KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Radość, szczęście, piękne medale. Tak wyglądały XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych

Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną z ogromnym poświęceniem walczyli na arenach XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Nie każdy wróci do domu z medalem, ale każdy z 1000 uczestników może czuć się zwycięzcą!
Michał Fabian
Michał Fabian
medaliści w konkurencji rzut piłeczką palantową Zwyciężyła Kinga Żak z Ośrodka Regionalnego Beskidzkie WP SportoweFakty / Michał Fabian / Na zdjęciu: medaliści w konkurencji rzut piłeczką palantową. Zwyciężyła Kinga Żak z Ośrodka Regionalnego Beskidzkie

- Będzie z pewnością wielkie wzruszenie, zwłaszcza wśród lekkoatletów. Wyjdą na ten sam obiekt, na którym w piątek rywalizowały największe gwiazdy światowego i polskiego sportu - mówiła nam Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska. Lekkoatletyka to jedna z 11 dyscyplin XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które w dniach 9-12 czerwca odbywają się w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie.

Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną mocno przeżywali start na legendarnej chorzowskiej arenie, na trybunach której może zasiąść ok. 55 tys. kibiców. Na bieżni Stadionu Śląskiego emocje były momentami tak wielkie jak podczas wspomnianego Memoriału Janusza Kusocińskiego, gdy Justyna Święty-Ersetic pokonywała na ostatnich metrach znakomitą Amerykankę Allyson Felix.

Również tutaj, w niektórych biegach, kwestia złotego medalu ważyła się do samego końca. Byli jednak i tacy, którzy zmierzali do mety z ogromną przewagą. Gdy do mety mieli jeszcze ok. 50 metrów, wyrzucali ręce w geście triumfu, pozdrawiali publiczność, która reagowała gromkimi brawami.

Wzruszające były także ceremonie medalowe. Sportowcy otrzymywali piękne krążki, ale nie zapominano także o tych, którzy nie znaleźli się w pierwszej trójce. Im także dziękowano za wysiłek i poświęcenie.

Fot. WP SportoweFakty Fot. WP SportoweFakty
Fot. WP SportoweFakty Fot. WP SportoweFakty
Fot. WP SportoweFakty Fot. WP SportoweFakty
Medaliści z dumą prezentowali swoje trofea. - To mój pierwszy medal. Na igrzyskach bardzo mi się podoba - cieszyła się Sabina Szymaniec z Oddziału Regionalnego Opolskie, brązowa medalistka w skoku w dal. Stadion Ślaski zrobił na niej duże wrażenie. - Byłam już kiedyś na stadionie piłkarskim w Opolu. Ale ten jest lepszy! - uśmiechnęła się.

W tej samej konkurencji złoto wywalczyła Anna Jendrysik z OR Beskidzkie. - To jest radość i szczęście. Bardzo się cieszę się, że tu przyjechałam. Jestem zadowolona - mówiła nam zwyciężczyni. Ania (na zdjęciu poniżej) trenuje skok w dal od kilku lat, odnosi sukcesy także w innych konkurencjach. W biegu na 100 m zajęła trzecie miejsce.

Fot. WP SportoweFakty Fot. WP SportoweFakty
Na arenach Stadionu Śląskiego rozgrywany był turniej piłki nożnej siedmioosobowej. - Pomorskie, nic się nie stało! - zaintonowała pani, która prowadziła doping na boisku ze sztuczną nawierzchnią. Chwilę wcześniej piłka po raz kolejny wylądowała w siatce zespołu z Oddziału Regionalnego Pomorskie.

Za to zawodnicy z drużyny OR Dolnośląskie co chwilę mieli powody do radości. Jeden z jej piłkarzy Michał Mielcarek już w pierwszej połowie zdobył cztery bramki.

Fot. WP SportoweFakty Fot. WP SportoweFakty
Z kolei w meczu drużyn z Oddziałów Regionalnych Mazowieckiego i Kujawsko-Pomorskiego byliśmy świadkami dość niecodziennej sytuacji. Zespół z Mazowsza grał tylko w pięcioosobowym składzie, a i tak objął kilkubramkowe prowadzenie.

Lekkoatletyka i piłka nożna to najbardziej popularne dyscypliny podczas Igrzysk Olimpiad Specjalnych, ale w innych dyscyplinach także działo się sporo ciekawego. Przyjemnie było oglądać wyścigi kolarskie, które zorganizowano na obwodnicy Stadionu Śląskiego. Zawodniczki i zawodnicy mieli do pokonania 500 m, 1000 m i 5 km. Walczyli do końca o każdą sekundę. W hali Stadionu Śląskiego toczyła się rywalizacja w trójboju siłowym i bocce (więcej o igrzyskach przeczytasz W TYM MIEJSCU).

Fot. WP SportoweFakty Fot. WP SportoweFakty
Jednak Igrzyska Olimpiad Specjalnych to nie tylko zmagania o medale. To także szereg programów pozasportowych (Młodzi Sportowcy, Lider Olimpiad Specjalnych, Program Zdrowi Sportowcy). W Wiosce Olimpiad Specjalnych odbywały się warsztaty plastyczne, taneczne i muzyczne. - Głośniej, głośniej! - sportowcy zachęcali grupę bębniarzy, która pojawiła się na Stadionie Śląskim. Za moment niektórzy olimpijczycy sami spróbowali gry na tym instrumencie.

Były także m.in. pokazy sztuk walki. Jerzy Sekura, mistrz świata weteranów w zapasach, przeprowadził z olimpijczykami zapaśniczą rozgrzewkę. Początkowo mostek stanowił dla niektórych wyzwanie, ale gdy mistrz udzielił im kilku rad, sprawa stawała się dużo prostsza.

Fot. WP SportoweFakty Fot. WP SportoweFakty
Ceremonia zamknięcia XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych odbędzie się we wtorek (12.06.), wczesnym popołudniem.

Natomiast 18 czerwca w Biurze Narodowym Olimpiad Specjalnych Polska wyłoniona zostanie 64-osobowa reprezentacja Polski na Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi (więcej przeczytasz W TYM MIEJSCU).

Fot. WP SportoweFakty Fot. WP SportoweFakty
Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie - obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady. To ruch sportowy dedykowany osobom z niepełnosprawnością̨ intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W 2018 roku światowy ruch Olimpiad Specjalnych obchodzi 50-lecie swojego istnienia.

Działania promujące działalność Olimpiad Specjalnych są prowadzone w ramach kampanii #GrajmyRazem, która jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Nawałka o wyjeździe Glika na MŚ: Jeśli tylko będzie szansa, żeby zagrał w jednym meczu, to będę na "tak"

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×