Stało się. Rosjanie i Białorusini dopuszczeni do igrzysk

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Pixabay / Na zdjęciu: rosyjska flaga
Materiały prasowe / Pixabay / Na zdjęciu: rosyjska flaga
zdjęcie autora artykułu

Już tylko półtora miesiąca pozostało do Igrzysk Olimpijskich 2024 we Francji. W sobotę Międzynarodowy Komitet Olimpijski opublikował listę 25 sportowców z Rosji i Białorusi, którzy wystąpią na tej imprezie pod neutralną flagą.

W tym artykule dowiesz się o:

Od 24 lutego 2022 roku w Ukrainie trwa barbarzyńska wojna, której żniwa zbierane są codziennie. Została ona wypowiedziana przez Rosję, a dokładnie jej prezydenta Władimira Putina, który - pod przykrywką "specjalnej operacji wojskowej - dąży do zajęcia całego terenu Ukrainy.

Niemalże cały świat natychmiast potępił atak na Ukrainę. W wielu sferach życia codziennego na Rosję i Białoruś, które jest sojusznikiem napastnika, nałożone zostały sankcje, które miały sprawić wycofanie się Putina z tej wojny. W wielu dyscyplinach sportu Rosjanie nie mogą występować pod flagą swojego kraju. W niektórych, jak np. żużel, obywatele tego kraju w ogóle nie mogą rywalizować.

Swoje obostrzenia wobec obywateli Rosji i Białorusi złagodzili włodarze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu przedstawiciele tych dwóch krajów wystąpią jako indywidualni sportowcy neutralni. To oznacza, że nie będą mogli eksponować symboli narodowych oraz po ewentualnym zwycięstwie nie usłyszą hymnu swojego kraju.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Aryna Sabalenka wróciła do treningów. Czas na trawę

MKOl ogłosił w sobotę pierwszą grupę sportowców z Rosji i Białorusi, którzy zostali dopuszczeni do startu na największej imprezie czterolecia. Przypomnijmy, że oprócz wymagań sportowych musieli spełnić kilka warunków (niewspieranie wojny oraz brak powiązań z klubami wojskowymi).

Dopuszczono 25 sportowców: 14 z Rosji i 11 z Białorusi. Oto oni:

Kolarstwo - Tamara Dronowa, Alena Iwanczenko, Aleksandr Własow (Rosja), Hanna Cerach (Białoruś); Gimnastyka sportowa na trampolinie - Anżela Bladcewa (Rosja), Iwan Litwinowicz, Wialeta Bardzilouska (Białoruś), Podnoszenie ciężarów - Siuzanna Wałodzka, Yauheni Tsikhantsou (Białoruś), Zapasy - Nachin Mongusz, Szamil Mamedow, Arsłan Bagajew, Abdulla Kurbanow, Alan Ostajew, Magomed Murtazalijew, Natalia Małyszewa, Weronika Chumikowa, Alina Kasabiewa, Elizaweta Petliakowa (Rosja), Yahor Akulich, Uładzisław Kazłou, Abubakar Khaslakhanau, Dzmitri Zarubski, Viyaleta Rebikawa, Krystyna Sazykina (Białoruś).

Zobacz także: Gorąco w Rosji. Wyszło na jaw, kto dogaduje się z Ukrainą Wielka rywalka Świątek nie wystąpi na igrzyskach

Źródło artykułu: WP SportoweFakty