Mistrz olimpijski ostro krytykuje Chiny. "Hitler też zorganizował igrzyska przed atakiem na Polskę"

Nie milkną echa dot. łamania praw człowieka w Chinach. Prowadzona jest czystka etniczna na Ujgurach. - Hitler też zorganizował igrzyska przed atakiem na Polskę - ocenił dwukrotny mistrz olimpijski z Pekinu.

AD
Nils van der Poel Getty Images / Justin Setterfield / Na zdjęciu: Nils van der Poel
Szwed Nils van der Poel to jedna z największych gwiazd łyżwiarstwa szybkiego na igrzyskach Pekin2022. W wielkim stylu wygrał biegi na 5000 i 10000 metrów, ucierając nosa Holendrom. Dodatkowo na tym drugim dystansie w wielkim stylu pobił swój własny rekord świata.

To jednak inne jego słowa mogą przejść do historii igrzysk. W wywiadzie dla szwedzkiego "Sportbladet" ostro skrytykował organizatorów igrzysk. Powodem jest łamanie praw człowieka.

Przypomnijmy, w Chinach prowadzona jest kampania przeciwko Ujgurom, która nosi wiele znamion ludobójstwa. Mniejszość jest przymusowo przesiedlana jest do "obozów reedukacyjnych", w których są poddawani nie tylko ideologizacji. Więźniarki mówią, że dochodzi m.in. do przymusowej sterylizacji kobiet. (jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o ludobójstwie kliknij TUTAJ).

Sytuację skomentował Szwed. - Igrzyska olimpijskie są znakomitym sportowym wydarzeniem, ponieważ łączą narody z całego świata - powiedział w wywiadzie - Jednak Hitler też zorganizował igrzyska przed atakiem na Polskę, a Rosja przed inwazją na Ukrainę - dodał.

- To straszna sytuacja, ale nie sądzę, że powinienem mówić wiele więcej. W końcu wciąż mamy członków drużyny na miejscu w Chinach - ocenił łyżwiarz.

Czytaj więcej:
Wyrzucili go z kadry - on zdobył złoto dzięki Niemcom. Niesamowita historia Austriaka

ZOBACZ WIDEO: Dramatyczne wyznanie polskiego olimpijczyka. Powiedział, ile zarabiają sportowcy
Czy zgadasz się z van der Poelem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×