W tym artykule dowiesz się o:
Jurij Żyrkow
Jurij Żyrkow to wart 4 miliony euro piłkarz grający w drużynie Dynamo Moskwa. Zawodnik nie zawsze jednak jeździł drogimi autami i mieszkał w luksusowych rezydencjach. Jego dzieciństwo nawet w najmniejszym stopniu nie przypominało obecnego życia. Żyrkow dorastał w rosyjskim mieście Tambow, na południe od Moskwy. Rodzina piłkarza była tak biedna, że często musiał on opuszczać treningi, by pomagać w uprawie warzyw - jedynym pożywieniu, na które mogli sobie pozwolić. Żyrkow mieszkał w małym mieszkaniu z rodzicami, dwoma braćmi i siostrą, i spał na rozkładanym łóżku polowym. Sytuacja finansowa rodziny dzisiejszego obrońcy nie pozwalała nawet na zakup stroju piłkarskiego.
[b]
Konstantin Żyrianow[/b]
Żyrianow to obecnie środkowy pomocnik w Zenicie Sankt Petersburg. Zawodnik w 2002 roku przeżył prawdziwą tragedię, kiedy jego uzależniona od narkotyków żona wyskoczyła z ósmego piętra trzymając w rękach ich 4-letnią córkę. Dziecko zmarło na miejscu, a Olga miesiąc później. Co więcej, piłkarz dwa lata wcześniej stracił swojego ojca oraz brata.
[b]
Ronda Rousey[/b]
Ronda Rousey to obecnie jedna z najbardziej znanych profesjonalnych zawodniczek mieszanych sztuk walki. Sportsmenka wywodząca się z judo urodziła się z pępowiną owiniętą wokół szyi i prawie umarła z powodu niedotlenienia. Trwałe uszkodzenie mózgu, które spowodował ten incydent, sprawiło, że nie mogła wyraźnie mówić aż do skończenia 6 roku życia. To jednak nie koniec jej tragedii. Ojciec 8-letniej wówczas Rousey złamał kręgosłup podczas zjazdów na sankach z córkami. Zaburzenia przepływu krwi w jego organizmie wywołały trwały paraliż. Dysfunkcja tak go przytłoczyła, że popełnił samobójstwo. To właśnie wtedy mama Rondy przekonała ją, by znalazła ujście swoich złych emocji w sporcie i zapisała ją na judo.
[b]
Fatima Whitebread[/b]
Brytyjska lekkoatletka międzynarodową karierę rozpoczęła od zdobycia złotego medalu mistrzostw Europy juniorów w Bydgoszczy w 1979 r. Oszczepniczka trzykrotnie startowała też w igrzyskach olimpijskich, a za swój rekordowy rzut została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego w 1999 roku. Choć zawodniczka ma na swoim koncie wiele sukcesów, z pewnością nie zawdzięcza ich swoim rodzicom, którzy z jej dzieciństwa zrobili piekło. Fatima urodziła się jako niechciane dziecko, które tylko dzięki czujności sąsiadów nie umarło z głodu. Atletka tuż po urodzeniu została porzucona w domu i znaleziona przez policję kilka dni później. Spędziła cztery miesiące w szpitalu z powodu głębokiego niedożywienia, a 14 swoich pierwszych lat w domach dziecka. Whitebread była wykorzystywana seksualnie. Pewnego razu, gdy Fatima miała 13 lat, matka zmusiła ją do seksu z mężczyzną przykładając nóż do gardła, gdy ona krzyczała.
[b]
Lopez Lomong [/b] Dzieciństwo Lopeza Lomonga skończyło się w wieku 6 lat. Lekkoatleta dorastał w południowym Sudanie w czasie trwania brutalnej wojny domowej. Chłopiec został wyrwany z rąk matki i wraz z innymi dziećmi wywieziony do obozu, w którym szkolono ich na żołnierzy. Warunkiem, który chłopcy musieli spełnić, by móc zagrać w piłkę, było przebiegnięcie 18 mil wokół obozu. W końcu udało mu się uciec z pomocą trzech również uprowadzonych dzieci. Lomong przez 3 dni i noce biegł boso aż w końcu dotarł do Kenii, gdzie spędził kolejne 10 lat swojego życia w obozie dla uchodźców. Dziś Lopez swoją ucieczkę nazywa "wyścigiem do wolności". W 2001 roku, jako 16-latek został przesiedlony do Stanów Zjednoczonych w ramach programu rządowego.
[b]
Victor Moses[/b]
Nigeryjski piłkarz Chelsea także był o krok od śmierci. 25-latek urodził się w Lagos, gdzie jego ojciec był pastorem, a matka opiekowała się domem. Gdy miał 11 lat, oboje zostali zamordowani w czasie zamieszek religijnych w Kadunie. Zginęli z rąk muzułmanów we własnym domu, kiedy mały Victor grał właśnie w piłkę na ulicy. Terroryści czaili się również na chłopca, ale ten zdążył uciec do przyjaciół. Tydzień po tragicznym zdarzeniu uciekł do Anglii, gdzie trafił do rodziny zastępczej. W Wielkiej Brytanii ubiegał się o azyl. Grę w piłkę zaczynał w Crystal Palace, później były transfery do Wigan i Chelsea.
[b]
Jose Aldo[/b]
Choć trudno w to uwierzyć, nad obecnym mistrzem UFC w dzieciństwie znęcała się... siostra. Pewnego razu sportowiec został przez nią wtoczony i przyciśnięty do rozżarzonego grilla, przez co do dziś ma dużą bliznę na policzku. Po licznych obrażeniach i pobiciach Jose Aldo postanowił zapisać się na lekcje sztuk walki. Pięściarz dosłownie przeprowadził się do siłowni, gdzie spał na tych samych matach, na których ćwiczył za dnia.
[b]
Yasiel Puig[/b]
Kubański baseballista ma bardzo barwną historię dziecięcych lat. Urodził się na Kubie, gdzie dorastał w biedzie i grał w baseball zarabiając równo 17 dolarów miesięcznie. Sportowiec często bez powodzenia starał się uciec do Meksyku, jednak w końcu został tam nielegalnie przemycony. Był trzymany w niewoli przez kartel narkotykowy w celu wyłudzania pieniędzy od innych przemytników.