Tour de France: Drugie etapowe zwycięstwo Marcela Kittela

W poniedziałek rozegrano trzeci etap Tour de France, który prowadził z Sheffield do Londynu (155 km). Po sprinterskim finiszu zwyciężył Marcel Kittel, dla którego to drugi etapowy triumf.

Łukasz Witczyk
Trzeci etap zgodnie z oczekiwaniami należał do sprinterów. Organizatorzy zaplanowali trasę liczącą 155 kilometrów, a prowadziła ona w większości po płaskich terenach. Uczestnicy 101. edycji Tour de France mieli do pokonania kilka małych podjazdów, lecz na żadnym z nich nie umieszczono górskiej premii. Już na początku etapu z peletonu odjechało dwóch kolarzy. Byli to Czech Jan Barta (NetApp-Endura) oraz Francuz Jean-Marc Bideau (Bretagne). Zawodnicy ci uciekali przez blisko 150 kilometrów.
Ostatnie kilometry prowadziły przez centrum Londynu, a kolarze finiszowali pod Pałacem Buckingham. Pogoda nie ułatwiała kolarzom jazdy. W Londynie padał drobny deszcz, który sprawiał, że zawodnicy musieli uważać na śliskiej jezdni. Pod nieobecność Marka Cavendisha było kilku faworytów do odniesienia etapowego zwycięstwa. Najlepiej w deszczowych warunkach poradził sobie Marcel Kittel, który odniósł drugie etapowe zwycięstwo w tegorocznej edycji Tour de France. Dla Niemca to szósty triumf w karierze w Wielkiej Pętli.

Najlepiej z Polaków na trzecim etapie TdF spisał się Michał Kwiatkowski, który finiszował w czołówce peletonu. Linię mety "Kwiato" minął jako szesnasty. 39. miejsce zajął Michał Gołaś, który podobnie jak Kwiatkowski miał taki sam czas jak triumfator odcinka. 95. był Maciej Bodnar (strata 32 sekund), 114. lokatę zajął Bartosz Huzarski (minuta i pięć sekund straty), a dopiero na 193. pozycji do mety dojechał Rafał Majka, który do Kittela stracił prawie 6 minut.

Poniedziałkowy etap przyniósł kosmetyczne zmiany w klasyfikacji generalnej Tour de France. Żółtą koszulkę lidera utrzymał Vincenzo Nibali, który wciąż ma dwie sekundy przewagi nad drugim w "generalce" Peterem Saganem. Trzeci jest Michael Albasini. Najwyżej sklasyfikowany z Polaków jest Kwiatkowski, który utrzymał 20. pozycję. Huzarski jest 64., Gołaś awansował na 84. lokatę, Bodnar zajmuje 137. miejsce, a Majka spadł na 187. pozycję.