Adam Nawałka mówi o Grzegorzu Krychowiaku. "Był wzorem"

- Gratuluję Grzegorzowi wspaniałej kariery. Zawsze był jednym z fundamentów zespołu - Adam Nawałka, selekcjoner reprezentacji w latach 2013-18, wspomina czas Grzegorza Krychowiaka w kadrze narodowej.

Mateusz Skwierawski
Mateusz Skwierawski
Grzegorz Krychowiak i Adam Nawałka Getty Images / Foto Olimpik/NurPhoto / Na zdjęciu: Grzegorz Krychowiak i Adam Nawałka
Piłkarz arabskiego Abha FC był kluczowym zawodnikiem w zespole Adama Nawałki. To były selekcjoner stworzył z Krychowiaka lidera środka pola reprezentacji, a zawodnik brylował w kadrze zwłaszcza w latach 2014-16. Pod wodzą Nawałki polska kadra awansowała na mistrzostwa Europy (2016) i mistrzostwa świata (2018), a podczas historycznego dla naszej reprezentacji Euro we Francji, Krychowiak należał do najlepszych defensywnych pomocników turnieju. Biało-Czerwoni doszli wtedy do ćwierćfinału.

Mateusz Skwierawski, WP SportoweFakty: Jest pan zaskoczony decyzją Grzegorza Krychowiaka?

Adam Nawałka: Trzeba ją uszanować. Gratuluję Grzegorzowi wspaniałej kariery. Sto występów w reprezentacji to piękna liczba.

ZOBACZ WIDEO: Styl kadry? Powtórka z Michniewicza

Jak pan wspomina tego zawodnika?

Bardzo pozytywnie oceniam współpracę z Grzegorzem. Byliśmy w doskonałych relacjach. Z jego strony było pełne zrozumienie modelu gry, który proponowałem w reprezentacji. Dobrze się w nim czuł, co przekładało się na realizację strategii i taktyki. Zawsze był jednym z fundamentów zespołu, z kilkoma innymi zawodnikami tworzył szkielet drużyny. Praca z nim była dla mnie dużą przyjemnością.

Czym się wyróżniał?

Miał bardzo wysokie morale. Był wzorem do naśladowania na boisku. Pamiętam go jako zawodnika bardzo ambitnego, niezwykle starannego jeżeli chodzi o wykonywanie założeń taktycznych. Dodatkowo zarażał innych optymizmem. Oczywiście zdarzały się słabsze mecze, ale nigdy nie było sytuacji, w której Grzegorz opuściłby głowę. Dla niego gra w reprezentacji zawsze była zaszczytem i dumą.

Poza boiskiem cechowała go bardzo sportowa postawa. Od zawsze był abstynentem i może niewiele osób wie, ale nawet podczas toastów za bardzo dobre wyniki drużyny, Grzegorz wybierał wodę mineralną.

Ma pan ulubiony mecz w wykonaniu Krychowiaka w kadrze?

Wiele spotkań rozegrał na bardzo wysokim poziome. Był zawodnikiem walczącym, nigdy się nie poddawał. Podczas mistrzostw Europy we Francji był wręcz wybitny, jeżeli chodzi o grę na pozycji numer 6. Wielu ekspertów typowało go do jedenastki turnieju.

Miło wspominał bramkę, którą zdobył zza pola karnego w meczu z Irlandią na Stadionie Narodowym w eliminacjach Euro 2016. Ćwiczyliśmy takie rozegranie stałego fragmentu gry, Grzegorz świetnie sprawdzał się w finalizacji. Ten gol bardzo pomógł drużynie pod względem mentalnym. Ostatecznie wygraliśmy mecz 2:1 i awansowaliśmy na turniej.

Adam Nawałka i Grzegorz Krychowiak Adam Nawałka i Grzegorz Krychowiak
W ostatnich latach gra Krychowiaka budziła skrajne emocje. Jak pan podchodził do różnorodnych opinii na temat zawodnika?


Ja akurat widziałem dużo pozytywów w grze Grzegorza. Zawsze był dla drużyny bardzo wartościowym graczem. Wiele zależy od trenera i umiejętnego wykorzystania stylu gry i atutów zawodnika. Tak, by dostosować go do boiskowych zadań i pozostawić margines na kreatywność.

Pamiętamy sytuację, gdy Grzegorz był krytykowany, usiadł na ławce rezerwowych w meczu barażowym ze Szwecją, ale jego wejście odwróciło mecz. Wywalczył rzut karny, który na gola zamienił Robert Lewandowski. Drużyna zaczęła świetnie funkcjonować i pojechaliśmy na mistrzostwa świata.

Jak pan podsumuje ponad dziesięcioletni czas Krychowiaka w reprezentacji?

Piękna kariera. Raz jeszcze serdecznie mu gratuluję.

rozmawiał Mateusz Skwierawski, WP SportoweFakty

Za Grzegorzem Krychowiakiem szybko zatęsknimy [OPINIA]
Sebastian Mila wymienia swoje atuty. "Mogę nie spać"

OGLĄDAJ MECZE REPREZENTACJI W PILOCIE WP (link sponsorowany)

Czy polska kadra awansuje na Euro 2024?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×