Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Wyjątkowe zawody na słynnym stadionie. Powalczą o złoto igrzysk i wyjazd do Abu Dhabi

- Zobaczcie, jak wspaniałymi zawodnikami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Zagrajcie razem z nami! - Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych, zaprasza na zawody, które w dniach 9-12 czerwca odbędą się na Śląsku.

Michał Fabian
Michał Fabian
WP SportoweFakty / Łukasz Witczyk

1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną wystartuje w jedenastu konkurencjach XI Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które w sobotę (9.06.) rozpoczynają się w Katowicach.

Igrzyska odbywają się w cyklu czteroletnim. W 2014 r. sportowcy walczyli o medale w Bydgoszczy i okolicznych miastach. Teraz zaprezentują się na obiektach w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie. Jedną z aren będzie legendarny Stadion Śląski w Chorzowie, który pomieści prawie 55 tys. kibiców.

Jak podkreśla Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska, to bardzo ważny moment dla tej organizacji.

- Nasza codzienna praca to przede wszystkim zmiana świadomości społeczeństwa na temat możliwości i umiejętności osób z niepełnosprawnością intelektualną. Temu służy także pozyskiwanie takich partnerów jak: Stadion Śląski, AWF Katowice czy Golf Park Mikołów - po to, żeby pokazać, że miejsce zawodników z niepełnosprawnością intelektualną jest na arenach sportowych, na których rywalizują profesjonalni zawodnicy - mówi w rozmowie z WP SportoweFakty Joanna Styczeń-Lasocka.

Na Stadionie Śląskim 8 czerwca odbył się Memoriał Janusza Kusocińskiego, z udziałem wielkich gwiazd lekkoatletyki. W kolejnych dniach głównymi bohaterami zawodów na słynnym obiekcie będą sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, którzy wystartują w Chorzowie w aż sześciu konkurencjach (lekkoatletyce, piłce nożnej, trójboju siłowym, kolarstwie, bocce oraz tenisie).

- Zwłaszcza wśród lekkoatletów będzie z pewnością wielkie wzruszenie. Wyjdą na ten sam obiekt, na którym w piątek rywalizowały największe gwiazdy światowego i polskiego sportu - podkreśla Joanna Styczeń-Lasocka, która dodaje, że przygotowania do XI OLIOS trwały ponad dwa lata.

Dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska zachęca kibiców do przyjścia na areny w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie i dopingowania sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.

- Zobaczcie, jak wspaniałymi zawodnikami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Uwierzcie, że potrafią osiągać stawiane sobie cele. Zobaczcie i zagrajcie razem z nami. Grajmy razem dla Olimpiad Specjalnych i dla zawodników! - apeluje Joanna Styczeń-Lasocka.
Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska, zaprasza na zawody do Katowic, Chorzowa i Mikołowa. Fot. igrzyska2018.pl Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska, zaprasza na zawody do Katowic, Chorzowa i Mikołowa. Fot. igrzyska2018.pl
Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną walczyć będą na Śląsku nie tylko o medale, ale także o wyjazd na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2019 r. odbędą się w Abu Dhabi. Dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska wyjaśnia, jak przebiegać będzie selekcja do kadry na zawody w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

- Zgodnie z naszymi przepisami i regulaminami, złoci medaliści z każdej grupy sprawnościowej w dziesięciu dyscyplinach mają szansę na to, by dostać się do polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych. Losowanie odbędzie się 18 czerwca o godz. 11.00 w Biurze Narodowym Olimpiad Specjalnych, na które zaprosimy zainteresowanych zawodników, media i kibiców. Jest o co walczyć! - podkreśla Joanna Styczeń-Lasocka.

Ogółem reprezentacja Polski na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi liczyć będzie 64 osoby. Zawodnicy wystartują w 17 konkurencjach, w siedmiu z nich (które nie znalazły się w programie XI OLIOS) losowanie już się odbyło.

Tegoroczne igrzyska mają szczególny charakter. Odbywają się bowiem w roku jubileuszu - 50 lat Olimpiad Specjalnych. Pierwsze Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych zorganizowano w Chicago, w 1968 roku.

- To dla nas bardzo ważne. 50 lat Olimpiad Specjalnych pokazuje, jak zmieniła się rzeczywistość i życie osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin. Te igrzyska są dla nas bardzo wielkim wyzwaniem - również jako impreza społeczna, zmieniająca świadomość. Dlatego też prowadzimy naszą kampanię #GrajmyRazem, która towarzyszy igrzyskom i której celem jest przede wszystkim dotarcie do każdego i pokazanie, że nasi zawodnicy to pełnoprawni obywatele naszej społeczności. Okrągłą rocznicę będziemy obchodzić 21 lipca 2018 r., ale już teraz nasza impreza będzie ukoronowaniem 50 lat działalności wolontariuszy, trenerów, instruktorów i działaczy olimpiad specjalnych na rzecz sportu z niepełnosprawnością intelektualną - podkreśla Joanna Styczeń-Lasocka.

Ceremonia otwarcia odbędzie się w sobotę (9.06.) w katowickim Spodku, zaś ceremonia zamknięcia - we wtorek (12.06.) na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie - obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady. To ruch sportowy dedykowany osobom z niepełnosprawnością̨ intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 83. Wojciech Szaniawski: Lewandowski zaryzykował i postawił na szali swój wizerunek w Niemczech


Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×