Jesteś rozczarowany postawą polskich sportowców w Paryżu? Możesz to zmienić [OPINIA]

PAP / Leszek Szymański / Strefa Kibica w Warszawie, po przegranym siatkarskim finale IO.
PAP / Leszek Szymański / Strefa Kibica w Warszawie, po przegranym siatkarskim finale IO.

Tak źle nie było od 20 lat. W Atenach, w 2004 roku, wywalczyliśmy 10 medali. Dokładnie tyle, co teraz, w Paryżu. Ale wciąż nie jesteśmy w stanie wyjść z dołka, w który wpadliśmy w latach 90. XX wieku.

Aleksandra Mirosław, Klaudia Zwolińska, Julia Szeremeta, siatkarze, Daria PikulikAleksandra Kałucka, szpadzistki, Iga Świątek, Natalia Kaczmarek oraz czwórka podwójna w wioślarstwie mężczyzn - sukcesy polskich sportowców podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu można policzyć na palcach obu rąk. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy odległe miejsce, w piątej dziesiątce, za m.in. Azerbejdżanem, Algierią czy wyniszczoną wojną Ukrainą.

Przegraliśmy również z o wiele mniejszymi krajami europejskimi: Węgrami, Irlandczykami, Bułgarami czy Czechami. Powiedzmy sobie szczerze: jesteśmy piątym krajem pod względem liczby ludności (czyli potencjały ludzkiego) w Unii Europejskiej, a zajęliśmy... 16. pozycję, jeżeli chodzi o zdobyte medale.

Politycy już ostrzą zęby

Dlaczego jest tak źle? Z odpowiedzią z pewnością, jako pierwsi, ruszą politycy. Na nich zawsze można liczyć. W rytm olimpijskiego motta autorstwa Tomasza Fornala - "Dawać kur**! Napierd***** się z nimi!" - rzucą się do gardeł. Ci z PiS-u będą kpić, że to "wina Tuska", a ci z Platformy Obywatelskiej będą zrzucali odpowiedzialność na zaniedbania na osiem lat rządów prawicy.

ZOBACZ WIDEO: Polacy rozczarowani srebrem? "Jak wrócą do Polski, to zapomną o tym finale"

Zresztą, to już się dzieje. Jeszcze podczas IO minister sportu Sławomir Nitras oraz wtórujący mu premier Donald Tusk zapowiedzieli "rozliczenie ludzi, którzy w ostatnich latach odpowiadali za polski sport". W kontrze prezes PKOl - Radosław Piesiewicz - podkreślił, że odpowiedzialność ponosi ministerstwo, a on oczekuje zmian w prawie, by to właśnie komitet, na którego stoi czele, przejął całą władzę nad sportem. Ta zmiana - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - ma zwiększyć liczbę medali na kolejnych igrzyskach w tempie wzrostu wykładniczego.

Nie trzeba mieć nieograniczonej wyobraźni, by widzieć te wszystkie konferencje prasowe, na których padnie milion słów, ale zero konkretów. Zostawmy więc polityków.

Rusz tyłek z kanapy

Jak to możliwe, że prawie 40-milionowy kraj nie jest w stanie wychować więcej niż 10 medalistów olimpijskich, a niewiele liczniejsza Hiszpania ma ich prawie dwa razy więcej? Nie mówiąc o Belgii, w niej mieszka prawie 4 razy mniej ludzi niż w Polsce, a medali także zdobyli więcej. Można tak wyliczać i wyliczać.

Jeżeli wziąć pod uwagę miejsca punktowane (czyli pozycje od 1 do 8 w poszczególnych dyscyplinach) to zanotowaliśmy najgorszy start od 68 lat! 11 lat po zakończeniu II wojny światowej, kiedy odbudowywaliśmy ojczyznę ze zniszczeń i sport nie miał większego znaczenia, podczas IO w Melbourne (1956) zdobyliśmy niewiele mniej punktów niż w Paryżu. Wtedy nasza kadra liczyła 64 sportowców, dzisiaj - 211.

W czym jest więc problem? W nas. Tak, tak - powinniśmy zacząć od siebie. Odpowiedzmy sobie na pytanie: ile godzin w ostatnim tygodniu, miesiącu poświęciliśmy na spacer, jazdę na rowerze, bieganie, jakąkolwiek inną aktywność fizyczną. No właśnie...

Według badań Eurobarometru 65 proc. Polaków przyznaje, że w ogóle nie uprawia sportu. Nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. W Unii Europejskiej mniej ruszają się tylko dwie nacje: Portugalczycy i Grecy. To by się zgadzało, oba kraje zdobyły jeszcze mniej medali w Paryżu niż my. Portugalia - 4, Grecja - 8.

Grill vs góry

- Oszalał, próbuje nam wmówić, że od niedzielnego spaceru po parku zależy liczba medali olimpijskich - już "widzę" reakcję wielu z was. Dokładnie tak, zależy...

Były kolarz, obecnie socjolog i pomysłodawca Światowego Dnia Roweru - Leszek Sibilski - przesłał mi ostatnio link do krótkiej rozmowy z Cezarym Pazurą. Aktor wspomniał w niej, że kiedyś dyskutował ze swoim znajomym mieszkającym w Cieszynie. Zastanawiali się, jak to się dzieje, że Czesi mają tak mocny sport: ich hokej na lodzie to światowa czołówka, grają bardzo dobrze w piłkę, nie mówiąc już o tenisistach.

- I ten znajomy powiedział mi: jak przychodzi weekend, to Polacy jadą do sklepu, kupują piwo, mięso i wyciągają grilla, przy którym siedzą dwa dni. A Czesi? Widzę, to przez okno. Oni pakują do samochodów piłki, rowery, namioty i jadą do lasu, na łąkę, w końcu w góry. I przez dwa dni aktywnie spędzają czas - mniej więcej tak wspomina tę rozmowę Pazura.

Bądź wzorem dla swoich dzieci

Nie trzeba być Sherlockiem Holmesem, by połączyć kropki. Im jesteśmy - jako dorośli - bardziej aktywni sportowo, tym lepszy dajemy przykład dzieciom i młodzieży. Jak córka/syn widzą rodziców, którzy codziennie poświęcają wolny czas na sport, a nie wielogodzinne wpatrywanie się w ekran telewizora czy smartfona, to jest większa szansa, że sami trafią w końcu do klubu piłkarskiego, kolarskiego czy wspinaczkowego.

I jasne, że nie każde z nich zostanie mistrzem olimpijskim. Ale tutaj działa zasada statystyki. Im większe grono dzieci-sportowców, tym większa szansa na wyłowienie przyszłych medalistów IO.

Żeby masowy sport przełożyć na sukcesy zawodowe potrzebny jest jeszcze jeden element układanki - dobre zarządzanie. Celowo nie piszę o pieniądzach, bo okazuje się, że te są. W 2015 roku wydawaliśmy na to około miliarda złotych rocznie, w 2023 zabudżetowaliśmy prawie 4 miliardy złotych. Potężny wzrost.

Leśne dziadki do wymiany

Problem w tym, że te pieniądze są często przepalane. No bo jak inaczej wytłumaczyć to, że Daria Pikulik po swoim pierwszym starcie (w drugim zdobyła medal!) ze łzami w oczach mówiła, że do kwietnia nie miała roweru, na którym potem startowała w Paryżu, a dopiero dzień przed startem otrzymała kombinezon (TUTAJ przeczytasz więcej >>).

Nie popisali się również działacze Polskiego Związku Szermierczego, którzy nie chcieli do Paryża zabrać Aleksandry Jareckiej mimo że wypełniła wszelkie wymagania (pisaliśmy o tym TUTAJ >>). Dodam, że to właśnie dzięki fantastycznej postawie tej zawodniczki wywalczyliśmy w stolicy Francji brązowy medal.

Nie za ciekawie działo się również w ostatnich tygodniach wokół innych związków: zapaśniczego (afera związana ze sparingpartnerem Arkadiusza  Kułynycza), lekkoatletycznego (Dawid Tomala publicznie zarzucił m.in. kolesiostwo i układy). Sportowcy postanowili - często przed kamerą telewizyjną - wylać swoje żale.

Minister Nitras zapowiedział strukturalne zmiany w zarządach związków sportowych. Chce by w ich zarządach zasiadło przynajmniej 30 procent kobiet. Idea godna rozważenia (choć jestem raczej przeciwnikiem urzędowego narzucania jakiegokolwiek parytetu), bo dzięki takiej zmianie władze polskiego sportu zostałyby "przewietrzone".

Problem w tym, że Nitras prowadzi wielką akcję promocyjną swojego pomysłu, a w pięcioosobowym kierownictwie resortu, który prowadzi jest... pięciu mężczyzn. W taki sposób polskiego sportu szybko nie zmienimy. A za cztery lata - tym razem w Los Angeles - czeka nas kolejny test.

Marek Bobakowski
dziennikarz WP SportoweFakty

Komentarze (105)
avatar
Dr.Wiacy
12.08.2024
Zgłoś do moderacji
3
0
Odpowiedz
Narzekaliscie na pilkarzy,to teraz macie. Reszta sportowcow rowniez zaprezentowala polska nedza! 
avatar
Tadeusz MAŹ
12.08.2024
Zgłoś do moderacji
5
0
Odpowiedz
Najlepsze gratulacje dla wszystkich zawodników i tych co zdobyli medali i dla tych, którym się nie udało. Juz sam udział w olimpiadzie to ogromne wyróżnienie poprzedzone dużą pracą. Nieuczciwe Czytaj całość
avatar
MACIEJ NAWROCKI
12.08.2024
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Problem zaczyna się od przedszkola,poprzez podstawówkę itd.brak sal,pływalni,boisk,bieżni,trenerów i niestety pieniążków na to wszystko.Ot cały problem.Kto z pojęciem i z papierami pójdzie do p Czytaj całość
avatar
DARIUSZ PAWLAK
12.08.2024
Zgłoś do moderacji
4
0
Odpowiedz
Słabe wyniki to nie jest wina sportowców , tylko organizacji sportu w Polsce. 
avatar
Karol Mola
12.08.2024
Zgłoś do moderacji
5
0
Odpowiedz
A ja mam pytanie do wszystkich mądrali co tu piszą. Zna ktoś jakiś system finansowania sportu? Jaki kolwiek. Finansujemy to i tamto , dajemy ulgi finansowe dla sponsorów. Za co odpowiada rząd z Czytaj całość
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (872 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.