Ponad 200-milionowy kraj, a nie wywalczyli żadnego medalu igrzysk

Getty Images / Patrick Smith / Na zdjęciu: Ese Brume, 5. zawodniczka w skoku w dal
Getty Images / Patrick Smith / Na zdjęciu: Ese Brume, 5. zawodniczka w skoku w dal

Dla Polski igrzyska w Paryżu były najsłabsze od 1956 roku. Są jednak potężne państwa, które radziły sobie gorzej. Kraina o populacji połowy Unii Europejskiej nie zdobyła ani jednego medalu. Powodów do radości nie ma też najludniejsze państwo świata.

W tym artykule dowiesz się o:

Zakończone w niedzielę igrzyska w Paryżu nie były dla reprezentacji Polski specjalnie udane. Biało-Czerwoni wywalczyli 10 medali, w tym zaledwie 1 złoty, 4 srebrne i 5 brązowych. To nasz najgorszy wynik od igrzysk w Melbourne w 1956 roku. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy 42. miejsce.

To bardzo zły wynik biorąc pod uwagę naszą populację, która wynosi 38 milionów. Dla porównania prawie czterokrotnie mniejsze Węgry zdobyły 19 medali, w tym 6 złotych, 7 srebrnych, 6 brązowych i zajęły 14. miejsce w klasyfikacji. Zaledwie pięciomilionowa Nowa Zelandia wywalczyła 20 krążków, w tym aż 10 złotych i skończyła na 11. miejscu w klasyfikacji medalowej.

ZOBACZ WIDEO: "Prosto z Igrzysk". Minorowe nastroje w polskich obozach. "Lekcja pokory, nie jest dobrze"

Taki wynik z pewnością wymaga reformy funkcjonowania związków sportowych, co miałoby poprawić sytuację w przyszłości. Jednak są zdecydowanie większe kraje, które w Paryżu poradziły sobie znacznie gorzej.

Na czele tego zestawienia jest Nigeria. Według różnych zestawień liczy ona między 215 a 230 milionów ludzi. Z Paryża kraj jednak wyjedzie bez żadnego medalu. W całej historii Nigeria wywalczyła zresztą zaledwie 3 złote medale, ostatni w 2000 roku.

Najludniejszy kraj świata, Indie, podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu także nie ma powodów do radości. Kraj liczący prawie 1,5 miliarda ludzi zdobył w Paryżu zaledwie 6 medali, w tym żadnego złotego, jeden srebrny i pięć brązowych. Być może Indie przerwą tę złą passę w 2028 roku, gdyż na igrzyska wróci niezmiernie popularny w tym kraju krykiet.

Czytaj więcej:
Sensacja. Ta dyscyplina może zostać wyrzucona z igrzysk

Komentarze (135)
avatar
Marcin Fijałkowski
12.08.2024
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Piłkarzom trzeba obciąć premie 
avatar
Daryl Dixon
12.08.2024
Zgłoś do moderacji
12
0
Odpowiedz
Nic się nie zmieni do czasu aż związki sportowe zaczną być dla sportowców, a nie dla stada działaczy... 
avatar
Her
12.08.2024
Zgłoś do moderacji
6
2
Odpowiedz
A siatkarze zdobyli jeden medal czy 13?,bo tyle liczyła drużyna 
avatar
frugile
12.08.2024
Zgłoś do moderacji
8
0
Odpowiedz
Jest źle i będzie jeszcze gorzej. Trzeba by całkowicie zrestrukturyzować działalność związków sportowych w kwestiach proporcji finansowania sportowców oraz całej otoczki, a także podejście do l Czytaj całość
avatar
Piotr Lasman
12.08.2024
Zgłoś do moderacji
5
0
Odpowiedz
A Nigeria żyje sportem.. Bo porównanie zupełnie bez sensu.. A Indie sportem żyją.. Niech autor pojedzie do tego kraju a zobaczy biedę i nic więcej.. Poza ośrodkami luksusu.. Tam. Ludzie chcą pr Czytaj całość