Pekin 2022. Rekord olimpijski i historyczne złoto dla Holandii! Polska na szóstym miejscu

W niedzielę w igrzyskach olimpijskich w Pekinie w sztafetach w short tracku świetnie spisały się Holenderki, które zdobycie złotych medali okrasiły rekordem olimpijskim. Polska została sklasyfikowana na szóstym miejscu.

Łukasz Iwanek
Łukasz Iwanek
Natalia Maliszewska PAP / Grzegorz Momot / Na zdjęciu: Natalia Maliszewska
W niedzielę w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022 w short tracku odbyła się walka o medale w sztafetach kobiet 3000 m. 9 lutego Polki zajęły trzecie miejsce w swoim półfinale i przyszło im rywalizować w finale B. W nim upadki zaliczyły zawodniczki z Rosji i USA, a zwyciężyły Włoszki.

Nasze reprezentantki uplasowały się na drugiej pozycji. Skład polskiej drużyny to Nikola Mazur, Natalia Maliszewska, Kamila Stormowska i Patrycja Maliszewska. O sile Włoszek stanowi Arianna Fontana, która w swoim dorobku ma 10 olimpijskich medali, w tym indywidualnie dwa złote na 500 m (Pjongczang 2018, Pekin 2022).

Następnie odbył się finał A. W nim znakomicie pojechały Holenderki, które po raz pierwszy wywalczyły złoto w sztafecie 3000 m. Słodkie zwycięstwo  Suzanne Schulting i koleżanki okrasiły rekordem olimpijskim. Srebrne medale padły łupem Koreanek, a brązowe zdobyły Chinki. Czwartym miejscem musiały się zadowolić Kanadyjki.

Korea Południowa po triumfach w Soczi (2014) i Pjongczangu (2018) została zdetronizowana. Dopiero po raz pierwszy drużyna z Europy zdobyła złoty medal w sztafecie kobiet. W 1992 roku w Albertville, gdy short track zadebiutował w programie igrzysk, najlepsza była Kanada. Na siedem kolejnych edycji największej imprezy w sportach zimowych aż sześć razy mistrzyniami olimpijskimi zostały Koreanki, a raz Chinki.

Ostatecznie Włochy sklasyfikowano na piątej, a Polska zajęła szóste miejsce. Nasza ekipa po raz pierwszy wzięła udział w rywalizacji sztafet.

Wyniki sztafet kobiet:

Miejsce Zawodniczki Kraj Czas
1. Suzanne Schulting, Selma Poutsma, Xandra Velzeboer, Yara van Kerkhof Holandia 4:03,409
2. Whimin Seo, Minjeong Choi, A-Lang Kim, Yubin Lee Korea Południowa 4:03,627
3. Chunyu Qu, Yutong Han, Kexin Fan, Yuting Zhang Chiny 4:03,863
6. Nikola Mazur, Natalia Maliszewska, Kamila Stormowska, Patrycja Maliszewska Polska 4:10,210

Zobacz także:
Prestiżowe starcia w curlingu. Liderzy walczyli do końca
Pewny awans Polaków do tańca dowolnego. Fantastyczni Francuzi

ZOBACZ WIDEO: Wielkie słowa o Kamilu Stochu. "Nie wiem, czy doczekam kolejnego takiego skoczka"


Marcin Gortat po raz pierwszy opowiada o pożegnaniu z tatą. "Kiedy ścisnął moją dłoń, prawie zgniótł mi kości". ZOBACZ PREMIEROWY ODCINEK PROGRAMU "ŻYCIE PO ŻYCIU"
Czy śledzisz short track w igrzyskach olimpijskich w Pekinie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×