Legendy, dla których igrzyska w Paryżu były ostatnim występem w karierze

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Dla niektórych wielkich sportowców igrzyska olimpijskie w Paryżu były ostatnim akordem w zawodowej karierze. Lata treningów i wyrzeczeń doprowadziły ich do licznych sukcesów, które postaramy się przypomnieć. Powstał nam istny gwiazdozbiór.

1
/ 15
Fot. Matthew Stockman/Getty Images
Fot. Matthew Stockman/Getty Images

Andy Murray

Zacznijmy od kortów tenisowych i postaci, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Andy Murray przez lata należał bowiem do ścisłej czołówki męskiego tenisa i był członkiem "wielkiej czwórki", która rządziła na światowych kortach. 37-letni Brytyjczyk 19-letnią karierę zakończył na własnych warunkach i we własnym terminie, o czy przekonywał w ostatnich wywiadach.

Były lider rankingu ATP w trakcie wieloletniej kariery wywalczył łącznie 46 tytułów, w tym 3 wielkoszlemowe. Dwa z nich Murray zdobył u siebie, na kortach Wimbledonu, a jeden dołożył podczas US Open. W dorobku ma również dwa złota olimpijskie w grze pojedynczej (Londyn 2012 i Rio de Janeiro 2016). Przed własną publicznością cieszył się też ze srebra w grze mieszanej, gdzie partnerowała mu Laura Robson. A to tylko część jego bogatej gabloty.

2
/ 15
Fot. Tom Weller/VOIGT/GettyImages
Fot. Tom Weller/VOIGT/GettyImages

Andżelika Kerber

Na odwieszenie rakiety na kołek zdecydowała się również Andżelika Kerber. Niemka polskiego pochodzenia podzieliła się tą decyzją tuż przed rozpoczęciem igrzysk. 36-latka początkiem roku wróciła do rywalizacji po przerwie macierzyńskiej i teraz wiadomo, że jej celem był ostatni olimpijski taniec.

Była liderka rankingu WTA również może się pochwalić wieloma sukcesami. Przede wszystkim trzema wielkoszlemowymi trofeami (nie wygrała jedynie na kortach Rolanda Garrosa). Kerber ma też w dorobku srebrny medal olimpijski, który walczyła w Rio de Janeiro w 2016 roku. Profesjonalną przygodę z tenisem rozpoczęła w 2003 roku.

ZOBACZ WIDEO: "Prosto z Igrzysk". Minorowe nastroje w polskich obozach. "Lekcja pokory, nie jest dobrze"

3
/ 15
Fot. Gregory Shamus/Getty Images
Fot. Gregory Shamus/Getty Images

Diana Taurasi

W Paryżu nastąpił też koniec wielkiej ery Diany Taurasi w koszykarskiej reprezentacji USA. 42-latka jest niekwestionowaną legendą parkietów z całego świata. Świadczą o tym liczne sukcesy klubowe, ale przede wszystkim wybitne wyniki w narodowych barwach.

Mowa o trzech mistrzostwach świata, ale głównie o znakomitej serii na igrzyskach olimpijskich. Taurasi rozpoczęła ją w Atenach w 2004 roku i zakończyła dopiero w Paryżu. Tym samym 42-latka wywalczyła aż 6 tytułów mistrzyni olimpijskiej z rzędu i na sportową emeryturę odchodzi jako niezwykle spełniona zawodniczka.

4
/ 15
Fot. Christina Pahnke - sampics/Getty Images
Fot. Christina Pahnke - sampics/Getty Images

Mikkel Hansen

Kolejna postać, której nie trzeba przedstawiać. Mikkel Hansen jest bowiem nie tylko żywą legendą duńskiego szczypiorniaka, ale też gwiazdą skali światowej. 36-latek przez lata zachwycał w rozgrywkach ligowych, ale też w narodowych barwach.

Wystarczy wymienić największe sukcesy rozgrywającego. Trzy tytuły mistrza świata, jeden triumf w europejskim czempionacie i wiele wyróżnień indywidualnych to idealne dowody na klasę tego gracza. Do tego dochodzą dwa mistrzostwa olimpijskie, w tym tytuł wywalczony w Paryżu, który okazał się pięknym zwieńczeniem kariery Duńczyka.

5
/ 15
Fot. Buda Mendes/Getty Images
Fot. Buda Mendes/Getty Images

Nikola Karabatić

Na zakończenie sportowej kariery zdecydował się też inny wielki zawodnik, Nikola Karabatić. 40-letni już gwiazdor szczypiorniaka przez lata był nie tylko mocnym ogniwem, ale przede wszystkim liderem reprezentacji Francji. Trudno byłoby zmieścić tutaj wszystkie jego sukcesy klubowe, więc skupimy się na osiągnięciach w drużynie narodowej.

Era niepokonanych Trójkolorowych trwała bardzo długo. W tym czasie Karabatić wywalczył siedem medali mistrzostw świata (w tym 4 złote) i sześć krążków na czempionacie europejskim (4 złote). Dodatkowo Francuzi od 2008 do 2020 roku nie opuszczali finałów olimpijskich, przegrywając tylko jeden w Rio de Janeiro. 40-latek całkiem zasłużenie otrzymał też wiele indywidualnych wyróżnień.

6
/ 15
Fot. Alex Davidson/Getty Images
Fot. Alex Davidson/Getty Images

Stine Oftedal

Wielką gwiazdę straci też piłka ręczna kobiet. Stine Oftedal, bo o niej mowa, była gwarancją siły i skuteczności w barwach reprezentacji Norwegii. Między innymi dzięki niej kraj ten osiągnął w ostatnich latach tak wiele. Dość stwierdzić, że norweska drużyna z jej udziałem wywalczyła trzy czempionaty globu i pięć mistrzostw Europy.

Do pełni szczęścia brakowało im jedynie złotego medalu z igrzysk olimpijskich. Z Rio de Janeiro i Tokio wróciły z brązem oraz wielkim niedosytem. W przypadku Oftedal i norweskiego zespołu sprawdziło się powiedzenie "Do trzech razy sztuka". W Paryżu wreszcie było złoto, które okazało się ukoronowaniem wspaniałej kariery 32-latki.

7
/ 15
Fot. Steve Christo - Corbis/Corbis via Getty Images
Fot. Steve Christo - Corbis/Corbis via Getty Images

Shelly-Ann Fraser-Price

Doskonale znaną postacią z lekkoatletycznej bieżni jest z pewnością Shelly-Ann Fraser-Price. Niewysoka, ale piekielnie szybka zawodniczka przez lata nie miała sobie równych na dystansie 100 metrów. Świadczy o tym aż 16 medali mistrzostw świata w sprintach indywidualnych, ale też drużynowych.

"Kieszonkowa rakieta" po raz pierwszy błysnęła na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, zostając najszybszą kobietą świata. Złoto obroniła w Londynie, a na dwóch kolejnych edycjach również stawała na podium. W Tokio dołączyła trzecie mistrzostwo, tym razem w sztafecie. Uwielbiana 39-latka teraz postanowiła skupić się na rodzinie.

8
/ 15
Fot. Robert Cianflone/Getty Images
Fot. Robert Cianflone/Getty Images

Marta

Igrzyska w Paryżu były też ostatnim akordem w karierze legendy kobiecej piłki nożnej. Niewątpliwie jest nią Marta Vieira da Silva. 38-letnia napastniczka z 119 bramkami jest niekwestionowaną liderką historycznej klasyfikacji najlepszych strzelczyń reprezentacji Brazylii. Pierwszy sukces w barwach Canarinhas odniosła w 2003 roku, wygrywając jako 17-latka Igrzyska Panamerykańskie.

Rok później Marta sięgnęła wraz z drużyną po wicemistrzostwo olimpijskie w Atenach. Do meczu o złoto docierała również na igrzyskach w Pekinie i w Paryżu, ale za każdym razem Brazylijki schodziły z murawy pokonane we wszystkich trzech przypadkach przez Amerykanki.

9
/ 15
Fot. Marvin Ibo Guengoer - GES Sportfoto/Getty Images
Fot. Marvin Ibo Guengoer - GES Sportfoto/Getty Images

Ma Long

O sporej stracie może mówić świat chińskiego sportu. Karierę postanowił bowiem zakończyć Ma Long. 34-latek, nazywany "Smokiem" lub "Dyktatorem" w ostatnich latach był wyróżniającą się postacią w tenisie stołowym. Trzykrotnie wywalczył mistrzostwo świata w singlu, w którym ma też na koncie dwa olimpijskie złota (2016, 2020).

Long doskonale odnajdywał się też w deblu, ale też w zmaganiach drużynowych. Idealnym potwierdzeniem jest fakt, że Chińczycy od igrzysk w Londynie w 2012 roku są niepokonani w tej konkurencji, a w Paryżu zdobyli czwarty tytuł z rzędu.

10
/ 15
Fot. Lintao Zhang/Getty Images
Fot. Lintao Zhang/Getty Images

Timo Boll

Pozostając przy tej dyscyplinie, należy też wspomnieć o Timowi Bollu. Niemiec był jednym z niewielu zawodników, który potrafił sprzeciwić się fali graczy z Azji. Przez lata nie miał sobie równych na europejskich czempionatach, ale może się też pochwalić sukcesami turniejów rangi światowej.

Między innymi dwoma medalami olimpijskimi, wywalczonymi w rywalizacji drużynowej. W Pekinie w 2008 roku Niemcy zdobyli srebro, a cztery lata później w Londynie brąz. 43-letni już Boll próbował swoich sił również w Paryżu, ale nie zdołał już zbyt wiele zdziałać.

11
/ 15
Fot. Al Bello/Getty Images
Fot. Al Bello/Getty Images

Emma McKeon

Kolejną gwiazdą, która igrzyskami w Paryżu zakończyła karierę, jest Emma McKeon. Utytułowana 30-letnia pływaczka, specjalizująca się w stylu dowolnym i motylkowym, ma w dorobku wiele medali mistrzostw świata indywidualnie, ale przede wszystkim w drużynie. Dość stwierdzić, że Australijki to wielokrotne mistrzynie sztafety 4x100 metrów stylem dowolnym.

Ich prymat przeniósł się również na igrzyska olimpijskie. Ekipa z McKeon w składzie nie schodziła z najniższego stopnia podium w tej konkurencji od Rio de Janerio. Trzecie z rzędu złoto wywalczyły w Paryżu, gdzie 30-latka dołożyła srebro w sztafecie 4x100 metrów stylem zmiennym kobiet i brąz w mikście.

12
/ 15
Fot. VCG/VCG via Getty Images
Fot. VCG/VCG via Getty Images

Eliud Kipchoge

Kilkanaście lat w biegu i koniec. Buty na kołku postanowił bowiem odwiesić jeden ze specjalistów od biegów na dłuższych dystansach Eliud Kipchoge. Kenijczyk początkowo rywalizował na bieżni w biegu na 5000 metrów, na którym pierwszy sukces odniósł już na mistrzostwach świata w Paryżu w 2003 roku, gdzie wywalczył złoto.

Rok później w Atenach 39-latek wywalczył brązowy medal olimpijski w tej konkurencji, a w 2008 roku w Pekinie został wicemistrzem olimpijskim. Dopiero po przestawieniu się na bieganie maratonu wspiął się na sam szczyt i to dwukrotnie. W 2016 roku w Rio de Janeiro i później w Tokio został bowiem mistrzem olimpijskim. Maratonu na igrzyskach w Paryżu nie udało mu się ukończyć.

13
/ 15
Fot. Aytac Unal/Anadolu via Getty Images
Fot. Aytac Unal/Anadolu via Getty Images

Kellie Harrington 

Świat boksu stracił z kolei Kellie Harrington. 34-letnia Irlandka z ogromnym powodzeniem rywalizowała w wadze lekkiej. Pierwszy sukces odniosła w 2016 roku, kiedy została wicemistrzynią świata. Na kolejnym czempionacie wywalczyła już złoto, podobnie na mistrzostwach Europy w 2022 roku i rok później podczas igrzysk europejskich w Krakowie.

Harrington może się również pochwalić sukcesami na igrzyskach olimpijskich. W Tokio wywalczyła złoto, które obroniła w Paryżu. Lepszego zwieńczenia kariery z pewnością nie mogła sobie wymarzyć.

14
/ 15
Fot. Kevin C. Cox/Getty Images
Fot. Kevin C. Cox/Getty Images

Lidia Ko

W wieku zaledwie 27 lat karierę zakończyła golfistka Lidia Ko. Nowozelandka zachwycała już od początku zawodowej kariery i jako niespełna 18-latka została najmłodszą w historii liderką światowego rankingu golfistek. W późniejszych latach była czołową gwiazdą tej dyscypliny.

Świadczą o tym między innymi jej olimpijskie osiągnięcia. Na podium stanęła już w wieku 19 lat, zdobywając srebro w Rio de Janeiro. W Tokio wywalczyła brąz, a w Paryżu udało się jej wdrapać na sam szczyt. Olimpijskie złoto w ostatnim występie w karierze to z pewnością scenariusz, który każdy sportowiec brałby w ciemno.

15
/ 15
Fot. Julian Finney/Getty Images
Fot. Julian Finney/Getty Images

Max Whitlock

Taki scenariusz nie spełnił się w przypadku Maxa Whitlocka. Brytyjski gimnastyk nie zwieńczył kariery medalem, ale z pewnością jego nazwisko będzie wspominane przez długi czas. Wielokrotnie stawał na podium czempionatu globu (3 złota) oraz mistrzostw Europy (4 złota). Najwięcej, 10 medali 31-latek wywalczył podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów.

Whitlock sukcesy święcił również podczas igrzysk olimpijskich. Po raz pierwszy na podium stanął przed własną publicznością w 2012 roku w Londynie, zdobywając 2 brązowe krążki. W Rio de Janeiro został już mistrzem olimpijskim w ćwiczeniach wolnych i na koniu z łękami. Tytuł w drugiej konkurencji powtórzył w Tokio, a w Rio de Janeiro dołożył jeszcze brąz w wieloboju.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (869 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.