Pekin 2022. Gospodynie za burtą. Znamy skład ćwierćfinałów

We wtorek zakończyły się zmagania w fazie grupowej turnieju hokeja na lodzie kobiet igrzysk olimpijskich w Pekinie. Znamy już wszystkie pary ćwierćfinałowe. Zakładanego celu nie zrealizowały gospodynie.

Rafał Smoliński
Szwedki cieszą się z gola PAP/EPA / MARK CRISTINO / Na zdjęciu: Szwedki cieszą się z gola
Reprezentacja Państwa Środka liczyła, że dostanie się do fazy pucharowej i początkowo wiele na to wskazywało. Jednak w ostatnim swoim meczu Chinki przegrały ze Szwedkami i znalazły się na łasce rywalek. We wtorek musiały liczyć na to, że Dunki pokonają ekipę Trzech Koron po dogrywce lub rzutach karnych.

Tymczasem Szwedki i Dunki doskonale wiedziały, o co grają. Te pierwsze potrzebowały zwycięstwa (za 2 lub 3 punkty), te drugie musiały wygrać w regulaminowym czasie. Skończyło się na triumfie zespołu Trzech Koron 3:1 i to on zajął trzecie miejsce w grupie B.

Szwedki zagrały uważnie w defensywie. Już w 4. minucie, po odbyciu kary, przeszły do ataku, a bramkę zdobyła Emma Nordin. Dunki miały przewagę na lodzie, jednak w pierwszej tercji nic z niej nie wynikało. Gdy pod koniec drugiej odsłony w końcu wyrównała Julie Oksbjerg, to po blisko dwóch minutach Lisa Johansson wyprowadziła Trzy Korony na 2:1. W trzeciej partii Szwedki skupiły się na obronie rezultatu. Dunki zaryzykowały i ściągnęły bramkarkę, ale Ebba Berglund przejęła krążek i ustaliła wówczas wynik spotkania.

W takiej sytuacji Szwecja wygrała drugi mecz w turnieju w Pekinie i z dorobkiem sześciu punktów zajęła trzecie miejsce w grupie B. Dzięki temu zagra w ćwierćfinale z Kanadą. Awansu do fazy pucharowej nie wywalczyły Dunki i Chinki, które zakończyły występ w zawodach.

Wieczorem czasu lokalnego odbył się również mecz, który zdecydował o trzeciej pozycji w grupie A. Podrażnione dotychczasowymi niepowodzeniami Finki pokazały klasę i wypunktowały reprezentację Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Wynik spotkania (5:0) został ustalony po dwóch tercjach. Gole dla Suomi zdobyły Sanni Rantala, Michelle Karvinen, Jenniina Nylund, Minnamari Tuominen i Susanna Tapani.

Dzięki wysokiej wygranej Finlandia zajęła trzecie miejsce i w ćwierćfinale spotka się z Japonią. Najlepsze w fazie grupowej Kanadyjki zmierzą się ze Szwedkami, Amerykanki zagrają z Czeszkami, a Rosjanki ze Szwajcarkami. Mecze ćwierćfinałowe zaplanowano na 11 i 12 lutego.