NFL: Jets i Cowboys przechodzą dalej

W zależności od tego kto wygra niedzielny mecz pomiędzy New England Patriots a Baltimore Ravens, New York Jets poznają swojego przyszłotygodniowego przeciwnika. Dallas Cowboys wiedzą już, że za tydzień zmierzą się w Minneapolis z tamtejszymi Vikings.

Krzysztof Zacharzewski

Minęło dwadzieścia lat od czasu kiedy Cincinnati Bengals wygrali swój ostatni mecz playoffs. W tegorocznym starciu w pierwszej rundzie postseason podobnie jak tydzień temu nie dali rady New York Jets, choć zaprezentowali się znacznie lepiej niż wtedy, wciąż przegrywając 14:24. Gospodarzom w przełamaniu defensywy nowojorczyków, która była w końcu najlepszą w lidze miał pomóc powracający Cedric Benson oraz pełny stadion fanów. Po dobrym starcie udało im się zdobyć punkty w pierwszej akcji meczu, kiedy Laveranues Coles złapał jedenastojardowe podanie od Carson’a Palmer’a. W całej pierwszej połowie cornerback przyjezdnych, Darrelle Revis bardzo szczelnie krył Chad’a Ochocinco, który nie złapał w tym czasie ani jednej piłki. Tymczasem Shonn Green rozłożył defensywę gospodarzy, zdobywając jedno przyłożenie, które dało Jets remis w drugiej kwarcie, a w całym meczu miał 135 rushing yards. Niecałe dziewięćdziesiąt sekund później po przechwycie Dustin Keller zamienił krótkie podanie od Mark’a Sanchez’a na 45-jardowe przyłożenie, dające im prowadzenie 14:7.

Na początku trzeciej kwarty kolejne sześć punktów dla przyjezdnych zdobył Thomas Jones, który w tym meczu miał tylko 34 jardy dołem, ale zaliczył dziewięciojardowe przyłożenie. W między czasie field goala nie trafił Shayne Graham, odbierając swojemu zespołowi szansę na odrobienie trzech punktów. Okazja na doprowadzenie do remisu pojawiła się dla Benagls na początku czwartej kwarty kiedy w ich drugiej akcji 47-jardowy bieg na touchdown zamienił Benson, który był w tym meczu jedynym jasnym punktem w ekipie gospodarzy z liczbą aż 169 jardów. Tym co ich zabiło okazały się jednak dwie starty przy ani jednej Jets, oraz fakt że Graham nie trafił swojego drugiego kopnięcia na cztery minuty przed końcem. Wcześniej Jets na prowadzenie 24:14 wyprowadził po udanym field goalu z trzydziestu jardów Jay Feely i wynik ten utrzymał się do końca. Jets poznają swoich rywali w niedzielną noc. Jeśli pojedynek New England Patriots z Baltimore Ravens wygrają ci pierwsi to zmierzą się z Colts natomiast w drugim przypadku z Chargers.

Podobnie jak New York Jets także Dallas Cowboys spotkali się ze swoim przyszłym rywalem tydzień wcześniej i podobnie jak wtedy zdominowali spotkanie, z ta różnicą że grali na własnym stadionie. Na nowym Cowboys Stadium zgromadziła się rekordowa w historii playoffs (nie licząc Super Bowl) liczba kibiców, których przyszło 92 951. Po cichej pierwszej kwarcie Cowboys uderzyli w drugiej, kiedy zdobyli rekordowe dla siebie 27 punktów. Wówczas to wynik otworzył rookie John Phillips, który złapał jednojardowe podanie od Tony’ego Romo. Jedyne udane zagranie Eagles pojawiło się, kiedy w pierwszej ze swoich dwóch akcji Michael Vick podał niezwykle celnie do Jeremy’ego Maclin’a, który zdobył przyłożenie, które było długie na 76 jardów. Nie naładowało to jednak defensywy "Orłów" w żaden sposób, która oddała następnie jardowy bieg na przyłożenie Tashard’owi Choice’owi oraz pozwoliła na złapanie podania z sześciu jardów przez Miles’a Austin’a. W międzyczasie "Kowboje" zaliczyli jeszcze dwa celne field goale i do szatni schodzili z prowadzeniem 27:7.

Sytuacje nie zmieniła się w trzeciej kwarcie, w której już na dwie minuty od rozpoczęcia 73-jardowy bieg aż do strefy końcowej wyrwał Jones, podwyższając prowadzenie Dallas o sześć punktów. W całym meczu running back gospodarzy zapisał na swoim koncie 148 rushing yards. Eagles stracili piłkę (fumble) aż trzy razy, w tym dopuścił się tego Donovan McNabb oraz Vick. Na dziewięć minut przed końcem meczu udało im się zmniejszyć stratę kiedy przyłożenie zaliczył DeSean Jackson, łapiąc piłkę od swojego rozgrywającego z linii pięciu jardów. Czasu było już jednak za mało, żeby zdobyć trzy przyłożenia, tym bardziej że na kilka minut przed końcem podanie McNabb’a, zostało przechwycone, kończąc marzenia Eagles o awansie do następnej rundy. Oba zespoły ustanowiły w tym meczu nietypowy rekord playoffs, popełniając łączną liczbę przewinień, które kosztowały ich utratę 228 jardów. W Division Round Cowboys zmierzą się z Minnesota Vikings i z Brett’em Favre, którzy mieli w końcówce sezonu poważne problemy z wygrywaniem i z dogadywaniem się.