Psychika jest kluczem - rozmowa z Paulą Gorycką

To był zdecydowanie najlepszy sezon w karierze - tak starty w 2012 roku podsumowała Paula Gorycka. Dla pochodzącej z Suchej Beskidzkiej zawodniczki to było także pożegnanie z kategorią młodzieżową.

W tym artykule dowiesz się o:

Maciej Krzyśków: Przed startem tego sezonu wyniki, które osiągnęłaś wzięłabyś w ciemno?

Paula Gorycka
: Przed tym sezonem założyliśmy z trenerem Andrzejem Piątkiem, że celujemy w medale mistrzostw Europy i świata oraz walczymy o wyjazd na igrzyska. Wszystkie cele udało się zrealizować, do tego doszło jeszcze m.in. mistrzostwo Polski w elicie. Szkoda, że nie usłyszałam Mazurka Dąbrowskiego, ale mam nadzieję, że kiedyś i na to przyjdzie czas. Zdecydowanie to był mój najlepszy sezon, więc tak - wyniki wzięłabym w ciemno.

Ile trzeba było przejechać kilometrów, żeby to osiągnąć?

- Na rowerze górskim 6000km, a na szosowym 5000km.

Czy po którychś z zawodów na mecie, albo dopiero po jakimś czasie
przyszła refleksja, że mogłaś pojechać lepiej, coś poprawić?

- Zwykle tak jest, że jak nie wygrywasz, to potem myślisz o wyścigu, przygotowaniach przed nim i zastanawiasz się czy można było zrobić coś lepiej. Na pewno takie myśli miałam po mistrzostwach Europy i świata, bo tam moje straty do zwyciężczyni były sekundowe. Takie rozmyślania nie mogły już niczego zmienić w rezultatach, więc starałam się po prostu cieszyć wynikami. Ważne, żeby wyciągnąć wnioski i wykorzystać je w przyszłości.

Która trasa z zawodów w 2012 była według ciebie najtrudniejsza. Wiem,
że na pewno nie ta z igrzysk

- Bardzo wymagająca fizycznie i technicznie była trasa Pucharu Świata we francuskim La Bresse. Fizycznie ciężkie były też trasy w Houffalize i Kielcach. A najciekawsze według mnie były trasy Pucharów Świata w Pietermaritzburgu (RPA) i czeskim Novym Meście.

Co oznacza słowo najciekawsza według Pauli Goryckiej?


- Urozmaicona. Trasy zawierały elementy techniczne naturalnie, czyli korzenie i sztuczne, gdzie sekcje były ułożone z kamieni. Było tez kilka podjazdów i zjazdów.

O Pauli Goryckiej zrobiło się głośno, gdy wspólnie z trenerem
Piątkiem chcieliście jasnego kryterium klasyfikacji na igrzyska. Wielu
odczuwało satysfakcję, że chociaż pojechałaś na igrzyska, to znalazłaś
się za Olą Dawidowicz. A ty jak
i czy w ogóle do tego podchodziłaś?

- Od listopada ubiegłego roku razem z trenerem Andrzejem Piątkiem staraliśmy się uzyskać od Polskiego Związku Kolarskiego kryteria kwalifikacji do reprezentacji olimpijskiej. Mimo wielokrotnych próśb, wysłanych pism i innych działań, takich kryteriów – czytelnych i możliwych do zrealizowania przez wszystkich – się nie doczekaliśmy. Było to frustrujące, bo wiedzieliśmy, że jest szansa na równą walkę o wyjazd na igrzyska. Starałam się odciąć od tych wydarzeń, ale siłą rzeczy było ciężko, bo dotyczyły mnie w mniejszym lub większym stopniu. Cieszę się, że udawało mi się skoncentrować przed każdym startem i jechać na wyścigu z głową wolną od niepotrzebnych przemyśleń.

Rozmawiałem godzinę po twoim występie w Londynie z legendą
polskiego kolarstwa - Tadeuszem Mytnikiem. Powiedział, że jadąc na
igrzyska zdobyłaś coś bezcennego - doświadczenie i zobaczyłaś od
wewnątrz, jak wygląda taka impreza. On sam powiedział, że jego pierwszy
start na igrzyskach nie był udany, a na następnych był już kozakiem.
Krzepiące?

- Taka ocena jednego z najlepszych kolarzy w historii polskiego sportu jest bardzo budująca. Wyścig olimpijski nie może równać się z żadnym innym wyścigiem, nawet mistrzostwami świata. Bardzo się cieszę, że mogłam zobaczyć największą imprezę czterolecia od środka i poczuć niesamowitą atmosferę. Wynik mnie nie satysfakcjonuje, ale ciężko było się spodziewać lepszego, skoro na przygotowania miałam tylko nieco ponad 2 tygodnie.

Trzy rzeczy, które zapamiętasz z igrzysk w Londynie?

Bardzo dokładne kontrole przed wejściem na trasę wyścigu, wymienianie pamiątkowymi "pinami" z zawodnikami z innych krajów i stołówkę olimpijską.

No to jedziemy po kolei.

- Kontrole przypominały te, jakie spotykamy na lotniskach. Trzeba było przejść przez bramki wykrywające metal, potem było prześwietlanie plecaków, rowerów i wszystkich rzeczy, które się ze sobą wnosiło.

Bidon?

- Trzeba było się napić przy kontrolerze (śmiech).

Z kim wymieniłaś piny i co to właściwie jest ten pin?

- Piny to takie zaczepki wielkości paznokcia u kciuka, które można przymocować przy ubraniu. Wymieniali się nimi wszyscy ze wszystkimi. Z egzotycznych mam np. piny z Wysp Salomona i Jordanu

O stołówce już powiedziano bardzo dużo, łącznie z tym, że można było spotkać tam po prostu wszystkich sportowców.

- I do tego była ogromna. Miała, tak myślę, z 50m na 150m. Był bufet, więc brało się co się chciało i w jakiej się chciało ilości. Jedzenie z całego świata, także… McDonald's (śmiech). Stołówka była otwarta 24h/dobę i człowiek korzystał z niej kiedy chciał i ile razy chciał. Ale najciekawsza to wielkość i różnorodność zaopatrzenia. A spotkać rzeczywiście można było różne osoby - ja akurat na stołówce spotkałam znajomego trenera francuskich chodziarzy.

W tym sezonie zakończyłaś starty w kategorii młodzieżowej. Wejście
do elite miałaś wyborne - jesteś złotą medalistką MP. Różnica między tymi
kategoriami to przepaść?

- Nie. W tym roku było widać, że poziom najlepszych zawodniczek z kategorii młodzieżowej jest na tyle wysoki, że mogą walczyć o miejsca w pierwszej dziesiątce wyścigów seniorskich. Oczywiście w elicie jest więcej startujących, a tempo zwycięzcy jest trochę wyższe. Poziom na świecie jest wyśrubowany, ale też wyrównany w obydwu kategoriach. Myślę, że w przejściu z kategorii młodzieżowej do seniorskiej największą rolę odgrywa głowa. Jeśli nadal będę solidnie trenować i zadbam o wszystkie czynniki, które wpływają na końcowy wynik, to powinno być dobrze. A koszulka z orzełkiem tylko motywuje mnie do większej pracy i jak najlepszej jazdy.

- Pytanie mam o siłę fizyczną, bo chyba czeka cię teraz więcej pracy pod tym względem, gdy przyjdzie walczyć tylko z seniorkami? Zmienią się twoje treningi?

O szczegóły należałoby zapytać mojego trenera Andrzeja Piątka. Myślę, że same treningi raczej się nie zmienią, prawdopodobnie zwiększą się obciążenia. Jeszcze nie rozmawiałam o tym z trenerem. W listopadzie mam trochę luźniejszy okres, a treningi zacznę 1 grudnia. Wtedy wszystko będzie jasne.

W tym roku miałaś kilka imprez na najwyższym poziomie - ME, MŚ,
igrzyska. Jakie priorytety będą w roku 2013? Zaczynacie też operację Rio
2016? Siostry Wiliams w tenisie już o tym głośno mówią, że nie mogą się
doczekać kolejnych igrzysk.

- Operacja Rio zaczęła się na początku tego roku, więc tę akcję będziemy kontynuować. 2013 rok będzie dla mnie pierwszym w elicie i ciężej będzie o dobre wyniki. Co akurat wcale nie świadczy o tym, że nie zamierzam walczyć o jak najlepsze miejsca. Imprezami docelowymi będą jak zawsze mistrzostwa świata i Europy.

A propos tenisa - wszyscy są w szoku po występie Jerzego Janowicza
w turnieju w Paryżu. Czy w kolarstwie górskim również jest możliwe takie
wejście smoka i wygrywanie "znienacka" z najlepszymi?

- W kolarstwie górskim liczy się przede wszystkim wytrzymałość i siła. Technika jest na kolejnym miejscu. Dlatego trudno o coś takiego czego dokonał Jerzy Janowicz.

Komentarze (1)
avatar
kaban
13.12.2012
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
dawaj paula dawaj!! 

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (870 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.