Dookoła Kastylii i Leon: Astana przejmuje stery

Liderzy Astany zdominowali wtorkową jazdę indywidualną na czas w Palencii, drugi etap wyścigu Dookoła Kastylii i Leon.

Krzysztof Straszak

Najlepszy wynik uzyskał Amerykanin Levi Leipheimer, zwycięzca wyścigu Dookoła Kalifornii, gdzie również, i to na podobnym odcinku, wygrał czasówkę. 35-latek z Montany według słów Alberto Contadora, obrońcy tytułu i drugiego we wtorek, wydaje się być kandydatem Astany do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej.

- Myślę, że będziemy pracowali dla Leviego, tak jak on dotychczas pracował na mnie. Musimy uważać na innych zawodników - mówił Hiszpan. - Górskie etapy nie faworyzują mnie. Wzniesienia nie są tak strome jak w poprzednich latach. Generalnie ta edycja [wyścigu] mi nie odpowiada - przyznał.

Jakkolwiek jest z odczuciami Contadora, który w pechowy sposób przegrał wyścig Paryż-Nicea, nowym liderem Vuelta a Castilla y León jest Leipheimer.

- To była dobra czasówka w moim wykonaniu, tym bardziej, że trasa była cały czas prosta. Mimo wszystko było trudno - komentował. - Mocno wiało i nie można było się zregenerować. Trzeba było ciągle mocno naciskać, ale jak zwykle w jeździe na czas okazałem się bardzo mocny - powiedział.

Tylko czterech obcokrajowców wygrało wyścigu Dookoła Kastylii i Leon. - Dzisiaj byłem najlepszy, ale będzie ciężko zwyciężyć w klasyfikacji generalnej - przyznał Leipheimer. - Chcę wygrać, ale to będzie ciężkie, ponieważ reszta zawodników będzie teraz bardzo agresywna. Mamy numer jeden i dwa, więc będą chcieli nas pokonać - wyjaśnił.

Trzeci w Palencii był David Zabriskie (Garmin), mistrz Stanów Zjednoczonych. Tuż za podium uplasowała się dwójka z Rabobanku: zawsze mocny w hiszpańskich wyścigach etapowych Rosjanin Denis Mienszow i Holender Stef Clement.

Dwukrotny zwycięzca wyścigu Dookoła Kastylii i Leon, Francisco Mancebo (Rock Racing) walczy tym razem jedynie o triumf w klasyfikacji górskiej. Na wtorkowym etapie stracił ponad trzy minuty.

Bartosz Huzarski (ISD), jedyny Polak w wyścigu, był gorszy od Leipheimera o 2,18 min. W klasyfikacji generalnej awansował na 25. miejsce.

W środę etap trzeci z podjazdem pod metę w San Isiro (1 520 m n.p.m.).