Pekin 2022. Wielkie emocje w derbach Azji. Zdecydowały rzuty karne

W niedzielę doszło do starcia dwóch azjatyckich reprezentacji w hokeju na lodzie kobiet podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Zwycięzcę meczu wyłoniła seria rzutów karnych, ale to pokonane zawodniczki miały więcej powodów do radości.

Rafał Smoliński
reprezentantki Chin cieszą się ze zwycięstwa PAP/EPA / MARK CRISTINO / Na zdjęciu: reprezentantki Chin cieszą się ze zwycięstwa
To było wielkie wydarzenie w grupie B turnieju olimpijskiego w Pekinie. Japonki były faworytkami mecz z gospodyniami, ale Chinki pokazały wielką wolę walki i zostały nagrodzone. Reprezentantki Państwa Środka znów odrobiły stratę gola i wygrały drugi mecz, tym razem po rzutach karnych.

Początkowo nic nie zapowiadało zwycięstwa gospodyń. W pierwszej i drugiej tercji Japonki miały przewagę na lodzie, którą trafieniem w 19. minucie potwierdziła Akane Hosoyamada. Hokeistkom Kraju Kwitnącej Wiśni nie udało się jednak podwyższyć wyniku, a w trzeciej odsłonie do ataku przystąpiły Chinki.

W 42. minucie Japonki popełniły błąd w defensywie i zostały za to ukarane. Krążek do pustej bramki wbiła Baozhen Hu (pochodząca z USA zawodniczka znana też jako Madison Woo). Więcej goli w regulaminowym czasie gry już nie było, dlatego po 60 minutach stało się jasne, że obie ekipy zakończą spotkanie ze zdobyczą punktową.

Wielkie emocje były w dogrywce. Najpierw po analizie wideo sędziowie uznali, że Chinki zdobyły gola nieprawidłowo, bo zawodniczka gospodyń uniemożliwiła bramkarce interwencję w polu bramkowym. Potem wielką okazję miała Shiori Koike, lecz zmarnowała sytuację sam na sam.

Ponieważ po dogrywce także był remis, decydowały rzuty karne. W serii "najazdów" padł tylko jeden gol. Zdobyła go Le Mi, urodzona w Kanadzie jako Hannah Miller. To ona i bramkarka Jiaying Zhou (Kimberly Newell), która obroniła 32 z 33 strzałów Japonek, zostały bohaterkami spotkania.

Chinki wygrały ostatecznie po serii rzutów karnych 2:1 i mają na koncie pięć punktów. Pokonane Japonki zgromadziły ich siedem i są pewne gry w ćwierćfinale. Dołączą do nich najprawdopodobniej Czeszki i Chinki, bowiem Szwedki i Dunki mają jak na razie po zero punktów.

Przypomnijmy, że w ćwierćfinale na pewno wystąpi pięć ekip z grupy A (Kanada, USA, Finlandia, Rosyjski Komitet Olimpijski i Szwajcaria), a także trzy czołowe drużyny z grupy B.