Wielki Rafał Majka na podium Vuelta a Espana 2015!

Ruben Plaza (Lampre-Merida) wygrał 20. etap Vuelta a Espana 2015, a Polak Rafał Majka (Tinkoff Saxo) wskoczył na trzecie miejsce podium tej wielkiej kolarskiej imprezy!

Tomasz Rosiński

W sobotę zawodnicy mieli przed sobą do pokonania blisko 176-kilometrowy górski odcinek z San Lorenzo de El Escorial do Cercedilla, na którym miało dojść do ostatecznych rozstrzygnięć. Po raz kolejny zadaniem Holendra Toma Dumoulina (Team Giant - Alpecin) była obrona koszulki lidera imprezy, zaś za jego plecami czyhali rywale w osobach Włocha Fabio Aru (Astana), Hiszpana Joaquina Rodrigueza (Katiusza) oraz Rafała Majki (Tinkoff-Saxo). Szczególnie chrapkę na dobry wynik miał ten ostatni, który znany jest ze skutecznej jazdy w górach.

Od początku udanie poczynał sobie Ruben Plaza (Lampre-Merida), który postanowił samotnie odjechać, uciekając reszcie stawki na jakieś 2 minuty. Z czasem w pogoń za nim ruszyli Kevin Reza (UCI ProTeam FDJ), Alessandro De Marchi (BMC Racing Team) i Giovanni Visconti (Movistar), ale nie potrafili oni zneutralizować straty do Plazy.

Z tyłu toczyła się walka o czołowe pozycje na koniec hiszpańskich zmagań, a wypracować przewagę nad Dumoulinem starali się Majka, Aru i spółka. Później jednak ruszyli do przodu Rafał Majka oraz Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar), dzięki czemu polski zawodnik wskoczył na podium w wirtualnej klasyfikacji.

Ostatecznie 20. etap zwyciężył Plaza, natomiast Majka zajął na nim 12. miejsce i awansował na 3. pozycję w klasyfikacji generalnej, robiąc sobie 12 września prezent na 26. urodziny! Triumfatorem wyścigu Vuelta a Espana okazał się Fabio Aru, przed Joaquinem Rodriguezem.

To najlepszy wynik osiągnięty przez Polaka w wielkim tourze od 22 lat, kiedy to Zenon Jaskuła stanął w 1993 roku na podium Tour de France.

W niedzielę kolarzy czeka "etap przyjaźni" z Alcala de Henares do Madrytu.

Autor na Twitterze:

Spodziewałeś/spodziewałaś się, że Rafał Majka zakończy zmagania w wyścigu Vuelta a Espana 2015 na podium?