Na trzecim stopniu podium wylądował w piątek Włoch Enrico Rossi (Flaminia). Australijczyk Robbie McEwen (Katiusza) był czwarty, a Belg Tom Boonen (Quick Step) dopiero piąty. Triumfator etapu drugiego, Alessandro Petacchi (Lpr) zbyt wcześnie rozpoczął decydujący atak.
W klasyfikacji generalnej zmiany są kosmetyczne. Liderem pozostaje Francuz Julien El Farès (Cofidis), wyprzedzając o 15 sekund Petacchiego i Danniele Bennatiego (Liquigas).
Ambicje Farrara
Pochodzący ze stanu Washington 24-letni Farrar odnosił duże sukcesy w rywalizacji torowej i w kryteriach kolarskich we własnym kraju. Postawił przed sobą cel: zostać Petacchim Ameryki. Profesjonalny kontrakt podpisał już w wieku 18 lat.
W Santa Croce sull'Arno odniósł w piątek najcenniejsze zwycięstwo w karierze. Jako junior i młodzieżowiec wygrywał etapy w Tour de l'Avenir.
Jego celem są teraz klasyki w Belgii, gdzie mieszka. W 2005 roku był drugi w GP Waregem w kategorii U23.
Czujne grupy sprinterów
Pierwszym chętnym do ucieczki na typowym etapie dla sprinterów był Filippo Pozzato (Liquigas), któremu jednak sztuka oderwania od grupy się na 20. km nie udała. Niedługo potem do przodu wystartowali: Ukrainiec Jurij Kriwcow (Ag2r) i Amerykanin William Frischkorn (Garmin), których gonić począł Holender Lieuwe Westra (Vacansoleil). Zaczęła się akcja.
Po dziesięciu kilometrach czołowa dwójka miała pięć minut przewagi nad peletonem. Westra plasował się około minuty za ich plecami.
Nieustępujący Holender dogonił Frischkorna i Kriwcowa na 46. km, kiedy przewaga nad peletonem była większa niż 4 minuty. Trio próbował gonić jeszcze Francuz Herve Duclos-Lassalle (Cofidis).
Po 100 km czołówka wjechała, z ponad trzyminutową przewagą, na pierwszą z trzech finałowych rund. Pościg w peletonie organizował Cofidis, ekipa lidera.
Wierzchołek wzniesienia Poggio Adorno, 40 km przed metą, był jedyną na trasie górską premią. Pierwszy wjechał na nią Westra, a czwarty atakujący z peletonu Ermanno Capelli (Fuji-Servetto), współtowarzysz czwartkowej ucieczki Marcina Sapy (Lampre).
30 km przed metą trzyosobowa czołówka miała mglistą szansę na sukces, będąc tylko półtorej minuty przed główną grupą. Peleton minął jednak śmiałków dopiero na 10 km przed "kreską".
Sapa w grupie
Z peletonem przyjechał na metę Marcin Sapa, jedyny nasz zawodnik w Tirreno-Adriatico. 33-letni kolarz z Sompolna awansował w klasyfikacji generalnej na 112. lokatę.
Szwajcar Fabian Cancellara (Saxo Bank), zwycięzca wyścigu sprzed roku, natomiast po przedostatniej pozycji w czwartek, tym razem ukończył etap na... ostatnim miejscu, tracąc prawie 7,30 min.
Zabawa nie dla sprinterów
Płaskie etapy w tegorocznym Tirreno-Adriatico są już przeszłością. Dopiero ostatniego dnia, we wtorek będzie płaska druga część trasy. Wtedy jednak powinna być już rozstrzygnięta rywalizacja w wyścigu "dwóch mórz".
Wiele powinno wyjaśnić się w sobotę. Etap długości 171 km kończy się górą Montelupone w Maceracie, gdzie prowadzi tylko kilkukilometrowy, ale treściwy (21% nachylenia) podjazd. Wcześniej dwie premie górskie. Będzie ciekawie.
Ujawnić powinni się mało aktywni do tej pory Włosi: Ivan Basso, Vincenzo Nibali (Liquigas), Davide Rebellin, Michele Scarponi i Gilberto Simoni (Diquigiovanni), Szwed Thomas Lovkvist (Columbia) czy Niemiec Linus Gerdemann (Milram).
44. edycja Tirreno-Adriatico, Włochy, wyścig historyczny
3. etap: Fucecchio - Santa Croce sull'Arno, 166 km
piątek, 13 marca 2009
wyniki:
1. Tyler Farrar (USA, Garmin-Slipstream) 3:53,48 godz. (śr. 42,6 km/h)
2. Mark Cavendish (Wielka Brytania, Columbia-Highroad)
3. Enrico Rossi (Włochy, Ceramica Flaminia)
4. Robbie McEwen (Australia, Katiusza)
5. Tom Boonen (Belgia, Quick Step)
6. Stuart O'Grady (Australia, Saxo Bank)
7. Robert Hunter (RPA, Barloworld)
8. Luca Paolini (Włochy, Acqua & Sapone)
9. Thor Hushovd (Norwegia, Cervelo TestTeam)
10. Borut Bozic (Słowenia, Vacansoleil)
...
80. Marcin Sapa (Polska, Lampre)
...
82. Julien El Farès (Francja, Cofidis) wszyscy ten sam czas
klasyfikacja generalna (po 3/7 etapów):
1. Julien El Farès (Francja, Cofidis) 12:00,20 godz. (śr. 41,301 km/h)
2. Alessandro Petacchi (Włochy, LPR Brakes) + 15 s
3. Daniele Bennati (Włochy, Liquigas) ten sam czas
4. Enrico Rossi (Włochy, Ceramica Flaminia) + 20
5. Leonardo Duque (Kolumbia, Cofidis) + 25
6. Assan Bazajew (Kazachstan, Astana)
7. Matti Breschel (Dania, Saxo Bank)
8. Enrico Gasparotto (Włochy, Lampre)
9. George Hincapie (USA, Columbia)
10. Lorenzo Bernucci (Włochy, LPR Brakes) wszyscy ten sam czas
...
112. Marcin Sapa (Polska, Lampre) + 8,02 min.
program:
sobota, 14 marca: Foligno - Montelupone, 171 km
niedziela, 15 marca: Loreto - Macerata (indywidualna jazda na czas), 30 km
poniedziałek, 16 marca: Civitanova Marche - Camerino, 235 km
wtorek, 17 marca: San Benedetto del Tronto - San Benedetto del Tronto, 169 km