Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Drabinka gimnastyczna - doskonały sprzęt do ćwiczeń nie tylko w szkole

W cyklu kształcenia, od trzeciej klasy szkoły podstawowej do końca liceum, każde dziecko musi spędzić ponad 1000 godzin na lekcjach wychowania fizycznego.
Maciej Gruszczyński
Maciej Gruszczyński
Zachowaj dobrą kondycję WP SportoweFakty / Zachowaj dobrą kondycję

Brak specjalistycznego zaplecza sportowego i niski budżet placówek skutkuje najczęściej wąską gamą ćwiczeń, spośród których mogą wybierać nauczyciele podczas planowania lekcji.

W cyklu kształcenia, od trzeciej klasy szkoły podstawowej do końca liceum, każde dziecko musi spędzić ponad 1000 godzin na lekcjach wychowania fizycznego. Brak specjalistycznego zaplecza sportowego i niski budżet placówek skutkuje najczęściej wąską gamą ćwiczeń, spośród których mogą wybierać nauczyciele podczas planowania lekcji. Nic dziwnego, że duża grupa sięga po uniwersalne narzędzie, jakim jest drabinka gimnastyczna. Mimo najszczerszych chęci, brak zróżnicowania ćwiczeń i duża powtarzalność sprawia, że uczniowie raczej stronią od ruchu z ich wykorzystaniem. W tym tekście, pokażemy ci, dlaczego twoje dziecko powinno korzystać ze sprzętu tego typu, a także jak ty, jako dorosły możesz rozwinąć swoje umiejętności. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto?

Drabinka gimnastyczna  zajmuje małą ilość miejsca, a jej mocowanie jest stosunkowo proste. Aby zapewnić bezpieczne korzystanie, z tego przyrządu, musisz tylko upewnić się, że dookoła nie leżą ostre przedmioty, krawędzie ścian są odpowiednio oddalone, a przestrzeń dookoła niej jest wystarczająca, aby swobodnie wymachiwać ramionami. Jeśli spełniasz już wszystkie te warunki, możesz bezpiecznie przystąpić do ćwiczeń.

Co dzięki nim osiągniesz?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: "to zależy"! Od czego? Od wykonywanych ćwiczeń. Podstawowe opiszemy w dalszej części tego wpisu, jednak należy w tym miejscu zaznaczyć, że drabinki treningowe stanowią idealną bazę do montowania również innych przyrządów gimnastycznych, takich jak drążek czy uchwyty do pompek szwedzkich. Wszystkie dodatki znacząco wpłyną na możliwe kombinacje treningów, które będziesz w stanie wykonać każdego dnia. A co ten element wyposażenia może zaoferować twojemu dziecku?

Przede wszystkim możliwość ruchu w kontrolowanych warunkach. Jeśli chciałbyś, aby twoja pociecha cieszyła się ze wspinania, a jednocześnie nie ryzykowała uszkodzeniem kończyn w przypadku upadku, to jest to najlepszy wybór. Ułożony pod drabinkami gimnastycznymi materac zabezpieczy każdy upadek. Poza tą możliwością, umożliwiają one także naukę już od najmłodszych lat ćwiczeń wykonywanych z ciężarem własnego ciała.

Jak ćwiczyć?

Ćwiczenia dla początkujących

Jeśli dopiero zamontowałeś drabinki gimnastyczne, a aktywność fizyczna nie stanowiła nigdy wcześniej twojej pasji, to w tym akapicie znajdziesz sposoby na rozpoczęcie korzystania z nowo zakupionego sprzętu. Już na tym etapie, warto z myślą o przyszłym rozwoju zainstalować na nich również drążek, który znacząco zwiększy ilość możliwych do wykonania ćwiczeń. Przy jego wykorzystaniu najprostszą aktywnością będą szeroko rozumiane podciągnięcia. Standardowe wykonanie zakłada pozycję wyjściową z wyprostowanymi ramionami i ich stopniowe podkurczenie tak, aby finalnie podbródek znalazł się powyżej linii drążka.

Ćwiczenie to doskonale rozwija bicepsy oraz mięśnie pleców, a w mniejszym stopniu również brzucha i pośladki. Jeśli nie chcesz jednak dokonywać zakupu dodatkowych akcesoriów już teraz, to alternatywą będą podciągnięcia kolan w zwisie na prostych rękach, plecami do drabinek, rozwijające mięśnie brzucha.

Ćwiczenia dla zaawansowanych

Jeśli pierwsze chwile z drabinkami już za tobą, drążek umożliwi ci poszerzenie treningu i rozwój kolejnych partii mięśni. Możesz się wówczas zainteresować takimi ćwiczeniami jak wymyk, wejścia siłowe i inne figury gimnastyczne. Bez dodatkowych akcesoriów. Najbardziej widowiska będzie tak zwana flaga, którą wykonasz przy wykorzystaniu samej tylko drabinki gimnastycznej.

Drabinki gimnastyczne stanowią idealny przyrząd do rozwoju ruchowego młodzieży i dorosłych. Są doskonałą bazą do montowania dodatkowych modułów, ale nawet bez nich pozwolą wykonać niejedno ćwiczenie z wykorzystaniem ciężaru ciała.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
 • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
  Może w dziale poświęconym lekkiej atletyce powinno być o DRABINCE LEKKOATLETYCZNEJ ? Gdzieś trzeba było "wepchnąć" ten ARTYKUŁ SPONSOROWANY.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×