KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Cofidis zaprezentował nowego lidera

Francuski zespół z licencją ProTour Cofidis zaprezentował się światu w czwartek w Paryżu. Po odejściu Sylvaina Chavanela nowym liderem ekipy jest 26-letni Amaël Moinard, piętnasty zawodnik ostatniego Tour de France.

Krzysztof Straszak
Krzysztof Straszak

Na prezentacji zespołu w Muzem Sztuki w podparyskim Bercy głównym tematem rozmów było odejście Sylvaina Chavanela. Mimo, że autor 7 z 18 zwycięstw ekipy Cofidis w poprzednim sezonie już podczas ubiegłorocznego Tour de France ogłosił swój transfer do Quick Step, wciąż jest o nim w Cofidisie głośno.

Dla francuskiej ekipy będzie to trzynasty sezon w profesjonalnym kolarstwie, piąty w najwyższej kategorii ProTour. Władze zespołu nie określiły konkretnych celów. - Wszyscy wiemy, że jesteśmy zdolni do wygrywania na każdej ziemi. Najważniejwsze, żeby kolarze się tego nie bali - powiedział Eric Boyer, manager zespołu. - Ponad wszystko jesteśmy dumny z tej pracy. Pracy, którą mamy szczęście wykonywać - uderzył w podniosły ton.

Jeszcze bardziej górnolotnie spuentował swoją wypowiedź Thierry Vittu, patron Cofidisu: - Chcemy, żeby nasi zawodnicy cieszyli się kolarstwem, bo uprawiają je dla ludzi - powiedział.

Budżet zesCofidisu spadł w tym sezonie z 11 do 8 mln euro. Z 30 kolarzy w poprzednim sezonie zostało się tylko 24. - Nie będzie miejsca dla wszystkich, oni będa musieli je sobie wywalczyć. To stworzy prawdziwą rywalizację, z której wszyscy będziemy czerpali korzyści. Nie postawimy wszystkiego na wiosenne klasyki, skupimy się na wieloetapowych wyścigach - powiedział Van Lodersele.

Żal po Chavanelu

Temat Chavanela musiał powrócić. - Myślę, że Sylvain popełnił wielki błąd - przyznał Boyer. - Upewniłem się w przekonaniu, że duch naszego zespołu nie upadł. Ale to będzie kłamstwo jeśli powiem, że nie potrzebowalibyśmy Sylvaina. Oczywiście, żałujemy. Widzę jednak, że to co zbudowaliśmy w ostatnich miesiącach i latach, szczególnie po katastrofalnym dla nas sezonie 2007 nie zostało zepsute przez ten transfer. Naszą siłą były zaufanie i partnerstwo. Dzisiaj funkcjonujemy na tych samych zasadach - podkreślił.

Jeden z dyrektorów sportowych, Francis Van Londersele powiedział, że de facto Chavanel w ostatnich latach nigdy nie był liderem. -Sylvain nie był kimś, kto potrzebował wsparcia ze strony zespołu. Co więcej, inna nasza główna postać Nick Nuyens [przeszedł do Rabobanku] nie był tak charakterną postacią, która mogłaby nam przynieść powodzenie w wiosennych klasykach. Łatwo jest teraz zrozumieć, że każdy z Francuzów miał na ostatnim Tour de France szansę na zabłyśnięcie z własnej inicjatywy.

Chavanel został najbardziej walecznym kolarzem Tour de France 2008, wygrał tam jeden etap z metą w Montluçon. Po jednym etapie triumfował też w Tour Méditerranéen i Paryż - Nicea. Ale Van Londersele widzi tego proste wytłumaczenie: - Sylvain wygrał te wyścigi niespodziewanie. Nic nie było przygotowane. Natomiast w belgijskich klasykach on był jakby cieniem Nicka Nuyensa, którego wyznaczyliśmy na naszego lidera.

Nowa rola Moinarda

Nowym liderem Cofidisu będzie Amaël Moinard, który w zeszłym roku na swoim pierwszym Tour de France zajął 15. miejsce, drugie wśród Francuzów. - To prawda, że Tour wiele mnie nauczył. Obawiałem się tam jednak pewnych rzeczy. Wiem, że w tym roku będzie się ode mnie oczekiwało więcej, ale jestem na to gotowy - przyznał.

Dla 26-latka z Cherbourga będzie to czwart sezon w profesjonalnym peletonie. Odniósł jedno zwycięstwo: etap Ruta del Sur w 2007 roku.

Mieszkający dziś w Nicei Moinard nie wyrywał się do bycia liderem zespołu. - Myślę, że teraz, pod nieobecność prawdziwego lidera będę miał nieco więcej swobody w wypowiadaniu swoich racji - śmieje się. - Z pewnością będę teraz miał status chronionego kolarza, co oczywiście wiąże się z większą odpowiedzialnością. Postaram się spełnić naszych szefów.

Moinard nie wie jeszcze kiedy rozpocznie sezon, bo podczas Tour du Haut Var (21-22 lutego) ma termin narodzin dziecka. Pewne w kalendarzu nowego lidera Cofidisu są: Paryż - Nicea, Wyścig Dookoła Kraju Basków, Tour de Romandie i oczywiście Tour de France. - Zajęcie miejsce powyżej piętnastego będzie super. Wiem, że to skomplikowane a już w ogóle wejście do pierwszej dziesiątki. Tak jak wygranie etapu. Ale to właśnie po to tam jadę - zakończył.

Kadra Cofidis na sezon 2009:

Stephane Auge (Francja, ur. w 1974), Alexandre Blain (Francja, 1981), Guillaume Blot (Francja, 1985), Florent Brard (Francja, 1976), Mickael Buffaz (Szwajcaria, 1979), Jean Eudes Demaret (Francja, 1984), Herve Duclos-Lassalle (Francja, 1979), Samuel Dumoulin (Francja, 1980), Leonardo Duque (Kolumbia, 1980), Julien El Fares (Francja, 1985), Bingen Fernandez (Hiszpania, 1972), Maryan Hary (Francja, 1980), Chritophe Kern (Francja, 1981), Sebastien Minard (Francja, 1982), Amael Moinard (Francja, 1982), David Moncoutie (Francja, 1975), Damien Monier (Francja, 1982), Remi Pauriol (Francja, 1982), Sebastien Portal (Francja, 1982), Nico Sijmens (Belgia, 1978), Rein Taaramae (Estonia, 1987), Aleksandr Husow (Białoruś, 1977), Tristan Valentin (Francja, 1982), Romain Villa (Francja, 1985)

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
L'Equipe
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×