29. Letnia Uniwersjada rozpoczęta

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Biuro Prasowe Akademickiej Reprezentacji Polski/Paweł Skraba/Polscy sportowcy na ceremonii otwarcia 29. Uniwersjady
Materiały prasowe / Biuro Prasowe Akademickiej Reprezentacji Polski/Paweł Skraba/Polscy sportowcy na ceremonii otwarcia 29. Uniwersjady
zdjęcie autora artykułu

29. Letnia Uniwersjada w Tajpej rozpoczęta! Uroczyste otwarcie odbyło się na Taipei Stadium, gdzie o medale rywalizować będą lekkoatleci.

29. Letnia Uniwersjada w Tajpej rozpoczęta! Uroczyste otwarcie odbyło się na Taipei Stadium, gdzie o medale rywalizować będą lekkoatleci.

Nie obyło się bez kłopotów, bo ceremonia została przerwana na kilkadziesiąt minut z powodu odbywającego się przed stadionem protestu. Grupa starszych osób protestowała przeciwko reformie emerytalnej, którą wprowadzają władze Tajwanu. Choć uroczystość ochraniało blisko 6 tysięcy policjantów, po przejściu kilku ekip zdecydowano się ją przerwać. Sportowcy ponad godzinę oczekiwali na wyjście, a w tym czasie na płytę stadionu wchodzili wolontariusze niosący flagi kolejnych uczestników. Później podjęto decyzję, że reprezentację jednak mogą wejść na stadion w tradycyjnym pochodzie.

Szacuje się, że w otwarciu udział wzięło ok. siedmiu tysięcy uczestników uniwersjady. Była wśród nich nieliczna grupa sportowców z Chin, którzy oficjalnie nie uczestniczą w zawodach, bo rząd tego kraju - nieuznający samodzielności Tajwanu - nie zdecydował się na wysłanie oficjalnej reprezentacji, ale pozwolił swoim sportowcom, by uczestniczyli w niej indywidualnie.

W uroczystości otwarcia wzięła udział spora grupa polskich sportowców. W uniwersjadowej wiosce pozostali tylko ci, którzy mają zaplanowane starty w niedzielny poranek. I też nie wszyscy, bo niektórzy z nich zdecydowali się na udział w paradzie.

W 29. Letniej Uniwersjadzie w Tajpej uczestniczy niewiele ponad dziesięć tysięcy sportowców, którzy rywalizować będą o 275 kompletów medali w 22 dyscyplinach sportu. Licząca 179 sportowców polska ekipa wystąpią w czternastu z nich.

ZOBACZ WIDEO: Polski skialpinista chce wrócić na K2. Ma nowy pomysł, jak zjechać ze szczytu

Źródło artykułu: