MŚ Pruszków: Australia wystawi młodzież

Australijska federacja podała 16-osobowy skład swojej kadry narodowej na torowe mistrzostwa świata w Pruszkowie (25-29 marca).

Krzysztof Straszak

Jest w składzie reprezentacji "Kangurów", która wystawi swoich zawodników we wszystkich konkurencjach, Anna Meares, jedyna australijska medalistka olimpijska z Pekinu.

Kadra nie najmocniejsza

W poprzednim czempionacie, w Manchesterze w 2008 roku, Australia wywalczyła jeden srebrny i trzy brązowe medale. Tylko dwa będą mogły być w Pruszkowie obronione.

Specjalista od imprez sześcio- i trzydniowych, 19-letni Leigh Howard, z zawodu elektryk samochodowy będzie bronił srebrnego medalu w omnium.

Belinda Goss, brązowa medalistka z Manchesteru w scratchu, jest mistrzynią kraju w wyścigu punktowanym.

W Pruszkowie nie zjawi się brązowa drużyna pościgu: Graeme Brown, Mark Jamieson, Bradley McGee, Luke Roberts. Zabraknie również Katie Mactier, trzeciej zawodniczki indywidualnego wyścigu pościgowego.

Powalczy młodzież

Wśród panów 19-letni mocny powinien być Jack Bobridge, wybrany w 2007 roku najlepszym juniorem w kraju. W styczniu wywalczył podwójne młodzieżowe mistrzostwo Australii na szosie. Podczas igrzysk w Pekinie zajął z zespołem czwarte miejsce w wyścigu pościgowym.

Ledwie 17 lat ma Rohan Dennis, którego marzeniem jest udział w Tour de France. Na olimpijskim welodromie w Pekinie wygrał w tym sezonie z ekipą Australii wyścig pościgowy w zawodach Pucharu Świata.

20-letni Daniel Ellis jest podwójnym mistrzem Oceanii. W 2008 i 2007 roku wygrywał w drużynie zawody Pucharu Świata w sprincie.

Już utytułowani są bracia Meyer. Cameron (21 lat, starszy) jest mistrzem kontynentu w wyścigu punktowanym, a przez ostatnie dwa lata wybierano go najlepszym torowcem Australii. Travis (19 lat) wygrał w ubiegłym sezonie szosowe wyścigi dookoła Berlina i Wellington.

Dwa złote medale zdobył w zawodach Pucharu Świata w Pekinie 19-letni Glenn O'Shea. Shane Perkins jest australijską nadzieją w kerinie.

Jest wicemistrzyni olimpijska

Najbardziej doświadczona w australijskiej drużynie jest 25-letnia Anna Meares, mistrzyni olimpijska z Aten, gdzie ustanowiła rekord świata na 500 m. Cztery razy wybierano ją najlepszą specjalistką od jazdy na torze w Australii, a w 2008 roku (srebro w sprincie w Pekinie) została w ogóle najlepszą kolarką na antypodach.

Najlepsze wyniki w obecnym sezonie (sześć złotych medali w mistrzostwach Australii i Oceanii, również na szosie) notuje za to 19-letnia Josephine Tomic.

Ledwie cztery lata ściga się na rowerze Kaarle McCulloch, która zdobyła w tym sezonie dwa złote medale mistrzostw Oceanii.

Inni wolą szosę

W mistrzostwach świata nie występuje stawiający w tej części sezonu na rywalizację szosową Graeme Brown, podwójny mistrz olimpijski z Aten.

Nie po drodze z torem od dłuższego czasu jest Stuartowi O'Grady, byłemu mistrzowi olimpijskiemu i świata, Michaelowi Rogersowi, trzykrotnie najlepszemu na świecie w szosowej jeździe na czas, a także Badenowi Cooke'owi, byłemu najlepszemu sprinterowi Tour de France.

Kadra Australii pojawi się w Polsce 19 marca.

Skład reprezentacji Australoi na torowe mistrzostwa świata w Pruszkowie (25-29 marca):

mężczyźni: Jack Bobridge, Rohan Dennis, Dan Ellis, Leigh Howard, Cameron Meyer, Travis Meyer, Jason Niblett, Glenn O'Shea, Shane Perkins, Scott Sunderland

kobiety: Ashlee Ankudinoff, Belinda Goss, Sarah Kent, Anna Meares, Kaarle McCulloch, Josephine Tomic