Pekin 2022. Japonki najlepsze w swojej grupie. Kolejna drużyna w ćwierćfinale

Wtorek to czas rozstrzygnięć w zmaganiach grupowych turnieju hokeja na lodzie kobiet podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. Ważne zwycięstwo odniosły Japonki, ale także pokonane Czeszki mają powody do zadowolenia.

Rafał Smoliński
Japonki cieszą się z gola PAP/EPA / MARK CRISTINO / Na zdjęciu: Japonki cieszą się z gola
Wtorkowy mecz Japonia - Czechy miał ogromne znaczenie dla obu zespołów. Reprezentantki Kraju Kwitnącej Wiśni miały już pewny awans do fazy pucharowej, ale chciały wygrać grupę B, aby uniknąć Amerykanek. Z kolei hokeistki naszych południowych sąsiadów potrzebowały co najmniej punktu, aby awansować do ćwierćfinału. Ponadto zwycięstwo nad Azjatkami zapewniało im pierwsze miejsce w grupie.

Panie miały więc o co grać, dlatego mecz trzymał w napięciu do samego końca. W pierwszej tercji padł tylko jeden gol, gdy w 4. minucie Haruka Toko wykorzystała grę w przewadze. Wyrównanie nastąpiło w 27. minucie, a po udanej kontrze bramkę zdobyła Denisa Krizova. Na początku trzeciej tercji Japonki wróciły na prowadzenie, bo Haruka Toko trafiła w podwójnej przewadze. Jednak w 46. minucie Natalie Mlynkova odpowiedziała znakomitym uderzeniem i było po 2.

Ponieważ po regulaminowym czasie gry był remis, Czeszki zakwalifikowały się do ćwierćfinału. Pozostało zatem rozstrzygnąć kwestię pierwszego miejsca w grupie B. Dogrywka nie przyniosła goli i kluczowe okazały się karne. Ich bohaterką została 39-letnia Hanae Kubo, która posłała taki strzał, że krążek ledwie minął linię bramkową. Swoje dołożyła także golkiperka Nana Fujimoto, która w serii najazdów ani razu nie dała się zaskoczyć.

Japonia wygrała ostatecznie 3:2 i z dorobkiem dziewięciu punktów zajęła pierwsze miejsce w grupie B. Dzięki temu uniknie w ćwierćfinale Amerykanek (rywala pozna po wieczornym meczu Finlandia - Rosyjski Komitet Olimpijski). Z reprezentantkami USA zagrają za to Czeszki, które w debiucie olimpijskim zajęły drugą pozycję w fazie grupowej.

Do rozstrzygnięcia w grupie B pozostaje już tylko jedna niewiadoma. Wieczorem czasu lokalnego (godz. 14:10 naszego czasu) zmierzą się Szwedki i Dunki. Jeśli zwyciężą hokeistki Trzech Koron, to awansują do ćwierćfinału z trzeciego miejsca i zmierzą się z faworyzowaną Kanadą, która we wtorek wygrała grupę A (więcej tutaj). Jeśli za trzy punkty zwyciężą Dunki, to one zmierzą się z Kanadą w ćwierćfinale. Na wynik tego spotkania czekają również Chinki. Gospodynie zajmą trzecie miejsce, jeśli Dania wygra ze Szwecją po dogrywce lub rzutach karnych.