Kiedyś zdobywali medale olimpijskie. Teraz wcielą się w nową rolę

Kiedyś zdobywali medale, teraz rozpoczynają nowy rozdział w życiu. Podczas igrzysk olimpijskich 2022 w Pekinie do Komisji Sportowej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wybrano Francuza Martina Fourcade'a oraz Szwedkę Fridę Hansdotter.

Jakub Fordon
Jakub Fordon
Martin Fourcade Getty Images / Kevin Voigt/DeFodi Images / Na zdjęciu: Martin Fourcade
Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie odbyło się głosowanie dotyczące dołączenia do Komisji Sportowej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego kolejnych osób.

Najwięcej poparcia otrzymał były francuski biathlonista - Martin Fourcade. Pięciokrotny mistrz olimpijski zajął pierwsze miejsce w plebiscycie z 971 głosami.

Za jego plecami uplasowała się była szwedzka alpejka - Frida Hansdotter. 36-latka na poprzednich Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu zdobyła złoty medal w slalomie. W głosowaniu otrzymała 694 głosy.

ZOBACZ WIDEO: Historyczny wynik polskich saneczkarzy. "Cieszy nas ładna jazda, czyste przejazdy"

Na trzecim miejscu uplasowała się była szwajcarska hokeistka - Florence Schelling, która na swoim koncie zgromadziła 619 głosów.

Z uwagi na przepisy dotyczące COVID-19 nowi członkowie Komitetu nie mogli wziąć udziału w konferencji prasowej, dlatego postanowiono połączyć się z nimi za pośrednictwem wideo.

- Chcę, aby sportowcy wiedzieli, że ich zaangażowanie będzie reprezentowane w Komisji Sportowców - powiedział po zwycięstwie w głosowaniu Fourcade.

- Spotkaliśmy się w wioskach olimpijskich i wszyscy wiedzą, że mogą się ze mną skontaktować w każdej chwili. Szczerze wierzę w wartości sportu i igrzysk olimpijskich. Chcę je przenieść do MKOl i przyczynić się do dobrego samopoczucia sportowców - podsumował swoje cele w nowej roli 33-latek, który zadziwił świat odejściem na emeryturę w 2020 roku.

Rok wcześniej karierę postanowiła zakończyć Hansdotter, która może pochwalić się m.in pięcioma medalami na mistrzostwach świata.

- Jestem naprawdę zaszczycona, że zostałam wybrana - powiedziała 36-latka.

- Nie mogę doczekać się rozpoczęcia swojej przygody w Komitecie i ciężkiej pracy dla sportowców. Ta chwila jest bardzo bliska mojemu sercu, będzie super zabawnie rozpocząć nowe wyzwanie i naprawdę dać z siebie wszystko, odpowiadając na wszystkie pytania - zakończyła Szwedka.

Formalnie decyzje o ośmioletniej kadencji dla nowych członków zostaną zatwierdzone w sobotę 19 lutego.

Kandydaci zostaną przedstawieni podczas ceremonii zamknięcia igrzysk olimpijskich, która odbędzie się w niedzielę 20 lutego.

W Komisji zajmą miejsce hokeistki Hayley Wickenheiser z Kanady oraz biathlonisty Ole Einara Bjoerndalena. Warto przypomnieć, że z nowymi członkami współpracować będzie Maja Włoszczowska.

Przeczytaj także:
Fantastyczny występ Polki. Podsumowanie 13. dnia igrzysk olimpijskich
Wielki heroizm polskiej bohaterki. Ujawniła, co stało się tuż przed startem

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×