WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Polka nie usłyszy hymnu na mistrzostwach świata. To wina konfliktu w polskim karate

Do skandalicznej sytuacji może dojść na mistrzostwach świata w karate, które odbywają się w Madrycie. Jeśli Dorota Banaszczyk wygra swoją walkę o złoty medal, nie usłyszy hymnu narodowego.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Instagram / Dorota Banaszczyk / Na zdjęciu: Dorota Banaszczyk

Na mistrzostwa świata do Madrytu pojechała siedmioosobowa reprezentacja Polski. Nie może jednak występować w narodowych barwach, z orzełkiem na strojach. To efekt konfliktu w polskim karate. Kilka dni przed startem mistrzostw, na kongresie światowej federacji karate olimpijskiego (WKF) podjęto decyzję o wykluczeniu z grona członków Polskiego Związku Karate (PZK) i przyjęciu Polskiej Unii Karate (PUK).

Efekt przepychanek pomiędzy dwoma podmiotami jest taki, że jeśli Dorota Banaszczyk zdobędzie złoty medal mistrzostw świata, nie zostanie odegrany hymn Polski, a biało-czerwona flaga nie zostanie wciągnięta na maszt. - Przykre, że na tym wszystkim tracą zawodnicy - przyznał w rozmowie z "Przeglądem Sportowym" Wacław Antoniak, działacz PZK. 

W kwietniu tego roku PUK ze skutkiem natychmiastowym została przyjęta do struktur WKF. To największą organizacja karate na świecie, która wprowadziła tę dyscyplinę sportu na igrzyska olimpijskie. Z tą decyzją nie zgadzali się przedstawiciele PZK, którzy twierdzili, że tylko kongres WKF może podjąć takie decyzje. 5 listopada potwierdzono zmiany w strukturze organizacji.

- Zarzucono nam, że nasz statut, który obowiązywał przez te wszystkie lata i nikomu nie przeszkadzał, jest niezgodny z warunkami WKF. Wystąpiłem w Madrycie i wyjaśniłem, że wprowadziliśmy poprawki. Odpowiedziano, nam, że są one niedostateczne, ale bez wskazania w jakim zakresie. Zrozumieliśmy, że w tym wszystkim chodzi o coś innego niż o rzekomy statut - dodał Antoniak.

ZOBACZ WIDEO Kolejna asysta Klicha. Leeds pokonało Wigan Athletic [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

- Jedną z nieprawidłowości, na którą wskazywała światowa federacja, było to, że w strukturach PZK są trzy komisje stylowe - powiedział Paweł Połtorzecki, prezes PUK. Działacze PZK nie zamierzają tak zostawić sprawy i mają skierować ją do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu w Lozannie. Rozłam w polskim środowisku karate sprawił, że do światowej federacji działającej w sporcie olimpijskim, została przyjęta organizacja, która działa niezgodnie z polska ustawą.

Jak informuje serwis karate-polska.pl, w myśl polskiego prawa, Polska Unia Karate wciąż nie posiada statusu polskiego związku sportowego. To oznacza, że zawodnicy muszą na prestiżowych turniejach zaklejać godła na kimonach, a w przypadku triumfu nie usłyszą Mazurka Dąbrowskiego. Polski Związek Karate, korzystając ze swojego statusu, grozi sportowcom i działaczom procesami sądowymi za użycie godła, czy nazwy "Reprezentacja Polski". Taki stan trwa już ponad 5 miesięcy. MSIT prowadzi postępowanie w sprawie cofnięcia Polskiemu Związkowi Karate statusu polskiego związku sportowego.

- Polska Unia Karate to młoda organizacja, powstała niespełna rok temu. Naszym celem jest ścisła współpraca z WKF, a także nadanie nowego rozpędu polskiemu karate. Chcemy działać przejrzyście, być wsparciem dla zawodników, trenerów i sędziów, postawić na nowoczesny sposób komunikacji. Przede wszystkim chcemy skupić się na jednej dyscyplinie sportu - karate WKF. Sprawy które wymieniłem, to jednocześnie bolączki polskiego karate. Tego wszystkiego brakowało nam dotychczas w Polsce, chcemy tchnąć nowego ducha w ten piękny sport - mówi prezes PUK Paweł Połtorzecki.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
przegladsportowy.pl / karate-polska.pl

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Waldek NY 0
  Hahha rok temu powstala jakas Unia I juz ich przyjeli do swiatowej organizacji ! Ciekawe dlaczego , I co im nie pasuje w PZK ktory istnieje chyba ze 30 lat jesli pamietam , podobnie jak PZKT . Te wszystkie swiatowe zwiazki to jeden wielki syf I korupcja niestety !
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • --iki-- 0
  zra sie o kase a karate to przeciez taka szlachetna dyscyplina sportu jak widac tylko teoretycznie
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×