Paryż - Nicea: Szalony Michał Kwiatkowski! Polak atakował, ale stracił żółtą koszulkę

Zdjęcie okładkowe artykułu: East News / Na zdjęciu: Michał Kwiatkowski
East News / Na zdjęciu: Michał Kwiatkowski
zdjęcie autora artykułu

Michał Kwiatkowski po niesamowitym etapie stracił żółtą koszulkę lidera wyścigu Paryż - Nicea. Polak na trasie atakował kilka razy, ale linię mety jako pierwszy przekroczył Tony Gallopin.

Początek etapu, zgodnie z oczekiwaniami, należał do harcowników. W ucieczce w pewnym momencie jechało blisko trzydziestu zawodników, zapędy ambitnych kolarzy szybko ukrócili jednak liderzy wyścigu, a sobotnia rywalizacja przemieniła się w starcie dwóch najmocniejszych ekip peletonu - Sky i Etixx-Quick Step. [ad=rectangle] Michał Kwiatkowski po stu dziesięciu kilometrach jazdy zdecydował się na szaloną akcję. Lider wyścigu ruszył do ucieczki wspólnie z kolegami z zespołu, Tonym Martinem, Michałem Gołasiem i Julianem Alaphilippem. Akcja Etixxu zaskoczyła kolarzy Sky, którzy na zlikwidowanie śmiałego odjazdu potrzebowali kilkunastu minut.

Polak peletonowi po raz kolejny urwał się na zjeździe z Cote de Coaraze. Kwiatkowski, wspomagany przez kolegów, znów zostawił Richiego Porte'a i Gerainta Thomasa z tyłu. Różnica dzieląca obie grupy w pewnym momencie sięgnęła minuty, Sky nie zamierzało jednak odpuszczać.

Walka na etapie zdziesiątkowała Etixx i mistrz świata trzydzieści kilometrów przed metą został w ucieczce bez pomocników. Najpierw Polakowi urwał się Tony Gallopin, a kilka minut później przegoniła go grupa z zawodnikami Sky. Na ostatniej premii górskiej ich przewaga nad naszym zawodnikiem sięgnęła kilkunastu sekund.

Kwiatkowski rzucił się w pościg. Polakowi pomógł pech rywali, na wilgotnej jezdni upadki zaliczyli bowiem i Porte, i Thomas! Nasz zawodnik dogonił drugiego oraz trzeciego kolarza klasyfikacji generalnej wyścigu, z przodu zostali jednak wspomniany Gallopin, a także goniący go Rui Costa, Simon Spilak, Jakob Fuglsang i Rafael Valls.

Francuz zjeżdżał jak szalony, zasłużenie wygrywając etap. 26-latek odebrał mistrzowi świata żółtą koszulkę lidera i do kończącej wyścig jazdy indywidualnej na czas przystąpi mając pół minuty przewagi nad Polakiem. Kwiatkowski, Porte oraz Thomas są w tej specjalności od Gallopina lepsi. O końcowej klasyfikacji na mecie w Nicei decydować będą sekundy.

Wyniki 6. etapu

M.ZawodnikKrajDrużynaCzas
1.Tony GallopinFrancjaLotto Soudal4h 52' 57''
2.Simon SpilakSłoweniaKatiusza+ 00' 32''
3.Rui Alberto Faria da CostaPortugaliaLampre Merida+ 00' 32''
...
12.Richie PorteAustraliaSky+ 01' 00''
13.Geraint ThomasWielka BrytaniaSky+ 01' 00''
14.Michał KwiatkowskiPolskaEtixx-Quick Step+ 01' 02''
17.Michał GołaśPolskaEtixx-Quick Step+ 02' 17''
80.Rafał MajkaPolskaTinkoff Saxo+ 27' 02''
98.Paweł PoljańskiPolskaTinkoff Saxo+ 27' 37''

Klasyfikacja generalna

M.ZawodnikKrajGrupaCzas
1.Tony GallopinFrancjaLotto Soudal28h 49' 42''
2.Richie PorteAustraliaSky+ 00' 36''
3.Michał KwiatkowskiPolskaEtixx-Quick Step+ 00' 37''
4.Geraint ThomasWielka BrytaniaSky+ 00' 38''
5.Jakob FuglsangDaniaAstana+ 00' 38''
...
25.Michał GołaśPolskaEtixx-Quick Step+ 15' 15''
68.Rafał MajkaPolskaTinkoff Saxo+ 39' 36''
77.Paweł PoljańskiPolskaTinkoff Saxo+ 44' 46''
Źródło artykułu: