Vuelta a Espana 2017: Rafał Majka zwycięzcą czternastego etapu!

Rafał Majka wygrał czternasty etap wyścigu Vuelta a Espana 2017! Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Christopher Froome.

Piotr Ziemka
Rafał Majka Materiały prasowe / Stiehl Photography/Bora Hansgrohe / Na zdjęciu: Rafał Majka
Czwartki w 72. edycji wyścigu Vuelta a Espana należą do Tomasza Marczyńskiego (wygrał szósty i dwunasty odcinek), a w soboty imponuje Rafał Majka. Ósmego dnia rywalizacji Polak zajął trzecie miejsce. Na czternastym etapie ponownie znalazł się w ucieczce. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich miał do pomocy kolegę z zespołu Bora-Hansgrohe - Austriaka Patricka Konrada. Od peletonu odjechali również: Australijczyk Simon Clarke, Włoch Davide Villella (obaj z Cannondale-Drapac), Belg Bart de Clercq (Lotto Soudal), Portugalczyk Rui Alberto Faria da Costa (UAE Team Emirates), Austriak Stefan Denifl (Aqua Blue Sport), Francuz Alexis Gougeard (AG2R La Mondiale), Hiszpan Luis Angel Mate (Cofidis), a także Portugalczyk Ricardo Vilela (Manzana Postobon).

Uciekająca dziesiątka wypracowała siedem minut i trzydzieści sekund zapasu nad peletonem. Przewaga szybko spadła do pięciu minut za sprawą jadących na czele grupy pościgowej kolarzy z drużyn: Bahrain-MeridaAstana oraz Trek-Segafredo.

Dwie premie wygrał lider klasyfikacji górskiej - Villella. Majka zajął drugie miejsce na szczycie Puerto Locubin (druga kategoria, 8,5 km długości, 4,8 procent średniego nachylenia), na którym doszło do podziału w ucieczce.

Na koniec był do pokonania podjazd o długości dwunastu kilometrów i średnim nachyleniu 7,3 procent (maksymalnie 13 proc.). Majka zaatakował 10 kilometrów przed metą i długo prowadził z około 90-sekundową przewagą. Zwycięzca trzech etapów wyścigu Tour de France zdołał zachować przodownictwo do końca - minął metę jako pierwszy.

Wszyscy pozostali uciekinierzy zostali doścignięci przez zawodników z czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej. Drugą lokatę zajął Miguel Angel Lopez, który stracił do zwycięzcy 27 sekund. Na trzecim miejscu uplasował się Vincenzo Nibali. Czwarty był Christopher Froome.

Majka został trzecim polskim kolarzem, który wygrał etap wyścigu Vuelta a Espana. W 2014 roku triumfował Przemysław Niemiec. Natomiast w 2017 r. dwukrotnie zwyciężył Marczyński. Dotychczas największym osiągnięciem Majki na etapie wyścigu dookoła Hiszpanii było drugie miejsce (piętnasty odcinek z 2015 r.).

Z trzeciej pozycji na piątą w klasyfikacji generalnej spadł Esteban Chaves. Kolumbijczyka wyprzedzili Wilco Kelderman i Ilnur Zakarin.