WĄWÓZ ALBO PRZEWÓZ: CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Julius Verne podróżował do wnętrza ziemi, Joseph Conrad pisał o wyprawie do jądra ciemności, a Cezary Zamana zabrał swój peleton do najbardziej ekscytujących wąwozów w tej części Europy. Takiej głębi sportowych emocji dawno już nie było.

Maciej Gruszczyński
Maciej Gruszczyński
Maraton MTB WP SportoweFakty / Maraton MTB

Jeszcze przed startem w Puławach jakiś malkontent mógłby wzruszyć ramionami i powiedzieć: „wąwozy? W MTB chodzi przecież o wzniesienia, o uphill czy dowhnill, a nie jakieś jary”. Jednak ten sam zawodnik po przejechaniu dowolnego dystansu Cisowianka Puławy Mazovia MTB Marathon, z pewnością z większym uznaniem wypowiadałby się o tej wijącej się po Kazimierskim Parku Krajobrazowym trasie.

CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Może i pandemia COVID-19 utrudnia organizację zawodów, może i koronawirus zniechęca kolarzy do startu, ale niezmiennie Cezary Zamana wytycza jedne z najciekawszych w Polsce tras. Tym razem miał do pomocy dzielnych pomagierów z Lubelszczyny na czele z Karolem Biedą. Dużo dobrego zrobili też przedstawiciele Nadleśnictwa Puławy, którzy po starej znajomości pozwolili Cezaremu Zamanie poprowadzić ścieżki po najciekawszych okolicznych wąwozach.

CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

To był także jeden z tych rzadkich maratonów, w których mocno grzejące słońce nie odgrywało takiej roli. Jego promienie po prostu nie docierały do wiecznie cienistych wąwozów. Nie oznacza to jednak, że było tam chłodno. W peletonie, jak i w pojedynczych grupkach aż kipiało od emocji, a rozpalone czoła co rusz polewane były Cisowianką. Dzięki transmisji on-line prowadzonej iFon Telefonia Internetowa, można było na bieżąco śledzić rywalizację na trasie. Można było też zobaczyć, kto jako pierwszy wypadł z puławskich jarów, by wpaść na metę.

Na królewskim dystansie Pro triumfował Mateusz Rejch (IFON KolarzKlib), który finiszował z czasem 2:54:05, co dało mu dużą przewagę nad drugim Radosławem Kiragą (Atol Bike Team, 3:15:22) oraz Przemysławem Grządką (PZU Sport Team, 3:21:14). Na dystansie ½ Pro najszybszy był Łukasz Giziński (DSV, 1:47:33), zostawiając w tyle Michała Lecha (AM Cycling Team, 1:50:23) oraz Marcina Wacinowskiego (IFON KolarzKlub, 1:53:12). Wśród Pań na dystansie ½ Pro szans rywalkom nie dała Urszula Luboińska (Trezado Bike on Wax), która do mety dojechała po 1:59:05. Druga na mecie była Anna Sajnóg (Rafbike cycling team, 1:59:33), a trzecia finiszowała Alicja Napióra (Hurtap, 2:06:22).

CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON CISOWIANKA MAZOVIA MTB MARATHON

Na triumfatorów na poszczególnych dystansach czekały nagrody od sponsorów i partnerów cyklu: CentrumRowerowe.pl i Continental Polska, GO Sport, Aesco Group, Alltop oraz HolidayInn Warszawa Józefów. A na wszystkich zawodników, a także ich osoby towarzyszące, czekała Marina Puławy, na której uroczym terenie zorganizowano bazę maratonu.

„Maraton w Puławach kończył letnią, niełatwą z wielu względów część Cisowianka Mazovia MTB Marathon. W tej pierwszej połowie nasi zawodnicy pokonywali wiele przeszkód – nie tylko te puławskie wąwozy, ale i spore wzniesienia w Łodzi czy Złote Góry w Nidzicy. Tak samo i ja jako organizator musiałem rozwiązać wiele przeszkód, przed którymi nigdy wcześniej nie stawałem” – wyznaje dyrektor sportowy cyklu Cezary Zamana. „Tym bardziej doceniam nasze zawodniczki oraz zawodników, którzy mimo trudności startują w zawodach. I tym bardziej jestem wdzięczny naszym przyjaciołom i partnerom, wspierającym mnie przy organizacji kolejnych zawodów” – dodaje triumfator Tour de Pologne. Warto więc w tym miejscu wspomnieć duże zaangażowanie przedstawicieli Urzędu Miasta Puławy, którzy wydatnie przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia zawodów.

Kolejne zawody z cyklu Cisowianka Mazovia MTB Marathon odbędą się 20 września w Józefowie. Zapisy już trwają (https://sts-live.pl/zamanagroup/Event/Details/137)

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×