Z ich flagi zrobili flagę Polski. Indonezyjczycy oburzeni, prezydent zażądał przeprosin

PAP/EPA / FAZRY ISMAIL / Oficjalny program  29. Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej
PAP/EPA / FAZRY ISMAIL / Oficjalny program 29. Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej

Indonezyjczycy krytykują organizatorów Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej, które w tym roku odbywają się w Malezji, o niedbalstwo. Powód to umieszczenie w przewodniku imprezy odwróconej flagi ich kraju, co sprawia, że wygląda ona jak flaga Polski.

Nie lubimy, kiedy na imprezach sportowych z naszej flagi robi się indonezyjską. Jak widać działa to również w drugą stronę, a sądząc po reakcjach mieszkańcy Borneo, Jawy czy Sumatry są chyba jeszcze bardziej czuli na tym punkcie.

Po wpadce organizatorów odbywających się w Kuala Lumpur igrzysk hashtag "shameonyoumalaysia" stał się najpopularniejszym wśród indonezyjskich użytkowników Twittera.

Przeprosin domaga się sam prezydent kraju Joko "Jokowi" Widodo, choć jednocześnie przestrzega przed wyolbrzymianiem incydentu.  - Czekamy na przeprosiny od malezyjskiego rządu, rzecz idzie o dumę naszego narodu - powiedział w niedzielę "Jokowi".

Szef indonezyjskiego komitetu olimpijskiego Erick Thorir (prezes i udziałowiec Interu Mediolan, właściciel udziałów w Philadelphia 76ers i DC United) stwierdził, że pomyłka jest dowodem niedbalstwa, zażądał wycofania przewodnika i opublikowania poprawionej wersji. - Przyjaźń jest największym dziedzictwem sportu, ale błąd w prezentacji narodowej tożsamości nie można usprawiedliwić - skomentował sprawę.

ZOBACZ WIDEO: Gorzkie słowa polskiego alpinisty. "Ci ludzie nie zachowują się jak ludzie gór"

Jeszcze w niedzielę doszło w Kuala Lumpur do spotkania malezyjskiego ministra młodzieży i sportu Khairy'ego Jamaluddina i jego indonezyjskiego odpowiednika Imama Nahrawiego na konferencji prasowej. Jamaluddin przeprosił za wpadkę. Wyjaśnił, że nie była ona celowa, a doszło do niej przez nieostrożność.

- To był duży, duży błąd. W imieniu organizatorów przekazuję nasze przeprosiny Imamowi jako indonezyjskiemu ministrowi, przepraszam także naród Indonezji ta tę pomyłkę - powiedział. Zapewnił też, że przewodnik zostanie poprawiony.

Oświadczenie opublikował także komitet organizacyjny igrzysk, wyrażono w nim głęboki żal za zaistniałą sytuację.

Jak podaje agencja Associated Press, Indonezyjczycy poczuli się szczególnie urażeni, ponieważ przewodnik w czasie sobotniej ceremonii otwarcia 29. Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej został rozdany VIP-om, a flaga ich kraju jako jedyna została pokazana nieprawidłowo. Nahrawi nazwał ten błąd "bardzo bolesnym".

Choć zarówno Malezja, jak i Indonezja, to kraje muzułmańskie, których mieszkańcy władają podobnymi do siebie językami, często dochodzi między nimi do spięć na tle społecznym i kulturowym.

Między tymi krajami są również liczne zaszłości historyczne. Gdy po II Wojnie Światowej w wyniku rozpadu Imperium Brytyjskiego wyłoniła się Malezja (najpierw jako Związek Malajów, potem Federacja Malajska), powstaniu tego państwa mocno sprzeciwiała się Indonezja (wtedy również bardzo młode państwo, wybijające się na niepodległość od Holandii). W latach 60. indonezyjski rząd wspierał antymalezyjskie powstania. W latach 1963-66 miała miejsce tak zwana konfrontacja indonezyjsko-malezyjska - konflikt zbrojny o północną część wyspy Borneo.

Komentarze (4)
avatar
Maciej Stoinski
20.08.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
W sumie kolorem skory i klimatem oraz jakoscia życia prawie sie nie roznimy wiec nic sie nie stało ! 
dopowiadacz
20.08.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Polska jest wielka , nawet Indonezję już przyłączyliśmy . 
avatar
Andy Iwan
20.08.2017
Zgłoś do moderacji
3
2
Odpowiedz
Przynajmniej jest jeden plus tego zamieszania dostaliśmy darmową promocję naszego kraju bo ktoś zapewne dowiedział sie że jest jeszcze jakaś Polska i może że leży w Europie a może mamy ukrytą k Czytaj całość