezy. W poprzednich latach letnie igrzyska olimpijskie kosztowały gospodarzy przynajmniej 13 mld dolarów. Na razie za wcześnie, by mówić o budżecie polskiej kandydatury.

- W tym roku organizowaliśmy igrzyska europejskie, w których uczestniczyło około 7 tysięcy sportowców. W letnich igrzyskach olimpijskich uczestniczy 11 tysięcy, więc mówimy o naprawdę niedużej różnicy. Będziemy gotowi pod względem infrastruktury i finansów. Mamy odpowiednie doświadczenie, bo co roku w naszym kraju organizowanych jest ponad 80 najwyższych rangą zawodów w różnych dyscyplinach - dodał Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk.

Do hurraoptymistycznych nastrojów na Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki dopasował się także prezes PKOl, Radosław Piesiewicz.

- Jestem przekonany, że polski sport będzie stać w 2036 roku nawet na 36 medali. Przeprowadzimy reformę sportu, a dzięki temu umożliwimy takie wyniki naszym sportowcom - dodał szef PKOl.

To zresztą nie jedyna wiadomość, którą w środę ogłosili przedstawiciele władz Polski. Chwilę wcześniej organizacją przez Polskę mistrzostw świata 2027 roku w siatkówce pochwalił się premier Mateusz Morawiecki.

ZOBACZ WIDEO: Pod Siatką. Jedziemy na IO! Zobacz kulisy wielkiego meczu
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×