PŚ MTB: Minnaar najlepszy u siebie w domu

W niedzielę zakończyła się pierwsza w historii potrójna seria górskiego Pucharu Świata w Afryce. W Pietermaritzburgu w konkurencji downhill triumfowali Tracy Moseley (Trek World Racing) i Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate).

W tym artykule dowiesz się o:

Szczególną satysfakcję gospodarzom przyniosło zwycięstwo ich zawodnika. 27-letni Minnaar jest wielką gwiazdą południowoafrykańskiego kolarstwa. Urodził się w Pietermaritzburgu, tam ma sklep rowerowy, gdzie wystawione są wszystkie jego nagrody i prototypy sprzętu, jaki użytkował i o jaki troszczy się jego mechanik, Doug "Hatrick" Hatfield.

W rodzinnej miejscowości odniósł też popularny GM swój kolejny sukces. Jest obrońcą PŚ, który wywalczył trzykrotnie. Tylko w dwóch seriach ubiegłorocznej edycji nie stanął na podium. W 2003 roku był mistrzem świata, ale dwie ostatnie edycje kończył na czwartej pozycji.

Piątkowe eliminacje downhillu wygrał Australijczyk Michael Hannah (GT Bicycles), który uzyskał czas o półtorej sekundy lepszy od Minnaara. Po decydującym przejeździe spadł na drugą pozycję. Trzeci był kolega klubowy zwycięzcy, Brytyjczyk Steve Peat (Santa Cruz Syndicate), czterokrotny wicemistrz świata.

Najlepszy natomiast w ubiegłorocznym czempionacie w Val Di Sole, Anglik Gee Atherton (Animal Commencal), był w Pietermaritzburgu piąty.

Na urodziny

Wśród pań bezkonkurencyjna okazała się, tak samo w eliminacjach, jak i w finalnym przejeździe, Brytyjka Tracy Moseley, która sprawiła sobie świetny prezent na obchodzone w niedzielę 30. urodziny.

Druga była Francuzka Emmeline Ragot (Suspension Center), a trzecia kolejna "trójkolorowa", Sabrina Jonnier (Maxxis-Rocky Mountain Bicycles).

Pierwsze zawody PŚ Moseley wygrała w 2002 roku w Fort William w Szkocji. W kolejnym sezonie dołożyła do tego sukces w 4X, a w zjeździe po raz drugi kończąc klasyfikację generalną na trzeciej pozycji. W roku 2004 wygrała zawody w Les Deus Alpes, a rok potem, gdy skupiła się już tylko na downhill, kolejne trzy serie. Upragniony Puchar Świata zdobyła w 2006 roku. W zawodach pod patronatem UCI triumfowała w sumie 12 razy.

Angielka, której rowerowa pasja wzięła się od brata i jazdy po wielkiej farmie ich rodziców, po kolejnych krajowych tytułach kolekcjonowanych w barwach ekipy Kona, przeniosła się do Australii, gdzie w ubiegłym roku wywalczyła mistrzostwo tego państwa, a potem także Oceanii.

We francuskim La Bresse w dniach 9-10 maja odbędzie się druga seria Pucharu Świata w zjeździe.