Radomianie poznali projekt nowej hali

Znany jest projekt hali sportowo-widowiskowej, która ma powstać w Radomiu. Konkurs wygrała firma APA Czech-Duliński-Wróbel Agencja Projektowa Architektura.

Konkursem zainteresowanych było 50 firm projektowych, ale ostatecznie wpłynęło 27 koncepcji. Hala sportowo-widowiskowa ma zostać wybudowana na dwuhektarowej działce przy ulicy Struga, niedaleko stadionu Radomiaka. Maksymalna wartość realizacji inwestycji i zagospodarowania terenu nie powinna przekroczyć osiemdziesięciu milionów złotych. Nie obejmuje ona jednak kosztu planowanej w przyszłości przebudowy stadionu piłkarskiego.

Za zwycięstwo w konkursie firma z Krakowa otrzyma 50 tysięcy złotych. Dostanie także zamówienie na opracowanie szczegółowego projektu, na który miasto zarezerwowało 2 350 000 zł. Stanisław Bochyński, radomski architekt i przewodniczący sądu konkursowego, zdradza kryteria wyboru: - Koncepcja ta zdobyła uznanie ze względu na lapidarność formy w tej szczególnej lokalizacji, ekonomię konstrukcji, czytelność układu funkcjonalnego, wzajemną relację przestrzenną i funkcjonalną pomiędzy halą i stadionem.

Projekt łączy w sobie prostotę z uniwersalnością. - Na zewnątrz to bardzo prosta forma okrągłej hali w kształcie walca z perforowanych paneli aluminiowych, na których może być dowolna treść napisów. To także podwójna ściana, by ograniczyć nasłonecznienie. Obniżamy tym koszty klimatyzacji obiektu - podkreśla Janusz Duliński, współwłaściciel firmy APA. Pod jednym dachem, obok hali głównej, ma się znajdować treningowa, obie oddzielone będą przesuwną ścianką.

- Ministerstwo Sportu i Turystyki pokryje 50 procent kosztów powstania hali, dzięki wpisaniu jej do wieloletniego programu inwestycyjnego. Budowę ma też, kwotą 10 milionów złotych, wesprzeć budżet województwa mazowieckiego - zapewnia Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia.

Trybuny mają liczyć 5 tysięcy miejsc siedzących, z czego minimum 3,5 tysiąca to stałe miejsca, w tym stanowiska dziennikarskie i miejsca dla VIP-ów, a około 1 500 to miejsca siedzące, które mogą być zaprojektowane - w zależności od rodzaju imprezy - na trybunach przenośnych i/lub rozsuwanych wraz z zagospodarowaniem terenu.

Komentarze (0)